Kaip atpažinti krūties vėžį?

Krūtų vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje ir didžiojoje dalyje Vakarų pasaulio šalių. Pasak Nacionalinio vėžio instituto, bet kuri moteris per visą savo gyvenimą turi 10 procentų tikimybę susirgti krūties vėžiu. Nors didžioji dalis vėžio atvejų yra atsitiktiniai, 5–10 procentų atvejų yra paveldimi. Tam, kad būtų galima taikyti gydymą ir išvengti sunkių komplikacijų, labai svarbu laiku nustatyti šią ligą ir žinoti, kaip atpažinti krūties vėžį.

Tai padaryti gali padėti paprasčiausios žinios apie simptomus ir mokėjimas pasitikrinti krūtis pačiai.

Krūties vėžys – kas tai?

Kai normalios krūties ląstelės išsigimsta, jos pradeda nevaldomai daugintis. Tuomet tų ląstelių perteklius kaupiasi į darinį, kuris vadinamas augliu arba naviku. Jie gali būti dviejų rūšių: piktybiniai (vėžiniai) ir nepiktybiniai. Nepiktybiniai augliai neplinta, o vėžiniai gali peraugti į kitus organus, regioninius limfmazgius.

Net ir sėkmingai užbaigus gydymą, vėžys gali sugrįžti arba atsirasti bet kurioje kitoje kūno vietoje. Svarbu paminėti, kad krūties vėžiu gali sirgti ir vyrai, ir moterys.

Kaip atpažinti krūties vėžį?

Kuo anksčiau pastebėtas krūties vėžys, tuo didesnė tikimybė jį išgydyti ir išvengti komplikacijų. Egzistuoja keli dažniausiai pastebimi simptomai, signalizuojantys apie krūtų vėžio grėsmę. Nors tikrai ne visi jie reiškia, kad jų priežastis – vėžys, vis tik pastebėjus pokyčius reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. 

Trumpai aptarkime šiuos simptomus.

Išskyros iš spenelių

Jeigu pastebite kokio nors neįprasto tipo išskyras iš spenelių (tai galėtų būti kraujas ar pūliai), laikas apsilankyti pas specialistą, kuris atliks detalią apžiūrą ir tyrimus. Šių išskyrų atsiradimo priežastimi gali būti vėžinės ląstelės, užkimšusios latakus už spenelio (tai tarsi maži vamzdeliai, kuriais iš krūties teka pienas).

Krūties audinio surambėjimas, gumbeliai

Daugeliui moterų tai yra pirmasis krūtų vėžio simptomas, tačiau labai svarbu paminėti, kad ne visi gumbeliai yra piktybiniai – dažnai tai būna ir nepiktybiniai dariniai. Kokia gumbelio rūšis, turėtų paaiškinti gydytojas. Pastebėjus bet kokį neįprastą gumbelį būtina kreiptis į specialistą, tačiau nepanikuokite – didelė tikimybė, kad gumbelis visai nesusijęs su krūties vėžiu.

Krūties arba aplink ją esančios odos tekstūros pokyčiai: raukšlėjimasis, duobutės, matomos krūties venos

Raukšlėjimasis gali rodyti, kad krūtyje yra darinys, kuris sutrumpina krūties raiščius, o šie odą ir audinį tempia į vidų, dėl to oda susiraukšlėja ir įdumba.

Duobutės gali signalizuoti apie užsikimšusius krūties latakus (limfos kanalus), kuriais įprastai į išorę iš kūno šalinamos atliekos. Jeigu latakai yra užsikimšę, atsiranda duobutės, primenančios apelsino žievelę, taip pat patinimas, kurio priežastis – krūties uždegimas.

Atsiradusios didesnės ir ryškesnės venos ant krūties taip pat gali pranešti apie krūtyje esantį darinį (tai rodo užsikimšusios kraujagyslės) arba augantį naviką, dėl kurio atsiranda padidėjęs kraujo pratekėjimas.

Spenelių pakitimai

Spenelių arba aplink juos esančios odos paraudimas ar bėrimas yra pakankamai retas krūties vėžio simptomas, tačiau nesunkiai pastebimas, jeigu iš tiesų atsiranda. 

Dažniau pasitaikantys simptomai yra spenelio formos pakitimai. Jeigu pastebite, kad spenelis įdubo (nors seniau būdavo įprastos formos) ir nepavyksta jo ištraukti į išorę, gali būti, kad už spenelio susidarė darinys, kuris traukia jį į vidų.

Patinimas pažastyje

Jeigu užčiuopiate keistus patinimus pažastyje, gali būti, kad pažastų limfmazgiuose slepiasi darinys, kuris neretai yra lengviau pastebimas nei krūtyje. Jį aptikus reikia nedelsti ir kreiptis į gydytoją – net jeigu darinys nėra pavojingas. Auksinė taisyklė – geriau ne laukti, o išsiaiškinti priežastis kuo greičiau.

Savarankiškas krūtų patikrinimas – kaip jis gali padėti laiku aptikti vėžį?

Kiekviena moteris turi žinoti, kaip tinkamai pasitikrinti savo krūtis, atliekant pirminę apžiūrą pačiai. Kuo greičiau pastebėsime simptomus, tuo geresnės bus pasveikimo galimybės.

Esame apie tai parašę tekstą „Kaip pasitikrinti krūtis“, kurį rekomenduojame išsisaugoti ir pasidalyti su draugėmis ir artimaisiais. Šiame tekste aiškiai ir nuosekliai aprašyta, kaip tinkamai atlikti savarankišką krūtų patikrinimą.

Šiemet „Nebegėda“ ir vėl vykdo jau antrus metus gyvuojančią akciją, kurios metu visi perkantys iš „Nebegėda“ parduotuvės dovanų gaus atviruką su aiškiomis instrukcijomis ir piešinėliais, kaip pasitikrinti krūtis.

Kaip atpažinti krūties vėžį?

Rūpinkitės savo sveikata ir skirkite laiko reguliariems patikrinimams – greita reakcija ir laikas tokiose situacijose yra labai svarbūs.

Šaltiniai:

https://www.roche.lt/lt/terapines-sritys/onkologija/kruties-vezys/kruties-vezio-simptomai.html#home

https://www.iveikvezi.lt/kruties-vezys/#Kr%C5%ABties_v%C4%97%C5%BEio_simptomai_ir_po%C5%BEymiai

https://www.nvi.lt/simptomai-9/ 

Kaip atpažinti krūties vėžįTaip pat skaityk: Kaip pasitikrinti krūtis?

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.