Kaip išdrįsti keisti savo gyvenimą?
Mes bijome pokyčių, nes jie kvepia nežinomybe. Nežinome, kaip jausimės naujame darbe, po skyrybų ar pradėję savo verslą, tiesiog negalime nuspėti padarinių. Tačiau vengti pokyčių gali būti dar pavojingiau, taip rizikuojame įstrigti toksiškuose ar nelaiminguose santykiuose, nemėgstamame darbe. Nepamiršk – pokyčiai reiškia augimą.
Pokyčių baimė
Paradoksalu, bet nors ir bijome neužtikrintumo, kurį atneša pokyčiai, mes turime įgūdžių, reikalingų keistis ir tobulėti. Baimės mums pastoja kelią – nebesuprantame, kokį turime potencialą.
Viena vertus, mes esame bene užprogramuoti priešintis netikrumui – mūsų smegenys teikia pirmenybę nuspėjamam, netgi neigiamam rezultatui nei nežinomybei. Kita vertus, mūsų protas yra lankstus ir geba prisitaikyti, patiriant pokyčius jis gali sužydėti.
Mūsų pokyčių baimė remiasi istorijomis – tiek tikromis, tiek tomis, kurias įsivaizduojame patys. Į savo gyvenimą žiūrime taip, lyg visiškai negalėtume jo kontroliuoti, tarsi atlikdami vaidmenį, kurį mums parašė kažkas kitas. Tačiau tai, kad daugumos rezultatų nekontroliuojame, nereiškia, kad negalime imtis aktyvesnio vaidmens.
Kodėl mes taip bijome keisti savo gyvenimą?
1. Nežinojimas maitina mūsų baimes.
Mūsų smegenys mėgsta kontroliuoti. Tikrumo alkis yra viena iš penkių pagrindinių smegenų funkcijų. Netikrumas pažadina aliarmą mūsų limbinėje smegenų sistemoje, todėl imame jaudintis. Štai kodėl pradedame spėlioti: verčiau sukurti išgalvotą istoriją negu nežinoti, kas bus.
2. Mes kenčiame bandydami priimti gyvenimo nepastovumą.
Kai baigiasi darbas, santykiai ar net vasara, mes tarsi įstringame. Mums sunku judėti pirmyn. Nuolat sukame galvoje senas istorijas, užuot atvėrę mintis tam, kas bus toliau.
3. Taip pat vengiame keistis dėl nesėkmės baimės.
Visgi perfekcionizmo siekimas gali turėti atvirkštinį efektą. Kai jaučiame spaudimą, darome daugiau klaidų. Jeigu norime tapti savo gyvenimo autoriais, turėtume atidžiau pažvelgti į savo santykį su netikrumu, nepastovumu, perfekcionizmu.
Nuo ko pradėti? Pirmiausia – gerai viską apgalvok.
Jei nesi patenkintas (-a) savo gyvenimu ir galvoji apie esminius pokyčius, paklausk savęs, „ar aš bėgu nuo problemos, ar einu link geresnio gyvenimo?“ – sako karjeros trenerė Dr. Carole Pemberton. Ekspertė pataria: „Aiškiai pasakyk sau, kodėl tai ir kodėl tau tai svarbu. Tai bus tavo inkaras. Kai viskas darosi sudėtinga ir kyla abejonių, tau prireikia, kad šis inkaras primintų, kodėl darai tai, ką darai.“
Neužsidaryk
Jei jauti, kad visko per daug, susisiek su šeima ar draugais. „Bendravimas su žmonėmis – vienas geriausių dalykų didelių pokyčių metu, – pasakoja Victoria Bryan, kuri metė žurnalistiką, kad taptų pilote. – Neužsidaryk savyje. Kai įvykiai pribloškia, labai lengva nuo visų atsiriboti ir verkti kamputyje. Tačiau ilgainiui daug geriau socializuotis su kitais žmonėmis.“
Priimk dvejones
„Dvejojimas savimi yra būtinas bet kokių didelių gyvenimo pokyčių komponentas, – pabrėžia terapeutė Gurbpreet Singh. Ji taip pat priduria: „Pasinaudok savo stiprybėmis, kad įveiktum šiuos jausmus.“ Kai kurie gyvenimo pokyčiai gali atrodyti kaip nesėkmės: pavyzdžiui, skyrybos, darbuotojų sumažėjimas ar persikvalifikavimas. Tačiau stenkis žiūrėti į perspektyvą. „Net ir iš klaidų mes pasiimame daug gero“, – sako Singh.
