Ką skaityti kitais metais: 12 psichologinių knygų rekomendacijų
Tekstas ir nuotraukos: Rasa Borodina
Psichologinės knygos – mano mėgstamiausias žanras, tad vis sulaukiu klausimų, ką rekomenduočiau paskaityti. Labai džiaugiuosi, kai galiu ką nors parekomenduoti, juolab kad tokių knygų esu perskaičiusi nemažai.
Visi turime kompleksų, varginančių įpročių ir būdo bruožų, tad tobulėti visuomet yra kur. Kažkada perskaičiau, kad, jei manai, jog žinai viską, vadinasi, nežinai nieko. Tad, jei ir jūs esate iš tų, kurie nori labiau pažinti save ir kitus – pirmyn, keliaujam per mano pateikiamą knygų sąrašą.
Iš esmės manau, kad šias knygas verta perskaityti visiškai visiems, o ypač tiems, kurie turėjo sunkesnę vaikystę, augo nedarniose šeimose. Tai puiki literatūra jums ir jūsų tėvams. Jas, beje, rekomenduoju ne tik aš, bet ir daugelis psichologų.
Perbėkite akimis šį sąrašą ir jei bent vienoje eilutėje rasite save – pateikiamos knygos jums gali būti naudingos.
Taigi, atsakykite sau, ar šitai jums pažįstama?
- Turite problemų bendraujant su tėvais ar uošviais;
- Vis įsiveliate į toksiškus asmeninius (meilės) santykius;
- Jums sunku užmegzti draugystę ir bendrauti su kitais žmonėmis;
- Jus dažnai aplanko liūdesys, nerimas, baimė ar kaltė;
- Vis nepavyksta susitvarkyti su stipriomis neigiamomis emocijomis;
- Patiriate manipuliacijų darbe, namuose ar kur kitur ir nežinote, kaip su tuo tvarkytis;
- Pernelyg daug iš savęs reikalaujate (esate perfekcionistas(-ė));
- Jūs ar jūsų artimieji turi priklausomybių nuo alkoholio, narkotikų, darbo ar kitų dalykų;
- Nemokate pasakyti NE, nubrėžti ribų ir vis apleidžiate savo asmeninius poreikius;
- Jaučiate pernelyg stiprų atsakomybės už kitus jausmą;
- Nemokate atsipalaiduoti ir jaučiate poreikį visus ir viską aplink kontroliuoti…
Na, o dabar apie esmę, t.y. knygas. Štai mano TOP 12:
SUSAN FORWARD „TOKSIŠKI TĖVAI“
Ši knyga yra mano favoritė. Ji tinkama tiems, kurie iki šiol šalia savo tėvų jaučiasi prastai. Gal tai kaltė, gal baimė, gal nerimas, o gal apatija, agresija ir pyktis. Šioje knygoje tėvai suskirstyti tipais (valdingi, agresyvūs, manipuliuojantys, nuolat nuskriausti ir t.t.). Autorė nevynioja žodžių į vatą ir labai atvirai, remdamasi pavyzdžiais iš savo klientų gyvenimo pasakoja apie tokių santykių užkulisius, pradėdama nuo vaikystės, baigdama dabartimi. Perskaitę šią knygą suprasite, kad dauguma jūsų problemų ir kompleksų priežasčių slepiasi būtent vaikystės santykyje su tėvais bei tai, kad šių santykių modelį jūs atsinešėte į suaugusiųjų pasaulį.
Knyga leis kitu kampu pažvelgti į santykį su tėvais, padės suprasti kaltės, nerimo, baimių, priklausomybių priežastis. Knygos pabaigoje itin konkrečiai aprašytas problemų su tėvais sprendimo planas. Knyga yra puiki „nuo… iki“, gana lengvai skaitoma (nors girdėjau, kad daliai žmonių skaityti buvo net labai sunku).
