Kaip su paaugliais kalbėti apie seksą?

Iliustracija Agnė Čižauskaitė

Epizodo viešnia – edukologė Vilma Gabrieliūtė, žmogaus teisių specialistė, vedanti lytiškumo bei lygių galimybių ugdymo seminarus tėvams ir pedagogams, padedančius išjudinti lytiškumo temas.

Kai augau, neatsimenu, kad mane būtų kas lytiškai švietę. Dabar man ši situacija atrodo labai pavojinga ̶ žmogus išeina į suaugusių pasaulį kaip paleistas į atvirą kosmosą. – Beata.

Šiame pokalbyje aptariama, nuo kokio amžiaus su vaikais reikėtų pradėti megzti pokalbį apie lytinį brendimą ir lytinius santykius, kokie dalykai turėtų būti iškomunikuoti tokio pokalbio metu bei kaip apie visą tai kalbėti, kad nebūtų nejauku.

Vilma taip pat paminėjo, kaip svarbu mokyti vaikus apibrėžti savo ribas, siekiant apsisaugoti nuo priekabiavimo, skatinti juos pastebėti lyčių stereotipus, o svarbiausia yra vaikams parodyti, kad su jais galima kalbėtis.

Berniukas, kuris gavo žinutę, kad tampyti mergaites už plaukų, kelti sijonus yra priiimtina ir užaugęs, jei jam kas patinka, eidamas pro šalį, grybštels ar pasakys kokį nešvankų komentarą.

Kviečiame klausytis <3

Komentarai (17)

  • Aukse

    Labai šaunus podcast’as!

    Tik vienas patarimas: galbūt, kur nors arčiau mikrofoną laikyti, nes skamba truputį kaip per ‘bliūdą’.

    P.s klausiau per ausines, galbūt, per kompiuterį skamba kitaip

    reply
    • Ačiū! Garsas dabar tik gėrės, nes mums sutiko padėti Mažvydo biblioteka 🙂 jėėj

      reply
  • Brigita

    Dalinuosi patirtim:)
    Su tėvais pokalbio apie lytiškumą tikrai neturėjau. Pamenu, kad būdama maždaug 12 metų gavau nuo mamos knygą “Nuo ančiuko iki gulbės”, o ir tai mama dar pridūrė jog esu per jauna šiai knygai!😁 mama tikrai išsisuko nuo nemalonaus pokalbio, nes iš knygos sužinojau daug įvairių dalykų, net draugėm skolindavau, nes tuo metu tikrai buvo įdomių dalykų parašyta☺ Dar pamenu, jog su mama žiūrėjom dokumentinę laidą apie gyvūnus, kurioje kalbėjo apie apvaisinimą, paklausiau mamos ką reiškia šis žodis, o ji susigėdusi pasakė “nu juk žinai”. Tuo metu, lyg ir žinojau, kas yra seksas, bet kad tai susiję su apvaisinimu visiškai nesupratau.
    Dabar man 17metų, mama iki šiol “grasina” nesimylėti ir vos tik sužino, kad bendrauju su vaikinu pradeda kalbas kad “neprisidirbčiau vaikų”. Labai gaila, kad su ja negaliu atvirai kalbėti šiomis temomis. Tikiuosi, jog jaunos mamos klauso šių podcast’ų, ir savo vaikams mokės tinkamai ir be nejaukių momentų papasakoti apie seksą.

    Labai džiaugiuosi šiuo puslapiu, ir laukiu daug daug įdomių temų, kurias pristatėt per live’ą instagram’e. Tai tikrai daro didelę įtaką mano gyvenime: nebijoti kalbėti, diskutuoti ir suprasti įvairius dalykus. Ačiū jums! Idėja įgyvendinta puikiai, linkiu sėkmės tolimesniuose darbuose😊

    reply
  • anonimas

    Jokio lytiško švietimo pauglystėje neapturejau, kaip dabar suprantu, mano sesei prasidejo pirmosios menesines, mamos paklausus, kas nutiko sesei? sulaukiau atsakymo “uzaugsi suprasi”. Taip jau gavosi kad budama 14 pastojau. Zinoma esu be galo laiminga kad turiu nuostabu vaikuti, taciau suprantu kad tikrai pritruko to pokalbio.

