Kaip pasitikrinti krūtis?

Nuotrauka: unsplash.com

Reguliarus krūtų tikrinimas yra itin svarbus norint kuo anksčiau diagnozuoti krūties vėžį. Tai atveria daugiau galimybių sėkmingam gydymui. Nėra vieno vienintelio testo, kuris padėtų nustatyti visas krūties vėžio formas, bet pasak breastcancer.org, krūtų tikrinimas, derinant su kitais stebėjimo metodais, gali padidinti ankstyvos diagnozės tikimybę. Šiandien pasakojame, kaip krūtis apžiūrėti ir tikrinti namuose.

1. Apčiupinėk krūtis duše, kad užčiuoptum bet kokius pasikeitimus ar gumbelius.

Liesti krūtis duše gali stovėdama ar sėdėdama. Daug moterų pastebi, kad tai paprasčiau padaryti esant duše, kol oda šlapia ir lengvai slysta.

2. Vėliau atidžiai apžiūrėk krūtis veidrodyje. 

– Pradėk žiūrėdama į savo krūtis veidrodyje – pečiai tiesiai, rankos ant klubų. Štai, ką turėtum matyti:

• Įprasto dydžio, formos ir spalvos krūtis.

• Lygios formos krūtis be gumbų ar tinimų.

Jeigu matai toliau išvardintus pakitimus, turėtum apie tai pranešti savo šeimos gydytojui:

• Odoje atsiradusios duobutės, išgaubimai, iškilimai.

• Pasikeitusi spenelio padėtis, spenelis įtrauktas į vidų.

– Pakelk rankas į viršų ieškodama tų pačių pakitimų.

– Tą patį padaryk ir stovėdama tiesiai, rankas nuleidusi į šalis.

3. Atsistok ir spausk krūtį pirštais judėdama aplink.

Kairią krūtį apčiupinėk dešine ranka, o dešinę – kairiąja. Krūtį liesk tvirtai ir tolygiai, pirštai turėtų būti suglausti ir laikomi plokščiai. Sukamaisiais pirštų judesiais vienu kartu apčiupinėk maždaug euro monetos dydžio plotelį.

Laikykis tam tikros judesių tvarkos. Svarbiausia – atidžiai patikrinti visą krūtį. Gali sukti ratu, pradėdama nuo spenelio, judėdama vis platesniais ratais. Taip pat gali judėti iš vieno šono į kitą arba aukštyn – žemyn. Visgi tikrinimas vertikaliais judesiais daugumai moterų yra patogiausias.

Stenkis užčiuopti visus krūties audinius. Odos ir poodinius audinius apčiuopsi vos spausdama pirštais, vidutinį spaudimą pasitelk per vidurį esantiems audiniams patikrinti, o toliausiai esančius pasieksi taikydama tvirtą spaudimą. Čiuopdama giliausius audinius turėtum pirštais paliesti už jų esančius šonkaulius.

4. Atsigulk ir pakartok trečią žingsnį.

Patogiai atsigulk ir kartok judesius taip, kaip pateikta trečiajame žingsnyje. Rinkis tau labiausiai priimtiną techniką, kurią atlikdama jauti, jog apžiūra tikrai kruopšti ir atidi.

5. Suspausk spenelius, tikrindama, ar nėra išskyrų. 

Šį žingsnį taip pat galima atlikti prieš veidrodį. Suspausk po vieną spenelį ir stebėk, ar atsiranda išskyrų (jos gali būti vandeningos, pieno tekstūros, gelsvos arba kraujingos).

Jeigu užčiuopei gumbą.

Visų pirma, svarbiausia – nepanikuoti. Daug moterų krūtyse nuolatos turi tam tikrų gumbelių ar gumbuotų plotų, bet dauguma tokių darinių būna gerybiniai. Yra daugybė priežasčių, kodėl krūtyse gali atsirasti nevėžinių gumbų – normalūs hormonų pakitimai, gerybiniai dariniai, sužeidimai.

Kada kreiptis į gydytoją?

Nedvejok kreiptis į gydytoją, jei pastebėjai pasikeitimus ar atradai naują gumbą. Ypač jeigu atrasti pakitimai trunka ilgiau nei vieną menstruacinį ciklą. Jei šiuo metu tau mėnesinės, palauk, kol jos pasibaigs ir patikrink, ar pasikeitimai nedingo savaime. Jei vis dėlto taip nenutiko, kreipkis į savo nuolatinį šeimos gydytoją arba ginekologą.

Taip pat skaityk: ŽPV: tau reikia žinoti

Komentarai (2)

  • Donata

    Noriu pasidalinti savo istorija ir paraginti visas moteris rasti laiko pasitikrinti.
    Prieš keletą metų (man buvo 34 m.) šeimos gydytoja parašė siuntimą pasitikrinti krūtis pagal vykstančią programą. Pyktelėjau galvodama, kad bus tik nereikalingas vizitas ir laiko švaistymas. Kadangi mano močiutė mirė būdama 45 m. nuo krūties vėžio ir gydytoja jau užregistravo, nuėjau. Ir žinia lyg šaltas dušas… pakitimai kairėje pusėje, rastas gumbelis. Iškart atliktas tomografas patvirtino gydytojo spėjimus. Gydytojas nuramino, kad laiku “pagavus” pakitimus, dažniausiai, jis sėkmingai gydomas. Rekomendavo 1k/m. ateiti tikrintis, kad sekti situaciją ir esant reikalui, pradėti gydymą. Netrukus bus 3-ias vizitas, laimei situacija neblogėja.
    Mielos merginos ir moterys, saugokite save, eikite tikrintis!

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.