Kaip išmokti mylėti?

Iliustracijos autorė: Saulė Gimžūnaitė

Ši istorija merginos, kuri gyvenime yra pasiekusi labai daug, bet mylėti ji ilgą laiką bijojo. O kai pamilo, suprato kodėl – kai nemyli savęs, negali mylėti ir kito.

Ši istorija apie žmogų, kuris gali per penkias minutes savo antrai pusei parašyti „labas, ką veiki?”, o iškart negavęs atsako, dvidešimtos žinutės pabaigoje, iškelti skyrybas. Tai istorija apie kontroliavimą, aukos vaidmenį, nemokėjimą išsakyti savo jausmų ir pasirinkimą tokių partnerių, kuriuos norisi ne mylėti, o gelbėti. Kiekvienuose santykiuose, už uždarų durų, būna visokiausių kraštutinumų, kas naktimis skiriasi, kas daužo lėkštes, kas save ir kitą emociškai išsekina… kartais, nė neįtartume, kad iš pažiūros nuostabūs ir sėkmingi žmonės meilėje prieina prie išprotėjimo ribos.

Mano pašnekovė nusprendė sau padėti. Elgesys yra išmokstamas, tad ji pasinėrė į savo demonų paieškas. Perskaitė daugybę knygų, kol vieną dieną Balio saloje draugė jai pasakė: „pasidomėk codependecy (liet. co-priklausomybė), manau rasi daug atsakymų”.

Kviečiu prisijungti prie mūsų narstant tokias temas, kaip mūsų vaikystės išgyvenimai ir mūsų tėvų elgesys daro įtaką mūsų santykiams ir… kaip išmokti tvariai mylėti. Pirmiausia save, o tada kitą.

Ačiū Ievai Kerzaitei, psichologei, už komentarus ir taip pat nuostabų pokalbį apie co-priklausomybes ir kaip padėti sau.

Pokalbyje minėta knyga: „Codependent No More” Melody Beattie

Lauksime jūsų minčių komentaruose!

Dėkojame Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai
Epizodo kūrėja Rasa Janina Jusionytė
Muzikos autorius Martynas Gailius
Garsas: Kata Bitowt

Komentarai (22)

  • Albina

    Ačiū. Penki metai terapijos, bet vis dar neišmokau mylėt savęs. Labai svarbu išgirst kitus žmones su panašiom problemom.

    reply
  • Migle L

    O dangau, kaip tiksliai 🙌 Aciu, paciu laiku.
    Nebeneigti saves.
    Suprasti save.
    Atleisti sau.
    Pamilti save.
    Myleti Kita.
    Visada yra isejimas.

    reply
  • Simona

    gal kas nors radot kur įmanona nusipirkti „Codependent No More“ Melody Beattie?? visur sold out..

    reply
  • A

    Man taip pat šis podcastas taip laiku. Dar prieš keletą dienų viena pati sau galvojau, kodėl net po menkiausio nesutarimo bijau, kad mano vaikinas mane paliks. Ir net kvaila kai pagalvoju, jis niekada apie tai net užsiminęs nėra. Supratau kad čia visa tai gyvena mano galvoje. Paskaitysiu apie tai daugiau, klausydama labai daug atradau savęs.

    reply
  • I.

    Labai stipru ir reikalinga. Remiantis asmenine patirtimi ir nuomone, norėčiau pridurti, kad svarbu kreiptis į specialistus, nes vien savarankiškas darbas ir net pačios geriausios knygos gali dar labiau įsukti į užburtą ratą arba suteikti gan ribotą ir, deja, laikiną, pagalbą. Savarankiškai bandant įveikti žalingas mąstymo programas, koją kiša tai, kad gautą informaciją iškreipiam, pritrūksta objektyvaus žvilgsnio iš šalies (jo sunku tikėtis ir iš draugių, kurios dažniausiai irgi murkdosi vienokiose ar kitokiose programose, neturi reikalingos kompetencijos ir patarimus dalija per draugystės/subjektyvią prizmę). Su knygomis bėda ta, kad jos, net pateikdamos konkrečias situacijas, bėdas ir sprendimus, vis tiek lieka gan bendro pobūdžio. Be to, galim lengvai sau pritaikyti ir tokias diagnozes, kurios toli nuo realybės (visi žinom, kad googlinant apie galvos skausmą galim prisitaikyt tiek dehidrataciją, tiek smegenų vėžį – su psichologiniais simptomais irgi panašiai). Tuo tarpu psichologas/psichoterapeutas/psichiatras gali įvertinti net smulkius asmenybės niuansus, specifinius vaikystės patyrimus ir pagal tai pateikti labai individualių įžvalgų. Individualus nuoseklus darbas padeda siekti gilesnio ir, svarbiausia, ilgalaikio gijimo, įsisąmoninti tikrąsias vidines bėdas.

