Kam tos liemenėlės?

Iliustracija Gabija Zavadskė
Tekstą parašė Donata Petkevičė

Žemė apvali, saulė teka rytais, o moteriai reikia liemenėlės

Neskaičiuoju, kiek metų vilkiu liemenėles, bet kiek laiko svarstau apie to prasmę, pasakyti lengviau. Visai nedaug.

Panašu, kad mano aplinkoje esančios moterys daug tokių minčių neturėjo arba nebuvo linkusios tų minčių paversti kūnu, nes liemenėlės dėvėjimas tarsi prilygsta dantų valymui – neišsivalęs dantų juk neini į viešumą. Visiškai tas pats ir su liemenėle.

Ko reikia MAN?

Pridengti? Prilaikyti? Pakelti? Padidinti? Sumažinti? Suteikti standartinę formą? Kažkam gal ir nusegti? O gal matote liemenėlę kaip prevencinę priemonę nuo krūtų formos praradimo ateityje? Deja, bet paskutinį punktą tenka atmesti dėl įrodymų trūkumo.

Sveika atvykusi!

Pirmoji liemenėlė mergaitei dažnai reiškia įžengimą į suaugusiųjų moterų pasaulį. Prilaikyti ar pakelti tikrai nereikia, bet, atrodo, kad reikia pridengti ir apsaugoti nuo seksualinio dėmesio, kurį iššaukia bręstanti krūtinė. Neketinu pradėti kalbos apie krūtų paskirtį, bet siūlau atkreipti dėmesį, kad būta kultūrų, kuriose moters krūtys nelaikytos seksualumo faktoriumi.

Paauglystėje jau žinai, kad liemenėlė suteikia formą, o paskui, įsibėgėjus paauglystei, netrunki suprasti, kad dydis irgi svarbu. Tada priklausomai nuo aplinkybių renkiesi, ar nori iškelti ir vizualiai didinti krūtinę, kad neatrodytum vaikiška, ar atvirkščiai: neiškelti ir vizualiai mažinti, jei tave gamta apdovanojo kur kas dosniau nei bendraamžes.

Jaunoms moterims, prisižiūrėjusioms visokių viktorijų angelų, liemenėlė turi stiprų emocinį krūvį – jautiesi ypatinga ir žavi, pasipuošusi gražiais apatiniais, net jei jų niekada niekas ir nepamatys. Bet tu žinai, kad dėvi tuos sexy apatinius ir to yra gana!

O, galiausiai, įšokti į liemenėlę tampa automatiniu ir nesąmoningai atliekamu kasdieniu veiksmu, apie kurį nebegalvojame. Dažnu atveju, nėra net klausimo, ar aš noriu įšokti. Dažniausiai savęs klausiame tik kurios reikia, ar kurios noriu šiandien.

Ar MAN patogu?

Tai kodėl dauguma moterų dėvi liemenėles ištisą dieną ir taip diena iš dienos? Net neabejoju, kad yra moterų, kurios, vilkėdamos liemenėlę, jaučiasi puikiai. Tačiau, liemenėlė gali ir nesuteikti papildomo komforto. Paradoksalu, bet būna, kad komfortu laikomi tie atvejai, kai liemenėlė tiesiog nesuteikia diskomforto. Nors sportinės liemenėlės ir stoja į moterų pusę, tačiau nuolatinis liemenėlės vilkėjimas kitomis aplinkybėmis gali sukelti plačią pojūčių amplitudę – spaudimas, veržimas, vasaromis užpuolantis karštis ir prakaitavimas. Ar kartais nėra taip, kad moterys renkasi jaustis nepatogiai vilkėdamos liemenėlę, kad tik kiti nesijaustų nejaukiai, matydami tų moterų išlaisvintas krūtines?