    reply
  • Anonimas

    Pokalbius su mama apie lytiškus santykius turime iki šiol. Man tuoj sueis 17 metų, esu jau turėjusi santykių, taip pat ir lytinių. Kažkaip gavosi netyčia, jog pasigavau į mamos pinkles ir išsidaviau apie nekaltybės praradimą. Labai labai verkė ir buvo nusivylus manimi, kas nepiktybiškai privertė mane pasijausti ,,kekšyte”. Esu girdėjus, jog amžiaus cenzo pasimylėjimui lyg ir nėra, mamai sunku tai paaiškinti nes juk: ,,ką pasakytų kiti..” ,,tu dar tik vaikas” ,,dar neturėtum galvoti apie tokius dalykus”. Suprantu, kad prieš 15-30 metų (kalbu apie savo tėvų paauglystės laikotarpį) pasimylėti nesulaukus pilnametystės prilygo nuodėmei. Tačiau, mano nuomone, kad ir skamba absurdiškai, bet laikai šiek tiek keičiasi, taip pat ir požiūris į lytinius santykius. Man neatrodo, jog tai blogai, jeigu darai su mylimu žmogum, ir, žinoma, su apsaugom. O mama vis atgrąsindama nuo mylėjimosi minties kartoja: ,,Vaikus auginsiesi pati..”.
    Net nežinau, ar man tokių metų galvoti, kad visa tai yra normalu, yra normalu:) Ar čia man tik vienai taip, ir turėčiau apie tai susimąstyti?

    reply
  • Ieva

    Apie seksą nesame kalbėję niekada,vienintelis dalykas,kurį man davė mama šia tema,tai kompleksą visam gyvenimui. Būdavo pastovūs grasinimai,kad nuvesiu tave pas ginekologę,ale bijok kaip velnio,kad tik nesimylėtum. Tiek bijojau,kad tikrai nuves,tiek buvo įvaryta trauma,kad ir iki šio mylėtis man nesinori.

    reply
  • Agne

    Puikūs patarimai. Kaip minėjot, geriau veliau negu niekada. Kiekvienam linkiu drąsiai ir be jokios gėdos kalbėti šiomis temomis. Tai svarbu. Pati užaugau su žiniomis iš ” kiemo” ir jos tikrai nevisada buvo teisingos.

    reply
  • Milita

    Labai teisingai paminėjo, kad lytinis švieitimas turi vykti nuo pat gimimo. Ir auginant vaikus reiktų pradėti bent jau nuo to, kad ne kopūstuose vaikai atrandami, ne gandrai juos neša, ir ne parduotuvėj brolį ar sesytę perkam.
    Pati taip pat turbūt buvau tėvų anksti šviečiama. Nes visi šie dalykai atrodė savaime suprantami, ir klausimų nekėlė. O artėjant paauglystei, atsiradus mėnesinėms mama apšvietė dėl LPL ir kontracepcijos. Kad nebijočiau į ją kreiptis, jei reikės nupirkti (nes paaugliai pinigų kontraceptikams ar prezervartyvams paprastai neturi). Pamenu buvo kiek ankstoka klausytis tokios info, todėl buvo šiek tiek nejauku. Bet tokią info iśgirst geriau anksčiau nei pavėluotai.

    reply
  • Anonimė

    Ačiū Dievui, kad mano mama nuostabi. Pradėjom kalbėti apie tai, kai pastebėjo, kad su vaikinu pradėjau šiltai artimai bendraut. Tai tik iškart prisėdo ir pradėjo šnekėt ta tema, man apie tai kažkaip per daug nejauku buvo, nors 18metų turėjau. Ar tarp mūsų buvo kažkas ar ne. Papasakojo apie kontraceptikų įvairovę. Sako skaitykis internete ir išsirink sau patogiausia varianta. Nenoriu, kad kartotum mano klaidas. Ji pagimdė 19metų. Mes esame tryse. Ir mes visi pametinukai. Rūpinos, kad man mokslai nesusigadintų, kad išsilavinimą gaudčiau ir siekčiau savo karjeros. To ko tikrai noriu! Prezervatyvai labai slydus reikalas su jais žaisti nevalia. Pagalvojus dabar. Kad vaikai man tikrai labai pablogintų situaciją gyvenime šiuo metu. Todėl nesuprantų mamų, kurios nori dukrom galvas nukirst už tai kad mylėsis su kažkuo. Jau geriau apšviestų apsaugom. Klausimas, kiek pačios išsilaikė laukimo lytiniams santykiams 🙂

