Kaip gyventi su akne? 5 specialisto patarimai
Iliustracija: Meda Dargytė
Visiems, susiduriantiems su akne, tenka sukti galvą, kaip ją gydyti. Tačiau mokymasis apie aknės gydymą prasideda nuo pasiruošimo. Taigi, pirmiausia turėtumėte įsitikinti, jog žinote pagrindinius dalykus apie gyvenimo su akne kasdienybę. BENU vaistinės Sveikos odos instituto ambasadorė Milda Darulienė pasakoja, į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį sergantiems akne. Jei susidūrėte su šia odos būkle, čia rasite 5 specialisto patarimus, kurie jums gali padėti.
#1 Svarbiausia: kruopščiai valyti odą, rinktis tinkamą kosmetiką ir nespausti spuogų.
Sergant akne, odos priežiūra turi būti itin švelni ir atidi. Pirmiausia, labai svarbus kruopštus odos valymas. Nors aknė ir nėra nešvaros pasekmė, odos higiena visada yra pirmas žingsnis į sveiką ir švarią odą. Odą kas rytą ir kas vakarą reikėtų arba valyti specialiai į aknę linkusiai odai pritaikytu miceliniu vandeniu arba prausti riebiai ir mišriai odai skirtu prausikliu. Odos valymui reikėtų naudoti švelnias priemones, neturinčias šiurkščių šveičiamųjų dalelių. Taip pat priemonių sudėtyje neturėtų būti alkoholio, o jų pH turėtų būti artimas odai.
Viena pagrindinių odos higienos taisyklių – niekada neiti miegoti nenusivalius makiažo!
Kitas itin svarbus aknės pažeistos odos priežiūros žingsnis – odos drėkinimas. Nesuklyskite – odos riebalų perteklius nereiškia, kad odai užtenka drėgmės. Priešingai, į aknę linkusi oda dažnai yra išsausėjusi. Pakankamas kiekis drėgmės padeda odai sveikti. Kartu drėkinimas užtikrina tinkamą drėgmės balansą, kuris gali sutrikti dėl vietinių ar geriamų vaistų vartojimo. Tinkamas drėkinimo priemones gali padėti išsirinkti vaistininkas, sunkesniu aknės atveju – gydytojas dermatologas.
Dar viena taisyklė, kurios visiems itin sunku laikytis – jokiu būdu nespaudyti spuogų!
Renkantis odos priežiūros priemones ir kosmetiką, rekomenduojama susitelkti į dermatologinę kosmetiką. Ją derėtų įsigyti vaistinėje. Yra kosmetikos ir odos priežiūros priemonių, skirtų į aknę linkusiai odai. Jos sukurtos taip, kad padėtų odai sveikti, neužkimštų porų, nesausintų odos ir atitiktų biologinius odos poreikius.
#2 Sergant akne, mityba – labai svarbi.
Netinkama, nesubalansuota mityba gali paskatinti aknės atsiradimą ar pasunkinti odos būklę. Todėl, rūpinantis odos sveikata, labai svarbu mitybą subalansuoti.
Sergant akne, reikėtų vengti tam tikro maisto – nesveikų, aukštą glikeminį indeksą turinčių produktų: picų, mėsainių, bulvių traškučių. Reikėtų vengti pieno produktų, kurie skatina odos riebalų liaukų veikimą – riebalų išsiskyrimą, dėl ko aknė dar labiau pablogėja. Taip pat reikėtų susilaikyti nuo saldumynų.
Turint probleminę odą, maistą patariama ruošti orkaitėje ar garuose. Taip pat mitybą praturtinti produktais, turinčiais vitamino A bei cinko, nes jų trūkumas gali paskatinti spuogų atsiradimą. Geriausi cinko šaltiniai: jūros produktai, liesa mėsa, grūdiniai augalai, sezamo sėklos, lęšiai.
Labai svarbu nepamiršti, kad būtina gerti pakankamai vandens!
#3 Naminiai ir „liaudiški“ vaistai – ne sprendimas.