Prašau, paslėpk tuos spenelius

Mūsų visuomenėje liemenėlės atsisakymas net gali būti laikomas provokuojančiu ar neprofesionaliu poelgiu. Ir labai verta paminėti, kad šis moters spenelių stigmatizavimas egzistuoja ne tik Lietuvoje. Daugiau ar mažiau, situacija panaši visoje vakarietiškoje kultūroje. Internetuose galima aptikti straipsnių apie bandymus įstatymais įteisinti reikalavimus moterims dėvėti liemenėles darbo aplinkoje. Nenuostabu, kad gyvendami tokioje aplinkoje, mes turime išankstinę nuostatą matyti moteris su liemenėlėmis, tad liemenėlės neišformuota krūtinė yra netikėtas apsireiškimas, traukiantis tiek vyrų, tiek moterų žvilgsnius.

Pastebiu, kad liemenėlės atsisakymas retai siejamas su patogumu. Jei mūsų grožio standartų neatitinkanti moteris nevilki liemenėlės, tai pastaroji galimai bus apkaltinta neprisižiūrėjimu. Apsileidusi kokia – jos krūtinės forma nesusintetinta pagal standartą ir akivaizdžiai kitokia nei visų kitų! Tačiau, bus visai kitoks vertinimas, kai viešumoje be liemenėlės sukiosis dama, kurią laikome dailia. Jai grės būti apkaltintai seksualinio dėmesio siekimu ir nepadorumu. Ir tam visai nereikia, kad krūtinė persišviestų per drabužius – pakanka įžiūrėti spenelio formą.

O kaip dažnai per marškinėlius galime įžiūrėti vyrų spenelius? Greičiausiai net nežinom, nes tiesiog nekreipiam dėmesio! Vyrų spenelius vertinam neutraliai, stipriai nesiejame jų su seksualumu ir dedame į kitą kategoriją, nei moterų. Nors gali kilti įtarimų, kad mes visi esame iš tos pačios planetos. Tyrimų rezultatai teigia, kad vyrų speneliai, visai kaip moterų, gali būti seksualiai jautri vieta. Ar nemanote, kad spenelių vertinimas stokoja nuoseklumo?

Nubaustos už spenelius?

Iš dalies, šį tekstą parengti įkvėpė delfi pasirodęs straipsnis, kuriame pasakojama, kaip buvo nubaustos nelegalios nudistės, atsisakiusios prisidengti krūtis paplūdimyje, o tame pačiame paplūdimyje lengvus alkoholinius gėrimus vartoję asmenys gavo tik įspėjimus. Tie, kurie mikliai susipakavo putojančio sidro skardines, baudų išvengė, o moterys, atsisakiusios prisidengti spenelius, turėjo už tai prisiimti atsakomybę ir susimokėti baudas.

Kosto Rutkausko nuotr.

Kodėl sakau, kad baudos gautos už spenelius, o ne už nuogumą? Nes esu tikra, kad nei viena moteris nemokėjo baudos, jei dėvėjo mažus bikini, dengiančius tik spenelius. Situacija atrodo teisėta – moterims negalima būti neprisidengus spenelių tam neleistinose vietose tiek pat, kiek ir negalima viešose vietose vartoti alkoholio. Tačiau, kokią žinutę tokia situacija siunčia į mūsų pasąmonę? Kai bendrame paplūdimyje rodyti nuogus spenelius yra nusikaltimas, tai moteris, kuri laiko save padoria ir dorovinga, neleis sau keliauti kavos ar nusipirkti makaronų be liemenėlės. Bet niekam neužklius priešais ją eilėje stovinčio ir lengvai įmitusio vyriškio krūtinė be liemenėlės.

Visi grožėjosi korsetais

Visos taip daro. Visoms gerai. Visada taip buvo. Visiems taip gražu. Bet ar tikrai tas standartas atitinka visų interesus?

Ačiū drąsioms moterims ir netikėtam plieno stygiui, kurių dėka, išsivadavusios iš korsetų, deformavusių šonkaulius ir vidinius organus, moterys pagaliau galėjo laisvai judėti. O juk VISI sakė, kad TAIP GRAŽU buvo ta smėlio laikrodžio figūra, net jei ir reikalavo tasai grožis aukų. Ak.

