Ką daryti ir ko nedaryti sergant hemorojumi
Iliustracija: Meda Dargytė
Savomisiją –
supažindinti žmones su hemorojumi, jo gydymu ir kitais svarbiais patarimais – pradėjome dar pavasarį. Tuomet dalinomės įvairia gydytojo pateikta informacija apie hemorojų, patarimais ir skatinome nebebijoti, ir nebesigėdyti šios ligos. Daug dėmesio sulaukę tekstai yra skaitomi ir šiandien, todėl bendradarbiaudami su hemorojaus simptomus mažinančių vaistų „detralex“ atstovais pateikiame dar daugiau naudingos informacijos visiems susidūrusiems su šia nemalonia liga.
HEMOROJUS – TRUMPAI IR AIŠKIAI
Kas yra hemorojus esame kalbėję senesniuose tekstuose, kuriuos gali rasti „Nebegėdos“ puslapyje, tačiau trumpai priminsime apie šią ligą ir čia.
Visi turime hemoroidų – tai iš išangės kanalo kraujagyslių susidariusios kraujagyslinės pagalvėlės, kurios sandariai uždaro išangę. Tai yra visiškai normalus procesas, vykstantis kiekvieno žmogaus kūne. Vis dėlto kartais dėl tam tikrų priežasčių šie rezginiai ima didėti, todėl tai sukelia kraujavimą, skausmą, niežėjimą ar kitokius nemalonius pojūčius išeinamosios angos srityje. Būtent šie simptomai susideda į vieną nesmagią ligą – hemorojų.
Hemorojų galima suskirstyti į 4 skirtingas stadijas, atsižvelgus į ligos sudėtingumą. Pirmoji stadija yra tada, kai hemorojiniai mazgai padidėję labai nedaug ir liga yra bene nepastebima. Antroji stadija pasireiškia tuo, kad tuštinantis hemorojiniai mazgai patenka į išorę, tačiau vėliau patys sugrįžta į išeinamosios angos vidų, tad situacija dar nėra komplikuota. Trečioji stadija jau sudėtingesnė – hemorojiniai mazgai grįžta į išangės vidų tik su pagalba. Ketvirtajai stadijai reikalinga operacija.
KAIP PALENGVINTI HEMOROJAUS SIMPTOMUS?
Vienas iš pagrindinių ir dažniausiai minimų būdų hemorojui palengvinti (ar bent jau nepadaryti daugiau žalos) – sureguliuota mityba. Gera žarnyno veikla gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo, kuris, kaip daugelis žino, gyvenimo sergant hemorojumi tikrai nepalengvins.
Visų pirma, svarbu vartoti daugiau ląstelienos. Ji ypatinga tuo, kad gerai sugeria drėgmę, todėl išbrinksta ir tokiu būdu suminkština išmatas bei padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Ląstelienos yra tokiuose produktuose kaip šviežios daržovės ir vaisiai, įvairios kruopos, ruginė duona. Taip pat nepamirškite ir slyvų galios – užkietėjus viduriams jos žinomos kaip tikros gelbėtojos. Taip pat sėlenos – jas daugelis netgi kasdien vartoja, įmaišydami į košes ar sriubas arba tiesiog užgerdami vandeniu. Skysčiai – taip pat kelias į sėkmę, ypač vanduo. Jeigu sunku susiplanuoti mitybą – pasitarkite su dietologu.
Taip pat daug geros įtakos daro sportas. Turbūt esate girdėję, kad sėdimą darbą dirbančius asmenis hemorojus užklumpa dažniau. Todėl kartas nuo karto pajudėti tikrai galima. Užtenka ir paprasto pasivaikščiojimo. Arba dirbant nepamiršti bent kas valandą pakilti nuo darbo kėdės ir 5 minutes pasivaikščioti, pajudinti kojas, pastovėti.
Taip pat žmonėms, dirbantiems sėdimą darbą, rekomenduojama atlikti pratimus. Vienas iš paprasčiausių – sėdint biure, susirinkime ar tiesiog priešais televizorių sutraukti savo išangės raumenis 20 kartų. Itin paprasta, tačiau tokiu būdu stiprėja sutraukiamieji raumenys. Ir niekas nepastebės tavo „sporto“, tad gali praktikuoti visur, kur tik prisiminsi.