Stebuklingų „naminių“ būdų užkirsti kelią aknei ar ją išgydyti nėra. O susidūrus su akne, nerekomenduojama pirmiausiai ieškoti liaudiškų priemonių gydymui. Visgi, kas padėjo draugei, kaimynei ar socialinių tinklų žvaigždei, gali visiškai netikti jums. Kiekvieno žmogaus oda ir jos tipas yra individualus, skiriasi ir aknę sukėlusios priežastys.
Kadangi aknės priežasčių yra ne viena, pirmiausia reikėtų vengti situacijų, galinčių sukelti aknę, pavyzdžiui, streso, netinkamos mitybos ar odai netinkamos kosmetikos naudojimo. Tačiau ne visas priežastis taip paprasta pašalinti ir aknės išvengti, nes ją gali sukelti ir hormonų disbalansas, genetika bei kiti faktoriai. Tokiu atveju galite tik padėti savo odai, palengvindami aknės simptomus ir ją gydydami.
Imantis bet kokių priemonių kovoje su akne, rekomenduojama pirmiausia pasikonsultuoti su vaistininku ar gydytoju dermatologu.
#4 Naudokite aknei tinkamą kosmetiką ir tik tada, kai jaučiate, jog tai būtina.
Sergant akne, makiažu nereikėtų piktnaudžiauti. Tačiau natūralu, kad kartais norisi užmaskuoti spuogelius. Tam reikėtų rinktis odos porų nekemšančias priemones – lengvos tekstūros maskuojamąjį kremą, geriau – su apsauga nuo saulės.
Naudojant dekoratyvinę kosmetiką, svarbiausia nepamiršti nusivalyti makiažą prieš miegą, taip pat einant sportuoti, į baseiną ir panašiai. Slėpkite spuogelius tik tada, kai manote, kad tai yra būtina ir jaučiate psichologinį diskomfortą. O jei jaučiatės patogiai – tuo geriau jūsų odai!
#5 Veikla, sukelianti intensyvų prakaitavimą, gali sustiprinti aknę ar paskatinti jos atsiradimą.
Intensyvus sportas ir pirtis, sukeliantys gausų prakaitavimą, gali paskatinti aknės atsiradimą ir odos būklės pablogėjimą. Itin aktyvus sportas taip pat skatina vyriško hormono testosterono gamybą, kas sukelia hormonų disbalansą ir odos riebalų (sebumo) gamybą. Visa tai veda aknės link. Turint į aknę linkusią odą, reikėtų koreguoti sporto intensyvumą.
Lankytis soliariumuose, kurie taip pat skatina prakaitavimą, bet kokiu atveju nerekomenduojama. Tiek sergantiems akne, tiek nesusiduriantiems su šia būkle. Pasaulio sveikatos organizacija seniai yra pripažinusi, kad ultravioletiniai spinduliai yra sukeliantys vėžį.
DAUGIAU MEILĖS SAVO ODAI
Projekto „Daugiau meilės savo odai“ metu, pasitelkę specialistus į pagalbą ir bendradarbiaudami su @benu_vaistine Sveikos odos institutu dalinamės naudinga informacija ir kviečiame jus papasakoti savo #nuogaoda istorijas.
Kokių iššūkių jūsų oda jums kelia – ar galite išeiti į gatvę, pasirodyti artimiems žmonėms jos nemaskavę? Gal turite aknę, baltmę, rausti linkusią odą ar pan.? Pasidalinkite savo odos nuotrauka ir patirtimi savo Instagram paskyroje, pridėję grotažymę #nuogaoda. Pastebėkite, kaip jūs jaučiatės su savo oda tokia, kokia ji yra – kokios baimės, atradimai, džiaugsmai iškyla? Kas jums padeda ją priimti ir pamilti čia ir dabar?
Kiekvieną savaitę apdovanosime po vieną savo iššūkiais pasidalinusį žmogų BENU vaistinės ir BIODERMA paruošta dovana, kuri, neabejojame, pasitarnaus jums kaip puikus bendražygis meilės savo odai kelyje.