SUSAN FORWARD „TOKSIŠKI UOŠVIAI“
Tai labai panaši, beveik identiška knyga „Toksiškiems tėvams“. Ši knygos versija puikiai tinka tiems, kurių santykius gadina vieno ar kito sutuoktinio tėvai. Čia pateikta visa galybė toksiškų uošvių tipų, taip pat tikrų pavyzdžių iš psichoterapeutės darbo patirties. Knygos pabaigoje vėlgi pateiktas planas, kaip pagaliau paimti jautį už ragų ir problemą išspręsti. Jei svarstote skaityti kurią nors vieną iš S. Forward knygų, rinkitės pirmąją. Ji man pasirodė naudingesnė, universalesnė ir įdomesnė. Jei nuspręsite rinktis šią knygą, galiu patikinti, kad ją perskaitysite greitai ir lengvai.
ARLENE DRAKE „VIDINIS VAIKAS“
Ši knyga puikiai tiks tiems, kurie vaikystėje patyrė fizinį ir/ar emocinį smurtą arba visišką atstūmimą. Knygą skaityti lengva, joje daug pavyzdžių iš psichoterapeutės darbo kabineto ir ypač daug praktinių užduočių. Autorė jau nuo pirmųjų puslapių kviečia aktyviai dalyvauti skaitant knygą ir darant pratimus, tad, jei sąžiningai skaitysite ir praktikuositės – pažadu, kad netruksite suprasti savo problemų ir kompleksų priežastis bei rasite ryšį su savimi. Ši knyga buvo viena iš paskutiniųjų, kurias skaičiau, nesitikėjau kažko labai naujo, bet likau net labai maloniai nustebinta.
ALICE MILLER „KŪNO MAIŠTAS“ IR „GABAUS VAIKO DRAMA“
Esu perskaičiusi visas šios šveicarų psichoterapeutės knygas lietuvių kalba, visgi labiausiai patiko šios dvi knygos. „Gabaus vaiko dramoje“ autorė parodo, kaip vaiko išnaudojimas suaugusiųjų poreikiams, jo baudimas, mušimas ir manipuliavimas daro įtaką mūsų charakteriui, elgesiui, savivertei. Pasak autorės, „neįmanoma pakeisti praeities, neįmanoma panaikinti vaikystėje patirtų traumų. Tačiau galime keistis patys, galime „sutaisyti“ save, atgauti prarastą vienovę.“ Tam reikia atsigręžti į praeitį, atverti duris į savo vaikystės prisiminimus, suvokti, kas išties vyko ir išgyventi jausmus, kuriuos mes taip ilgai slėpėme. Tai puiki, nedidukė knyga, kurioje daugybė pavyzdžių. Čia autorė dalijasi savo darbo patirtimi, pacientų istorijomis, žymių žmonių, istorinių asmenybių gyvenimų tyrinėjimais ir nepaprastomis išvadomis.
Na, o knygoje „Kūno maištas“ daugiausia kalbama apie ketvirtąjį Dievo įsakymą, kuris reikalauja gerbti ir mylėti tėvus. Net jei esate netikintis, tikėtina, kad vis tiek esate įsitikinęs, jog tėvus būtina mylėti ir gerbti. Kuomet besąlygiškai verčiame save mylėti tėvus, kurie mus vienaip ar kitaip žalojo, kenkiame savo kūnui, protui, psichikai, perduodame toksišką elgesį iš kartos į kartą taip kenkdami savo vaikams ir patys sau. Šioje knygoje A. Miller rašo, kad mūsų kūnai dažniausiai serga / negaluoja ne šiaip sau. Ji pasitelkdama pavyzdžius pasakoja, kaip įvairūs sunkūs emociniai išgyvenimai daro įtaką sveikatai. Knygoje autorė remiasi žymių autorių kūriniais ir biografijomis, ji susieja skausmingas žmonių patirtis vaikystėje su juos tolesniame gyvenime kankinusiomis problemomis: depresija, anoreksija, vėžiu ar net beprotybe.