Sakysit, liemenėlė reikalinga dėl estetikos? Nes mums negražu visos tos skirtingos formos ir dydžiai? Ar šiandien mums labai estetiškai atrodo liemenėlės iš penkiasdešimtųjų ar šešiasdešimtųjų? Kažkada Madonai tai buvo puiki sceninio įvaizdžio dalis, bet tik tiek šiandien beliko iš tuometinės mados ir estetikos supratimo.

Leiskime sau rinktis

Visu šiuo tekstu nenoriu kelti dvejonių moterų pasirinkimais. Tačiau, aš labai noriu, kad vilkėti ar atsisakyti liemenėlės būtų ASMENINIS pasirinkimas. Liemenėlė gali būti puikus aksesuaras arba gali suteikti patogumo. Tai ir pirmyn! Tačiau, kitoms ji visai nereikalinga kasdieniame garderobe. Arba tik kartais reikalinga. Aš įsivaizduoju, kaip būtų nuostabu (I have a dream that one day), kad tas antras pasirinkimas būtų taip pat natūraliai priimamas kaip pirmasis. Labai stipriai linkiu, kad moterims nebūtų gėda, jei jos nori pamiršti savo liemenėles stalčiuje!

Šaltiniai:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1346520/Court-rules-German-bosses-order-women-wear-bras-work.html
http://www.cbc.ca/news/business/east-side-mario-s-bra-dress-code-work-1.4277827
https://www.delfi.lt/vasara/naujienos/reidas-papludimyje-priciuptos-nelegalios-nudistes-ir-vartojantys-alkoholi.d?id=78731585
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_corsets
https://www.medicalnewstoday.com/articles/259073.php
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16681470

Komentarai (21)

 • Augustė

  Turiu vidutinio dydžio krūtinę ir nenešioju liemenėlės jau šešti metai – jaučiuosi puikiai. Vasarą šiek tiek sudėtingiau renkantis maikes, dėl spenelių showoffinimo, nes ne visada tam yra nuotaika, tai tiesiog turiu kelias maikutes, kurios ties krutinės vieta iš vidaus turi dvigubą medžiagą. Taip pat turiu porą sportinių liemenėlių – just in case, nors ir retai prisireikia. 🙂

  reply
 • Greta

  Mano krūtinė nėra didelė ir realiai liemenėlė man yra labai nepatogi ir nereikalinga. Jos viešumoje nesidedu tik tokiu atveju, jei einu kartu su savo vyru, kitu atveju esu sulaukus gašlių žvilgsnių iš vyrų ar net piktų replikų iš moterų, nes mat speneliai pašiurpę. Kaip norėčiau, kad egzistuotų alternatyvi realybė, kurioje moterys gali rinktis ar nešioti liemenėlę, ar ne. P.S. gaila, jog negaliu įkelti paveikslėlio, kuris puikiai atspindėtų dabartinę spenelių situaciją Lietuvoje. Paveikslėlyje pavaizduotas vyras plika krūtine su vienu užtušuotu speneliu ir šalia užrašas: po spenelio transplantacijos iš moters.

  reply
 • Laura

  Man taip juokinga, kai po paaiškinimo, kad mano speneliai nesimato – matosi tik jų reljefas, išgirstu “bet mes juk žinome kieno ten reljefas”… Toks jausmas, kad liemenėlė stebuklingai tą mano “gėdą” pradangina. O į komentarus, kad liemenėlės suformuoja gražesnę, simetriškesnę, apvalesnę mano krūtinės formą – neapsivėmus atsakyti išvis negaliu. Todėl noriu padėkoti Donatai už šį straipsnį – už tai, kad turiu kur (pa)siųsti žmones, kurie man pasakos, kad po poros metų mano papai nusileis iki bambos… kad mano skirtingos, speneliuotos krūtys neatrodo estetiškai… kad gili iškirptė su liemenėle yra normalu, o golfas be liemenėlės yra iššaukianti apranga.
  Dar yra maitinimo krūtimi tema, kurią galima būtų paliesti ateities straipsniuose. Nors neplanuoju būti mama, negaliu pakęsti kai išgirstu niekinančius komentarus apie maitinančias motinas.

