Kaip seksas gerina mūsų imunitetą?
Seksas yra ne tik malonus, bet ir naudingas mūsų sveikatai. Tai esame kartoję jau ne kartą tiek savo tekstuose, tiek socialinėje medijoje. Tačiau be emocinio pasitenkinimo, naudos santykiams, psichinei sveikatai ar fiziniam atsipalaidavimui, yra ir dar vienas, kiek rečiau aptariamas sekso privalumas – imuniteto stiprinimas.
Taip, seksas ir imunitetas iš tikrųjų yra vienas su kitu susijęs! Tikriausiai pagalvosite, kaip seksas gali teigiamai veikti mūsų imunitetą? Tuoj papasakosime.
Seksas ir imunitetas: kaip tai susiję?
Kalbėdami apie teigiamą sekso poveikį mūsų emocinei ir fizinei savijautai, galime tik pasidžiaugti. Besimylintieji ne tik patiria pasitenkinimą, iš tiesų seksas gerina ir mūsų imunitetą, teigiamai veikia viso organizmo veiklą. Pateiksime kelis pavyzdžius.
Seksas padidina imunoglobulino ir antikūnų kiekį organizme
Tikriausiai daugelis prisimena biologijos pamokas apie limfocitų gaminamus antikūnus, kurie padeda kovoti su įvairiomis ligomis ir virusais. Antikūnus sudaro įvairių tipų imunoglobulinai, kurie, pasirodo, gaminasi ir lytinio akto metu! Buvo atliktas tyrimas, kurio metu pastebėta, kad porų, kurios mylisi dažnai, organizme imunoglobulino kiekis buvo didžiausias, palyginti su kitomis tyrime dalyvavusių asmenų grupėmis.
Kuo daugiau imunoglobulino, tuo geriau organizmas yra pasiruošęs kovoti su ligomis.
Stiprina širdies veiklą
Atlikti tyrimai rodo, kad moterys, kurios mylisi dažnai, rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Taip pat seksas didina ištvermę ir padeda kontroliuoti aukštą kraujospūdį.
Apskritai, mūsų širdžiai naudinga bet kokia reguliari fizinė veikla – rytinė mankšta namuose, treniruotė sporto salėje ar ilgas pasivaikščiojimas. Seksas yra lygiai tokia pati puiki mankšta – mylintis širdis tikrai dirba visu pajėgumu. Seksualiai susijaudinus mūsų širdies susitraukimų dažnis stipriai padidėja, o dūžių skaičius per minutę yra didžiausias orgazmo metu.
Be viso to, seksas puikiai degina kalorijas. Pavyzdžiui, vyrai per 24 minutes gali sudeginti 101 kaloriją.
Gerina miego kokybę
Sekso ir orgazmo metu smegenyse išsiskiria cheminių medžiagų kokteilis, į kurio sudėtį įeina oksitocinas, dopaminas ir endorfinai. Visi šie hormonai kartu sukelia mieguistumą.
Sekso metu moterų organizme taip pat padidėja išskiriamų estrogenų kiekis, kuris, kaip įrodyta, pagerina moterų miego ciklą. Vyrų prefrontalinė žievė – smegenų sritis, kuri veikia budrumą ir protinę veiklą, – po orgazmo „išsijungia“, todėl tai padeda jiems užmigti.
Tyrimai rodo, kad miegas yra stiprus imunologinių procesų reguliatorius. Jis gerina imuninę funkciją, taip pat vaidina svarbų vaidmenį formuojant imunologinę atmintį (įgytą imunitetą). Miego trūkumas sutrikdo šiuos procesus ir silpnina imuninę sistemą. Todėl kai trūksta miego, atsiranda didesnė tikimybė peršalti, susirgti gripu ir panašiai.
Sekso nauda sveikatai
Kai kalbame apie bendrą sveikatą, ne tik imunitetą, čia sekso galios vis dar nesibaigia. Kaip seksas prisideda prie geresnės mūsų sveikatos ir savijautos?
- Lytiniai santykiai ir orgazmas mažina skausmą. Seksas gali paskatinti endorfinų išsiskyrimą – tai medžiaga, malšinanti skausmą ir skatinanti euforiją.
- Besimylintys mažina riziką susirgti prostatos vėžiu. Nacionalinio vėžio instituto atlikti tyrimai atskleidė, kad vyrams, kurie ejakuliuoja 21 ar daugiau kartų per mėnesį, tikimybė susirgti prostatos vėžiu buvo trečdaliu mažesnė nei vyrų, kurie ejakuliuoja nuo keturių iki septynių kartų per mėnesį.
- Mažina stresą, kurį patiriantys žmonės dažnai skundžiasi galvos skausmais, nemiga, raumenų įtampa ir skrandžio veiklos sutrikimais, susilpnėjusia imunine sistema ir lėtine depresija.
- Be visų fizinių privalumų, susijusių su dažnu seksu, lytiniai santykiai taip pat gali pagerinti emocinę savijautą, pavyzdžiui, padidinti pasitikėjimą savimi.
Apibendrinimas
Seksas yra malonus ir visapusiškai mums naudingas užsiėmimas. Kaip įrodo daugybė tyrimų, lytiniai santykiai gali sustiprinti mūsų imunitetą ir kitaip prisidėti prie geresnės sveikatos ir savijautos.
Tačiau svarbu nepamiršti, kad tik saugus seksas gali duoti naudos mūsų sveikatai. Žmonėms, kurie mylisi be prezervatyvo, kyla lytiškai plintančių infekcijų (LPI) ir neplanuoto nėštumo rizika, tad rūpinkitės savo sveikata ir visuomet naudokite apsaugos priemones.
Šaltiniai:
https://www.researchgate.net/publication/8491305_Sexual_frequency_and_immunoglobulin_A_IgA
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15217036/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5052677/
Taip pat skaityk: Masturbacija – 10 priežasčių ja pasimėgauti šiandien vakare