    reply
  • Ieva

    Ačiū! O Dieve, ar Jūs taip sugebat įžvelgti į klausytojų sielos gelmes? Ar mes visi tokie sužeisti ir besilaižantys žaizdas? Taip taip reikalinga ir tai tokia terapija sužeistom sielom!
    Labai labai labai ačiū!!!!!

    reply
  • Ruta

    Bet ant kiek gera tinklalaide, ka? Tiesiog vau. As pati neseniai supratau, kad esu ziauriai priklausoma nuo kitu, absoliuciai esu control freak ir nemoku buti viena, nes per pietu pertrauka vienai eiti valgyti jauciuosi nejaukiai, netgi gedos jausma… Tai sakau ir garsiai, lyg skusdamasi kitiems apie tai,lyg ir juokaudama, taciau nemaniau, kad tai jauciu ne as viena, kad tai visgi yra ta co-priklausomybe. Maniau, kad turiu anxiety, taciau ne tokia ryskia, kaip kad knygose aprasyta, o vat isgirdus apie co-priklausomybe, siek tiek aiskesne “diagnoze”. Kaip pasidaryti paciai sau idomia ir malonia draugija? Kaip nuraminti ta nerima, neissedejima ramiai bunant vienai? Kaip isimyleti save ir saves nemenkinti? Kaip nebesitiketi is aplinkiniu, kad jie tau turi teikti laime? Ziauriai sudetinga visa tai atrodo, bet kai klausau jau nebe pirma tinklalaide panasia tematika, visgi atrodo, kad tai imanoma… Einu pries miega pasedesiu prie lango ziurint i nakti ir bandysiu nuraminti save bei susidraugauti 🙂

    reply
  • Elzbieta

    Moterys, jei jau klausot sito podcasto, paskaitykit ir Robin Norwood knyga „Moterys, kurios myli per stipriai“! Apie netinkamus partnerius ir ju gelbejima, man atvere akis, placiai.

    reply
  • Orinta

    Pasileidus įrašą galvojau kad viso ne klausysiu ir jokių čia komentarų nerašysiu.
    Mhm..
    Nusiunčiau draugei, buvusiam vyrui (nors jis ir nekenčia manęs).
    Bet ir paverkiau ir supratau ir dabar tikrai jaučiuosi geriau.
    Apie tokį dalyką niekad negirdėjau bet dabar viskas makes sence….
    Ačiū kad esat.

    reply
  • Rrr

    Super laida, daugiau tokiu!
    Viskas Pazistama-ir pasijuokiau, ir paliudejau, ir bisk vilciu ir noro toliau Su savim dirbti.
    On a separate note- Rasa, you are my girl crush! 🙂 tavo balsas labai labai tinkamas podcastams- klausyciau ir klausyciau.

    reply
  • D

    Pokalbis nuostabus ir labai artimas <3
    p.s. gal žinot, ar galima paskaityti pdf variantą „Codependent No More“ Melody Beattie knygą?