  reply
  • Akvile

   Speneliuotos krutys-itraukta i vartojamu zodziu zodyna, progai pasitaikius pavartoti nedelsiant.

   reply
 • Greta

  Toms, kurioms yra patogu nenešioti liemenėlės yra nuostabu ir laisva gyventi. Bet jei krūtinę jauti bet kokiam judesy ir tai maišo elementariam kasdieniam gyvenimui – būtina išmokti teisingai pasirinkti liemenėlę! Jos labai skiriasi tiek pagal dydį, tiek pagal formą, pritaikytą skirtingoms krūtims. Tada niekas niekur nespaus ir krūtinės nesijaus, nepriklausomai nuo jos dydžio. Čia ne tik estetikos/ standartų, o patogumo klausimas.

  reply
 • Ieva

  Pripažįstu, kad yra problema su spenelių laisve… Nors jei ir visiška laisvė būtų, ko gero vis tiek dažnai nešiočiau liemenėlę. Jei be jos tektų bėgti (kad ir pabėgėti paskui vaiką ar autobusą), krūtis turėčiau neštis rankose, nes oj kaip skauda bėgti su laisvomis. Vasarą nešiočiau visada dėl prakaito – be jos po krūtimis turėčiau prakaito mėnulius. Kas… nėra pageidaujamas aksesuaras. Taigi ne visos nešioja vien tik dėl visuomenės požiūrio 🙂

  reply
 • Emilija

  Liemenėlės atsisakiau prieš kokius du metus. Man tai niekad nebuvo patogu, prasmės neįžvelgiau, nešiojau tik dėl to, kad tai kaip ir savaime suprantama. Dabar, vis dar kartais nesijaučiu iki galo patogiai dėl šeimos komentarų “ką tu išvis sau galvoji?”, darbdavio pasakymų “pas mus tai nėra priimtina” ar tiesiog aplinkinių, kuriems tai yra dėmesį patraukiantis, neįprastas dalykas. Bet kuo toliau, tuo mažiau abejoju savo sprendimu, mažiau galvoju ką pagalvos kiti.
  Tas pats dalykas vyksta ir su plaukų skutimu. Bandau tai paversti į “skutu tada kada noriu”, o ne kad “reikia”. Vis dar tai kelia nejaujumą, lenda mintys “ką jis/ji pagalvos”, bet su laiku manau pasieksiu savo, natūralų laisvą buvimą 🙂
  Ačiū už straipsnį, jaučiu palaikymą 🙂

  reply
 • Miglė

  Mano krūtinė labai didelė, papai pradėjo augti kaip ant mielių paauglystėje. Dabar turiu D dydžio krūtinę ir be “lifako” nė pro kur. Aš galėčiau nenešioti liemenėlės, bet tuomet bėgant man jie trankytūsi į smakrą, darbe turėčiau pasidėti ant stalo, o rišantis batus persimesti per petį. Aš ir taip gatvėje, darbe, klube, kavinėje susiduriu su tuo, kad žmonės pirma pasisveikina su mano, o ne su manim, tai be liemenėlės iš vis būtų blogai. Todėl renkuosi pakentėti tas įsirėžusias petnešas, graužiančius užsegimus ir kartais net išlendančius “dratus” iš jų. O laisvė speneliams tik namuose ir pas vyrą glėbyje.

  reply
  • Evelina

   Na va, man net komentaro rašyti nereiks, nes viskas pasakyta už mane! Nešioju E dydžio liemenėlę.

   reply
  • Idalija

   O jei dar darbas kuriame reikia daug vaikščioti ar net skubiai pabėgioti be liemenėlės niekur, kad ir kaip norėtųsi!