JANET GERINGER WOITITZ „SUAUGĘ ALKOHOLIKŲ VAIKAI“
Šią knygą parašė psichologė, SAV judėjimo pradininkė Janet Geringer Woititz. SAV trumpinys šifruojamas kaip suaugęs alkoholikų vaikas arba tiesiog žmogus, augęs nedarnioje aplinkoje. Autorė kalba apie tai, kad beveik visi vaikai, kurių šeimose buvo emocinio, fizinio smurto, atstūmimo ir/ar bėdų su priklausomybėmis, užaugo lydimi panašių minčių, jausmų ir kompleksų. Didelė dalis tokių žmonių turi bendravimo problemų, yra linkę į depresiją, priklausomybes (alkoholizmas, darboholizmas). Būtent apie tai ir galima paskaityti šioje knygoje, kurioje iš esmės kalbama apie pačią problemą. Man ypač patikusi dalis buvo kontrolinis klausimų sąrašas, pagal kurį galite aiškiai suprasti, ar patenkate į SAV kategoriją. Knygelė yra nedidelė, ypač lengvai skaitoma, tad puikiai tiks net ir pradedančiam skaitytojui.
JANET GERINGER WOITITZ „VAIKYSTĖJE NEIŠMOKTOS PAMOKOS“
Tai naujausia Janet Geringer Woititz knyga, kurią drąsiai galima vadinti knygos „Suaugę alkoholikų vaikai“ tęsiniu. Kartu su santykių ekspertu Alanu jiedu ragina imtis veiksmų, tad ši knyga visiškai praktinė, su daugybe pavyzdžių ir simuliacijų. Perskaitę sužinosite/išmoksite, kaip drąsiai pasakyti NE, užsibrėžti ribas, priimti kritiką, išsakyti savo nuomonę, užmegzti ir palaikyti naujus santykius ir pan.
HARRIET LARNER „PYKČIO ŠOKIS“
Buvo metas, kuomet tikrai nevaldžiau savo pykčio ir dėl to stipriai kentėjau. Keletą kartų lankiausi pas vieną psichologę, kuri man ir parekomendavo šį kūrinį. „Pykčio šokis“ yra skirtas moterims. Čia kalbama apie tai, jog moterys dažnai yra linkusios pyktį kaupti savyje, jį nutylėti arba išreikšti netinkamu būdu. H. Larner pasakoja apie moteriško pykčio stereotipus, kurie trukdo gyventi ir elgtis laisvai. Knygos tikslas yra padėti moterims suvokti tikrąsias savo pykčio priežastis ir panaudoti pyktį prasmingoms permainoms santykiuose su artimaisiais. Man tikrai labai patiko. Skaičiau net du kartus.
ROBIN NORWOOD „MOTERYS, KURIOS MYLI PER STIPRIAI“
Anot statistikos, nedidelė dalis moterų užaugo matydamos sveikus tėvų santykius ir tokius pat geba kurti suaugusios. Vis tik didelė dalis moterų suaugusios išties myli per stipriai. Ir ta meilė turi daug skirtingų formų, kurios jums gali atrodyti visiškai normalios ir priimtinos, nors tokios nėra. Ši knyga man paliko ypač gerą įspūdį, tad, jei tik jaučiat, kad turite problemų meilės fronte, nepagailėkite laiko ir paskaitykite.
Na, o perskaitę knygą sužinosite:
– Pagal ką mes išsirenkame sau partnerius, o partneriai mus;
– Kodėl pritraukiame tam tikro tipo vyrus;
– Kodėl kai kurios moterys neišsiskiria, net kai viskas akivaizdžiai blogai;
– Iš kur gimsta priklausomybė nuo santykių/vyro;
– Kokį vaidmenį santykiuose su vyrais atlieka jūsų savivertė;
– Ar geras seksas reiškia gerus santykius;
– Ką apie santykius ir savo moteris mano vyrai. Ar tikrai visuomet kalti jie;
– Kaip pakelti savo savivertę.
MELODY BEATTIE „NEPRIKLAUSOMI: KAIP LIAUTIS KONTROLIUOTI KITUS IR PRADĖTI RŪPINTIS SAVIMI“
Jei pradėjote savęs pažinimo kelionę, ši knyga turėtų būti viena pirmųjų jūsų bibliotekoje. „Nepriklausomi“ skirta tiems, kurie taip rūpinasi kitais, kad jau seniai pamiršo, ko nori patys. Ji tiems, kurie rūpinasi/gyvena su priklausomybių turinčiais žmonėmis, ypač sudėtingomis ir manipuliuojančiomis asmenybėmis, ligoniais, neįgaliaisiais. Taip pat tiems, kurie nuolat prašyti ir neprašyti tiesia visiems pagalbos ranką, bet negauna nieko atgalios. O dar tiems, kurie prieš kitus nuolat jaučiasi kalti dėl savo žodžių ir elgesio. Tokie žmonės knygoje vadinami kopriklausomais. Tai ypač lengvai skaitoma knyga su daugybe pavyzdžių, užduočių, vietos pamąstymams.