    reply
  • Klausytojas

    Šio pokalbio niekada neturėjau, tačiau pamenu jog kai mažas klausiau kaip atsiradau, man atsakė “mama pagimdė’. Manau toks atsakymas daug geresnis nei ‘atnešė gandras’. Visą informaciją sužinojau iš aplinkos ir interneto, kaip be pastarojo gaudėsi praeities kartos man galva neišneša. Mokykloje biologijoje einant šias temas, mokytoja pasakojo apie spermą ir erekcijas, bet atsisakė aiškinti apie mėnesines nes ‘mergaitėms bus nejauku ir jos jau ir taip viską žino’. Am, atsiprašau? O berniukams nereik to žinot? Išvis ilgai maniau kad mėnesinės yra liga, nes juk jomis SERGAMA. Kai susiradau pirmąją merginą, tėtis man tiesiog pasakė, jog man gimus jam buvo labai sunku išlaikyti šeimą ir kad būčiau atsakingas. O šis epizodas buvo naudingas tuo, jog turiu jaunesnį brolį kuriam prasidėjo brendimas ir aš balansavau ant tos ribos ar turėčiau kaip vyresnis brolis jam padėti susigaudyti, ar leisti kapstytis taip kaip aš dariau.

    reply
  • Negaliu klausyti

    Būtų labai super, jeigu podcast’us psteiktumėt ir teksto forma (tiems, kurie negali klausyti). Labai ačiū!

    reply
  • Aurelija

    Esu 100% už lytinį švietimą, ir manau, kad tai yra abiejų, tėvų ir mokytojų, darbas. Patiko podcast’o mintis, kad pokalbiai su vaikais apie lytiškumą turi prasidėti anksti ir būti inkorporuoti į kasdienį gyvenimą, aptariant vis rimtesnius dalykus vaikams augant, vietoj paauglio nepatogiai paklausus ‘ar žinai, kas yra prezervatyvas?’, ir džiaugtis atlikus savo, kaip mamos/tėčio darbą.
    Daugelis iš mūsų negavo beveik jokio lytinio švietimo iš tėvų, aš taip pat (nors mama nupirko išsamią knygą visais šiais klausimais kai buvau 14 ir taip išsisuko nuo pokalbių). Yra gerai pripažinti šį faktą, bet aš asmeniškai nenoriu kaltinti ar teisti savo tėvų dėl to. Suprantu, kad jie augo sovietinėje aplinkoje, kurioje seksas buvo tabu, jie patys negavo jokio švietimo iš savo tėvų. Todėl labai nesąžininga būtų buvę tikėtis, kad jie su manimi apie tai kalbėsis.
    Aš visą šį multi-dialogą apie brendimą, seksą ir t.t šioje svetainėje, knygose, kurias skaitau, stengiuosi priimti kaip pamoką sau, kad pati jausčiausi laisviau kalbėdama apie tai dabar, bei su savo vaikas, jei kada jų turėsiu.

    reply
  • Alma

    Manau, kad tevams yra visu baisiausia pripazinti, kad ju vaikas bresta ir eina i suaugusiu pasauli. Jie apsimeta, kad ju vaikai dar mazi, kad dar jiems neidomu ir .t.t. Siulyciau paaugliams patiems pradeti pokalbi su tevais, klausiant, ar draugavo su kuo nors paauglysteje, kokios ju buvo pirmos patirtys. Daznai jie primirsta, kad ir patys ne sventi, kad ir patys tik zmones. As bent is savo mamos jauciau toki nora, kad as likciau jos maziausias vaikas. Kita problema, kad paaugliai dar nera pajegus susidoroti su sekso pasekmemis, ar tai butu nestumas, ar tai butu ligos, ar tai butu blogos patirtys, kurios atnesa psichologines problemas. Nemanau, kad mama galvoja apie savo dukra kaip kekse, labiau gal liudi, kad dukra jau nebe vaikas.

    reply
  • Inkognito

    Sveiki, būtų labai įdomu sužinoti, kokia žmonių nuomonė klausimu “kada pirmas kartas yra normalu?” 🙂

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.