   reply
 • Greta

  Su vidutinio dydzio krutine labai megstu nesioti braletes vietoj standartiniu liemeneliu. Man tai buvo atradimas, nes kietos liemeneles verzia ir spaudzia krutine, o braletes yra tik is medziagos (be jokiu vielu ir pakietinimu) ir ju is vis nesijaucia ant kuno. Jos taip pat palieka naturalia krutines forma, prilaiko krutine, ir uzdengia spenelius kazkiek. Kadangi jau tokia kultura yra vakaruose, visuomenes mes taip greit nepakeisim, manau kazkiek reiktu gerbti ta kultura ir prisitaikyti jei nesinori susilaukt gasliu zvilgsniu ar nejaukiu kontaktu. As taip darau del saves, del to kaip pati jauciuos, nes mano veiksmai man duoda atsaka, todel elgiuos kad paciai butu geriau, o jei buna toks noras, liemeneles is vis nesidedu, net ir prie marskiniu ar maikes, jei ta diena man norisi atkreipti toki demesi, arba uzsidedu megstini kad krutines nesimatytu visiskai, jei nenoriu to demesio atkreipti. Kaip bebuve, apranga ir ivaizdis yra komunikacija, todel rinkimes tai su kuo jauciames gerai ta diema!

  reply
 • Jurgita

  Aš tai visiškai už laisvę speneliams! Mano krūtinė labai maža, nematau poreikio nešioti lėmenėlės, man tai yra tikrai nepatogu ir mėgstu būt be jos. Speneliai man labai sexy, o darbo aplinka manęs neįpareigoja atrodyti oficialiai, mano krūtinė maža ir nepritraukia dėmesio, tai tikrai dėl to nejaučiu kažkokio diskomforto. Bet jei kažkam nepatogu be liemenėlės – tikiu ir linkiu atrasti patogiausia. Bet kas labiausiai man nepatinka, tai pushup’ai, na niekaip nesuprantu, kam sudaromas įspūdis didelės krūtinės, jei ji tokia nėra.

  reply
 • Rūta

  Ačiū už straipsnį, pritariu viskam 100%. Jaučiu ir matau, kiek daug dalykų gyvenime darau tik dėl visuomenės nuomonės.. ir deja ne visada jaučiuosi pakankamai stipri ir pasitikinti savimi, kad “rėžčiau į akis” visuomenei savo spenelius arba… pvz. neskustas kojas. Tai būtų dar viena superinė tema. Jau daug matau moterų, kurios atsisakė šio nesuprantamo užsiėmimo – skutimosi – ir labai dėl to džiaugiuosi. Jau kelinta vasara esu dilemoje, kai kur plaukuotom kojom išeiti išdrįstu, kai kur – dar ne… tenka rinkits kelnes ar ilgą suknelę… Bet žinau ir jaučiu, kaip stipriai ir kaip greitai visi keičiamės ir labai dėl to džiaugiuosi! Žinau moterį, kuri apsivelka trumpą suknelę, ryškiai mėlynus aukštakulnius ir savo plaukuota koja išdidžiai mojuoja visiems įžūliai žiūrintiems. Linkiu visoms mums tokios drąsos! O jei kažkieno pasirinkimai kitokie – prašom, irgi 🙂

  reply
 • Marija

  Aš tai dažnai nenešioju liemenėlės, bet mano krūtinė nedidelė ir po kokiu megztiniu ar suknele ir nesimato nieko. Vietoj liemenėlės apsirengiu vest tipo maikę, tai ji prilaiko ir niekur nieko nespaudžia, tiesiog visą dieną nebereikia galvoti apie savo krūtinę 🙂

  reply
 • Marija

  As už liemenele dalykinėje aprangoje, nes darbe tiesiog reikia stengtis neblaškyti žmonių, su kuriais dirbi – visais aspektais. Kostiumėlis ir persišviečiantys speneliai (tiek ir vyru, beje) – greitas receptas, kaip nuo susirinkimo minčių pereiti prie seksualiniu fantazijų 🙂 O tuomet visiems sunku dirbti.
  Visur kitur – laisve papūgoms!

  reply
 • Gerda

  Super tekstas! Aš jau 5 metai, kaip mažinu liemenelės nešiojimą. Nuo pat savo pirmos liemenelės žinojau, kad kai užaugsiu ir man niekas nebeprikaištaus – aš liemenėlei sakysiu – see ya!
  Vos tik nusprendžiau išmest liemenėlę iš spintos – tai padariau gyvendama Danijoje, mano gyvenimas tapo lengvesnis ir niekas nekreipė jokio dėmesio, beeet… Lietuvoje yra stipriai kitaip. Net ir moterų pikti žvilgsniai! Jūs įsivaizduojat?