    reply
  • Ieva

    Neseniai suzinojau,kad esu codependent.. is tiesu,jau seniai galvoju uzsiimti terapija, bet salygos susidescius vis nepavyksta to igyvendinti…
    Na prie ko noreciau prieiti siuo komentaru.. visada yra ar bus zmogus/kazkas kas kencia/turi panasias problemas..
    Todel man pradejo patikti platforma “Reddit”,taip,gali skambeti kvailai…bet kazkada ieskojau klausimo,gal kazkas bus uzdave/klause kazka panasaus kas paciai nedave ramybes,ale gal tai man duos ramybes.. supratau, kad problema visai kitur radus zmoniu kurie klause panasiu klausimu ir kiti,atsakantieji,rekomendavo pasidometi tam tikra literatura(butent sia pamineta knyga, codependent no more)
    Tad, pagalvojau, viena is pirmu kartu,kad kartais nera taip kvaila kartais “googlinti” kazkokia esancia problema/klausima kas neduoda ramybes:)…

    Ir zinoma,aciu jums, nebegeda,kad esate! Be galo jumis dziaugiuosi, kad kalbate ivairiomis temomis taip nuosirdziai!!!

    reply
  • Jovita

    Wow. Ačiū.
    Gal galite kas nors rekomenduoti knygą trumpiems ryto/vakaro paskaitymams? Kažką panašaus, kaip mini Elena.

    reply
  • I.

    Neaugau alkoholikų ar kitų priklausomybių turinčioje šeimoje. Tačiau nuo vaikystės jaučiu stiprų stiprų nepasitikėjimo savimi, nepakankamumo jausmą. Ieškau atsakymo, kodėl tai manyje gyvena, gal turėjo įtakos tai, kad tėvai visgi niekada nebuvo sveikame santykyje.
    Klausydama įrašo labai daug kur save atpažinau – dideliame nore išgelbėti mylimą žmogų, padėti visiems kitiems tik ne sau, būti tobulu žmogumi, gyvenančiu tobulą gyvenimą – tokį, kokį aš susigalvojau. Labai daug reikia išmokti ir šita laida man didelis didelis įkvėpimas pagaliau būnant 23-ejų metų pasistegti pamilti save. Ačiū!

    reply
  • Jurga

    Iš Jūsų sužinojau apie co-proklausomybę ir likau šokiruota,beveik viskas apie ką kalbėjo Elena ir psichologė galiu pritaikyti sau: toksiški santykiai,kitų žmonių poreikių tenkinimas, pastovus noras gelbėti,pyktis,kai kiti tavęs nevertina,nemokėjimas atpažinti ir įvardinti savų jausmų,pastovus bėgimas nuo savęs…ačiū Jums,padėjote suprasti,kas yra ne taip.

    reply
  • A. N.

    Labai ačiū už šį pokalbį! Neskaičiusi aprašymo ir įsijungusi nestikėjau nieko, o atradau tiek daug. Iš tikrųjų šokiravo, vietomis net atėmė kvapą. Atrodo, kiekvienas žodis apie mane. Galvojau esu geras, rūpestingas žmogus, kurio pastangų aplinkiniai tiesiog nesugeba įvertinti. Bet dabar suprantu, kad pirmiausia reikia gelbėti ne pasaulį, o save. Pasaulis gali palaukti.

    reply
  • Alkoholiko duktė

    Nerealiai taikliai! Ir gera, ir graudu buvo klausyti. Vietoj lengva, kad aš ne viena tokia, vietoj šiurpu, kaip baisu.
    Esu jau daug pažengusi, “padėjo” onkologinė liga. Tapo nebetaip svarbu, mylės, nemylės mane kiti, dabar man svarbiausia aš, meilė sau. Ateina ramybė, atleidimas sau ir vaikystės baubams. O iš to seka ramus atviras požiūris į artimuosius, vyrą, vaiką.
    Tikrai įmanoma pasilengvinti, daug metų darbas su savim, psichologai, psichoterapeutai..
    Visiems vilties ir džiugių meilės akimirkų!

    reply
  • Paulina

    Man pagaliau dašilo, kas man yra ne taip. Ėjau pas psichologę, skaitydavau daug straipsnių, klausydavau šimtus podcastų ir vis galvojau kodėl man taip sunku su savo smegenimis. Tada išgirdau šitą podcast’ą šiandien ir taip ramu ir gera pasidarė, nes pagaliau pamačiau bent į kurią pusę pradėti eiti norint suprasti kas manyje vyksta. Einu skaityti apie codependence! Ačiū jums!

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.