Įveikiant gėdą ir baimę: ką reiškia būti jauna vieniša mama

Nuotrauka: Unsplash

Motinystė – visais atvejais jautrus ir sunkiai nusakomas įvykis kiekvienos moters gyvenime. Kūno pokyčiai, gimdymo baimė, o vėliau – kone didžiausias gyvenimo iššūkis užauginti laimingą vaiką. Ir kartais gyvenimas susiklosto kiek kitaip, nei kad buvome suplanavę vaikystėje. Keliai su partneriu ir vaiko tėvu staiga išsiskiria ir motinai tenka auginti vaiką vienai.

Daugiau nei prieš metus apie tai buvome surengę pokalbį, kuriame dalyvavo gyd. ginekologė akušerė Lina Andrijauskienė, dula ir Lietuvos dulų asociacijos pirmininkė Lina Gabrijolavičienė, menininkė Marla Singer ir kompozitorė bei dainų atlikėja Migloko. Nors pokalbio metu daug dėmesio buvo skiriama būtent gimdymo patirtims, buvo aptariama ir kita itin svarbi tema – vienišos mamos.

Iš pokalbio atrinkome įdomiausius ir labiausiai įkvepiančius atsakymus į Nebegėdos sekėjų teiginius ir mintis apie tai, ką reiškia būti vieniša mama.

Teiginys: Manau, kad jaunai, nebaigusiai studijų, neturinčiai stabilaus finansinio šaltinio, susilaukti vaikų yra gėda.

Marla Singer: „Man už save tikrai negėda. Čia turbūt yra savivertės, pasitikėjimo savimi ir pagarbos sau klausimas. Visuomenė visada, manau, turės ką pasakyti ir tie žmonės, kurie yra šiaip savimi nepatenkinti ir pikti, mėtys kažkokias replikas ir bandys sugėdinti. Bet jeigu tu būsi užtikrinta savimi ir meile savo vaikams, visiškai nesvarbu, ką kiti sakys.“

Migloko: „Aš išvis pradėjau lauktis savo [vaiko] pirmam kurse. Pinigų turėjau 0. Mano bičas irgi – 0 kišenėj. Ir atsimenu, pradėjau lauktis – žiauriai apsidžiaugiau. Man net nebuvo minčių, kad aš čia kažko negaliu. 

Sužinojo mano šeima, mano mamai aišku buvo toks stresas didelis, nes „Dieve, čia pirmas kursas, nieko jūs čia nepasiruošę, išvis kokie ten jūsų santykiai, tai kas čia bus?..“ Bet mano teta ir dėdė, atsimenu, iš karto paskambino, sako: „Mes išauginsim tavo vaiką, net jeigu jūs nebūsit kartu (nes mūsų santykiai tokie banguoti buvo), mes viską padarysim“. Po to jau ir mano mama sakė: „Mes viską užauginsim, viskas bus gerai“. 

Tai iš šeimos buvo žiauriai daug palaikymo. Na, aš ir pati buvau išprotėjusi, labai norėjau tų vaikų – tada buvo hormonai susukę smegenis. Tai dabar labai džiaugiuosi, kad priėmiau tą sprendimą – aš pajaučiau, kad tai yra teisinga.“

Lina Gabrijolavičienė: „Pasaulyje yra 7 milijardai žmonių. Tai kam rinktis klausyti tų, kurie tave smukdo, kai gali klausyti tų, kurie tave palaiko.

Lina Andrijauskienė:Nėštumas tikrai nėra jokia gėda ir, kaip bebūtų, – nėra tinkamo ar netinkamo laiko. Jis visada tinkamu laiku ateina ir tikrai visą laiką bus išeičių ir daug pagalbos. Dabar yra ir palaikymo grupės, centrai, giminės, šeimos, draugai. Tiesiog, nereikia kažkokių stereotipų turėti, kad čia gėda. Čia gal kaip tik yra šiais laikais labai faina, kad pastojau, nes dabar yra kitos stigmos – dabar daug kas nepastoja. Tai čia yra žiauriai jėga, jeigu tu turi vaiką ir turi tokią laimę jo susilaukti.“

Teiginys: Bijau, kad su vaiko tėvu nesusiklostys gyvenimas ir liksiu vieniša motina.

Migloko: „Aš visą gyvenimą svajojau apie šeimą ar kad sutiksiu fainą bičą, kuriame man patiks viskas: kaip jis atrodo, kaip kalba – ir aš sutikau tokį žmogų. Ir santykiai buvo žiauriai sudėtingi, bet aš galvojau, kad gal taip turi būti. Gal dėl to, kad mano tėvų buvo sudėtingi santykiai. Ir tikrai galvojau, kad mes būsim šeima. Bet nepavyko.

Bet dabar aš žiauriai džiaugiuosi. Nes turiu vaiką, bet nesu kažkokiuose destruktyviuose santykiuose, kurie mane verčia pamiršti save… Aš dabar labai džiaugiuosi. Turiu vaiką ir vėl esu pasiruošusi įsimylėti. Aš manau, kad vaikas gali augti nebūtinai su tėvais. Manau, kad svarbu, kad tiems žmonėms jis rūpėtų.“

Marla Singer: „Aš tikrai galvojau, kad man taip neatsitiks, nes buvau suidealizavusi viską ir galvojau, kad vaikas tik papildys tą mano tobulą paveiksliuką, kokį buvau susikūrusi. Bet atsitiko taip, kaip atsitiko. 

Dabar aš daug dalykų esu apmąsčiusi ir manau, kad dalykai atsitinka ne veltui. Ir tie žmonės, su kuriais nepasiseka, yra duoti tau, kad būtų pamokos.

Na, man tai irgi nesusiklostė, bet tas nesusiklostymas tik padėjo vaikams gyventi geresnį gyvenimą. Kai buvau santykiuose, vaikams buvo tikrai negerai, akivaizdžiai matėsi. Plius, visa tai parodė man, kiek aš turiu stiprybės, nes auginu dabar du vaikus viena ir man tai pavyksta! Nes vis tiek, kai pastojau, jaučiausi tokia paaugle ir viskas buvo baisu, daug klaustukų, o vaikai atsakė man į daug dalykų. Esu dabar daug ramesnė, žinau, ko noriu, žinau, ką galiu, ir skiriu visą savo dėmesį jiems (vaikams). 

Ir tai irgi žiauriai faina, nes išnyko bereikšmiai dalykai gyvenime. Taip, vienai sunku: tu neturi tiek laiko, kiek norėtum turėt, bet tas laikas tapo daug prasmingesnis, kaip ir pats gyvenimas. Tai tikrai džiaugiuosi viskuo, kas man nutiko, net ir kad tie santykiai nesusiklostė.“

Migloko: „Nėra nieko blogo, kas neišeitų į gera. Vienišos mamos atperka po 100 procentų karmos taškų. O abudu tėvai atperka po 50 procentų. Toks iššūkis yra auginti, tikrai nėra lengva.

Man apskritai vienu metu buvo tas – „vieniša mama?“. Man tai nesiderino su manim, su mano tuo įvaizdžiu. Ir man buvo gėda, aš galvojau „blemba, man taip gėda, kad man nepavyko tie santykiai.“ Ir po to tą gėdą aš kažkaip išjaučiau, aš pradėjau tiesiog žmonėms pasakoti savo istoriją. Kad aš viena auginu vaiką ir kažkaip buvo gražus bičas, hormonai užpildė smegenis, norėjau vaikų – bet santykiai nepavyko. Nu ir kas?“

Visą pokalbį rasi čia:

Daugiau apie gimdymą: Kaip įveikti baimę gimdyti?

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.