  Nu, bet sorry, čia mano kūnas, mano papai ir aš viena galiu nuspręst ar man reikia liemenėlės ar nereikia!

  reply
 • Giedrė

  Nežinau, man tai žiemą, pavyzdžiui, su liemenėle šilčiau net, tai vien dėl to norisi to papildomo drabužio 😀
  O šiaip, aišku, džiaugiuosi tomis, kurios nusispjauna į galimus žvilgsnius ir t.t, nes nors mano krūtinė ir nedidelė, kol kas dar nepribrendau visiškai spenelių laisvei…

  reply
 • Sirena

  Nuostabus straipsnis! Man 17, krūtinės dydis 85C, prieš savaitę labai pradėjo skaudėti po šonkauliais, maniau, jog dėl liemnuko, todėl kitą dieną į mokyklą paprasčiausiai jo nesidėjau. Tikėjausi sulaukti kažkokiu replikų, tačiau suvokiau, kokius mandagius ir supratingus klasiokus turiu! Nieks net nežvilgtelėjo, ir jaučiausi labai laisva. Dabar turiu ULTRA patogų liemenuką, tačiau vis rečiau jį užsidedu ir man visiškai negėda:)

  reply
 • Patricija

  Žinot tą jausmą, kai jau namai netoli, o tu taip nori į tualetą? Visas kūnas įsitempęs. Iki namų vos keletas žingsnių. Jau atrodo tuoj tuoj nebeislaikysi. Iš paskutinių jėgų surandi raktus, įeini į namus, batų net nenusiauni. Ibegus į tualetą atsisėdi ir jauti kaip visas kūnas atsipalaidavo. Taip aš jaučiuosi kaskart grizus namo ir pirmu taikymu nusiemus liemenėlę. Sušunku: laisvė papams!!! Girdžiu draugas kitam kambary žvengia. Man liemenėlė suteikia tokio nepatogumo, varžymo, spaudžia, kutena ir taip toliau. Taigi kol kas vis dar nešioju kai reikia kažkur išeiti, bet manau, kadc pribresiu ir prie to 🙂

  reply
 • Dovydas

  Meluočiau, jei sakyčiau, jog akys neužkliūva už išryškėjusių spenelių ar tarpeklio tarp krūtų iškirptėje. Maždaug, tai būtų tas pats, kaip apsimesti, jog tos kūno dalys apskritai tau nedaro poveikio, nesujudina jokių smegenų taškų ir nepažadina minčių, o visą gyvenimą matau tik vieną asmenį.. 😀 Būtų paprasčiausias melas. Tačiau tai nėra kažkokias neigiamas emocijas ar išankstinį nusistatymą to grožio savininkės atžvilgiu sukeliantis dalykas.

  reply
 • Laura

  Sutinku su straipsnio autore. Mano papai gana dideli, del to liemenele darbe ar gatveje man reikalinga, bet papludimyje jos deveti nenoriu. Pripratau degintis be liemeneles, kai gyvenau uzsienyje. Lietuvoje taip pat esu bandziusi bendrame pliaze, bet buvau nuolatinej itampoj. Man tik keista, kad Lietuvoje mes isitikine, kad jei nori be liemeneles, eik i moteru pliaza. Kai esi Palangoje, gal ir ne beda, bet moteru pliazai neissibarste po visur. Kas belieka, tai paeiti kur nors atokiau. Tikiuosi, kad greitu laiku visuomenes poziuris pasikeis ir nebereikes sleptis krumuose vien del to, kad noriu pasideginti nuoga krutine.

  reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.