Neleisk nostalgijai nugalėti
Lengva jausti nostalgiją savo senajam gyvenimui. Pasak Pemberton, „po pokyčių mes dažnai pasineriame į klaidingą naratyvą, kad anksčiau viskas buvo geriau.“ „Primink sau visas priežastis, dėl ko tai nebuvo geresnis gyvenimas“, – sako Pemberton. „Ir atsimink, kad laimingą gyvenimą gali gyventi tik tada, jei esi pasiryžęs (-usi) rizikuoti.“
Susikoncentruok į ateitį
Dideli pokyčiai nepraeina be skausmo. Kai kelionė pasunkėja, sutelk dėmesį į savo ilgalaikę laimę. „Visa tai man tikrai išėjo į gera“ – sako lakūne tapusi Victoria. Didžiausia jos išmokta pamoka yra ta, kad jei esi nepatenkintas (-a) savo gyvenimu, turi tikėti ir žengti pirmyn. „Negali tiesiog sėdėti ir tikėtis, kad viskas ims ir pagerės. Tu vienintelis (-ė) gali daryti teigiamus pokyčius savo gyvenime.“
Pokyčiuose svarbiausia matyti gėrį. Tu esi daug stipresnis (-ė) nei manai. „Kaip žmonės mes esame įgimtai atsparūs“, – sako Pemberton. – „Dažniausiai galime susidoroti su keliamais reikalavimais ir greitai atsigauti.“
Klausimai, kuriuos turėtum sau užduoti prieš didelius gyvenimo pokyčius:
1. Ar šio pasirinkimo baimės ateina iš praeities, dabarties ar ateities?
Ar nerimauji, nes darai nepagrįstas prielaidas apie ateitį, ar bijai, ką pagalvotų žmonės iš tavo praeities? O ar rūpiniesi savo dabartiniais jausmais? Ar bent gali juos išgirsti per vargą dėl ateities ir praeities?
2. Optimizmas dėl pokyčių kyla iš logikos ar aklos vilties?
Paprastai norint pakeisti gyvenimą reikia trijų dalykų: faktų, lėšų ir tikėjimo. Šia tvarka. Jei dar viso to neturi, gal pats laikas žengtelėti atgal ir geriau įvertinti situaciją?
3. Kas blogiausia gali nutikti?
Apgalvok blogiausias įmanomas pasekmes, pasiruošk joms.
4. Kas geriausia gali nutikti?
Apgalvok geriausias įmanomas pasekmes ir joms pasiruošk.
5. Šio sprendimo imuosi, nes nuo kažko bėgu ar einu link kažko?
Ar tai kyla, nes nori pabėgti nuo problemų, ar nori žengti žingsnį link kažko naujo?
6. Kas nutiktų, jei šito nepadaryčiau?
Ar bus rimtų pasekmių? Ar gailėtumeisi? Ar galėtum atsidurti blogesnėje situacijoje, jei iš viso nieko nedarytum?
7. Kaip šis sprendimas atrodys man vyresniam (-iai)?
Įsivaizduok, kad pažvelgi į savo gyvenimą po 20-ties, 30-ties metų? Ką tu vyresnis (-ė) galėtum pasakyti apie šį pasirinkimą?
8. Ar tai finansiškai patikima?
Ar turėsi santaupų? Jei ne, ar bus į ką atsiremti?
9. Ar tai bus naudinga mano psichinei / emocinei sveikatai?
Ar dėl šio sprendimo pagerės tavo gyvenimo kokybė ar tiesiog pagerės tavo, o gal kažkieno kito gyvenimo kokybės idėja?
10. Ar mano užtikrintumas garsesnis už netikrumą?
Kaip jau minėta, jausti neužtikrintumą didelių gyvenimo pokyčių metu visiškai normalu. Tačiau užtikrintumas turėtų būti nors kruopele didesnis.
11. Ar tai mane priartina prie vietos, kurioje noriu būti gyvenime?
Su šiuo sprendimu judėsi ta linkme, kuria gyvenime nori, ar keliausi į kitą pusę?
12. Kam šis sprendimas naudingas?
Tavo gerovei? Tavo psichinei sveikatai? Tavo draugų ar šeimos nuomonei apie tave? Akivaizdu, kad kai kurios sritys yra vertesnės pokyčių.
13. Ar didžiuojuosi šiuo pokyčiu?
Tai – turbūt svarbiausias klausimas, kurį turi sau užduoti. Tai, ar didžiuojiesi šiuo sprendimu ar ne, pasako labai daug apie tai, ar jis tau teisingas.