SUSAN FORWARD „EMOCINIS ŠANTAŽAS“
Knygoje sužinosite, kas yra emocinis šantažas bei susipažinsite su visomis įmanomomis jo formomis su pavyzdžiais iš psichoterapeutės darbo patirties. Paanalizuosite manipuliuotoją ir auką, sužinosite, kodėl vieni yra linkę šantažuoti, o kiti – nuolankiai nusileisti. Atrasite, kad niekad nebūna vieno kalto – buvo įdomu paskaityti apie tai, kaip auka prisideda prie manipuliuotojo „bujojimo“. Knygoje labai daug kalbama apie problemų šaknis bei vaikystės traumų įtaką manipuliuotojo/aukos charakterių formavimuisi. Čia bus daug pavyzdžių, tad, pažadu, kad perskaitę knygą tikrai gerai pakratysite savo smegenis ir geriau suprasite save ir aplinkinius. Antrojoje knygos dalyje aprašyti praktiniai patarimai, kaip išeiti iš užburto rato, apsibrėžti ribas.
DAVID R. HAWKINS „PALEIDIMAS: ATSIDAVIMO IR SUSITAIKYMO KELIAS“
Puiki knyga tiems, kurie dažnai išgyvena pyktį, baimes, nerimą, kaltę, agresiją, bejėgiškumą. Tiems, kuriems sunku atleisti, taip pat tiems, kurie labai nori pakeisti kitus.
Knygoje autorius remiasi tyrimais bei asmeninėmis įžvalgomis, analizuoja daug naudingų temų (baimės, egoizmas, stresas, kaltė, vertybės ir kt.), kelia klausimus, vėliau į juos atsako. Čia daug kalbama apie emocijas, jų kilmę bei tai, kaip jas paleisti. D. R. Hawkinso nuomone, žmogus nėra tai, ką jaučia (pvz., jei jaučiate kaltę, tai nebūtinai reiškia, kad esate kaltas), tad nuo neigiamų emocijų svarbu atsiskirti.
P. S. Knygos pradžioje autorius rašė, kad jo pateikiamos teorijos tinkamos tiek tikintiems, tiek ateistams. Visgi nesutinku. Čia užsimenama apie karmas, čakras, energetiką ir panašius dalykus, kurie, pvz., su krikščionybe neturi nieko bendra. Bet kokiu atveju tai netrukdo skaityti knygos ir gauti naudą. Atmetus tam tikrus dalykus, knyga tikrai verta dėmesio.
Ina
Kur būtų galima įsigyti knygas?
Julija
Visu pirma pradekite nuo google 🙂 ivedus pavadinima, daug info rasite 😉 dar yra bibliotekos, jose gausybe knygu 🙂 sekmes ieskant
Pingback: Ką mes skaitėme 2019? Nebegėda.lt
DARIUS
Iš tiesų perskaičiau pusę šių knygų. Labiausiai patiko alice miller, bet galutinius taškus ant i sudėliojo wiliam hart menas gyventi ir 10 dienų trukmės sunkiausios gyvenime atostogos Lenkijos miškuose 😉
Pingback: Kaip poroje konstruktyviai kalbėtis apie blogą seksą Nebegėda.lt
Jurgita
Iš savo pusės rekomenduoju perskaityti Žydrūno Sadausko “Vaikystės šešėliai”, Dr. Janet Geringer Woititz “Artumo siekis”.
Pingback: Beata Tiškevič. Kodėl moterys turėtų užsidirbti pačios? Nebegėda.lt
Pingback: Nebegėdos rekomendacijos mintims ir nuotaikai praskaidrinti Nebegėda.lt
Pingback: Karolina Gurskienė. Vyras, vaikai, šeima, skyrybos... O, pala, kur aš? Nebegėda.lt
Makija
gal galite rekomenduoti seksologus dirbančius Vilniuje?