Nepamirškite ir tinkamos higienos. Jeigu nepalaikysite švarios išangės srities, dirginimas ir niežėjimas gali dar padidėti. Nepamirškite visko daryti švelniai. Pavyzdžiui, netrinkite tos vietos, bet švelniai nusausinkite tualetiniu popieriumi. Nenaudokite jokių kvapnių servetėlių, nes jos skaudamas sritis sudirgins dar labiau.
Ir galiausiai, galima rinktis įvairius nereceptinius preparatus arba papildus (pavyzdžiui, skaidulas). Išbandykite tepaliukus – jie dažnai padeda pajusti palengvėjimą kenčiant nuo nemalonių hemorojaus simptomų.
KO REIKĖTŲ VENGTI SUSIRGUS HEMOROJUMI?
Kartais iškyla klausimas – ar įmanoma dar šiek tiek pasunkinti jau esamą hemorojaus situaciją? Liūdna, tačiau tikrai galima. Patariame, ką daryti, kad situacija dar labiau nepablogėtų.
Atkreipkite dėmesį į savo mitybą ir venkite aštraus maisto bei alkoholio. Bent jau tol, kol kenčiate nuo nemalonių hemorojaus simptomų. Taip pat mažinkite per dieną išgeriamų kavos puodelių skaičių, nes kava taip pat turi įtakos dehidratacijai.
Stenkitės pakeisti tuštinimosi įpročius. Į tualetą geriau nesinešti nei laikraščio, nei mobilaus telefono, kad ant klozeto neužsiliktumėte ilgiau, negu būtina. Labai svarbu vengti stanginimosi. Taip pat nenukelkite tuštinimosi vėlesniam laikui. Jeigu norisi – svarbu iškart ir eiti, nes užlaikymas gali sukelti arba tik pabloginti jau esamą vidurių užkietėjimą.
Dar vienas patarimas – kiek įmanoma, venkite bet kokio spaudimo išangės srityje. Todėl geriau sėdėkite ant paminkštimo. Jeigu jūsų kėdė darbe nėra pakankamai patogi, pasidėkite pagalvėlę. Taip pat elkitės ir namuose. Vietoj kietos kėdės rinkitės minkštą sofą, pagalvėles.
Venkite dažno sunkių daiktų kilnojimo. Kai bandome pakelti daug sveriantį daiktą, mūsų organizme padidėja slėgis. Dėl to veniniam kraujui sunkiau nutekėti, tad venos ima pūstis ir didėti, kol susidaro hemorojiniai mazgai. Todėl patartina vengti sunkių daiktų kilnojimo.
Hemorojaus paūmėjimą paskatinti gali netgi stresas. Tad stenkitės rasti daugiau laiko poilsiui, imkitės kokio nors jus atpalaiduojamai veikiančio užsiėmimo ir pasistenkite darbo rūpesčius palikti darbe.
Jeigu vis dėlto simptomai blogėja, kreipkitės į specialistą, kuris jums pritaikys tinkamiausią gydymo būdą.
Šis tekstas parengtas bendradarbiaujant su hemorojaus simptomus mažinančių vaistų gamintoju „Les Laboratoires Servier“.
detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra venų tonusą didinantis ir kraujagysles saugantis (didina smulkiųjų kraujagyslių pasipriešinimą) preparatas. Šis vaistas gaminamas iš natūralių flavonoidų, susmulkintų specialiu mikronizacijos būdu, taip pagerinant vaisto įsisavinimą ir efektyvumą.
detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra skiriamos paūmėjusio hemorojaus atveju, kurios vartojamos taip: 6 tabletės per parą pirmas 4 dienas, po to 4 tabletės per parą 3 dienas. Preparatas greitai mažina šiuos hemorojaus simptomus: kraujavimą, skausmą, tinimą, niežėjimą.
detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės taip pat skiriamos kojų venų nepakankamumo simptomams (kojų patinimui, skausmui, naktiniams mėšlungiams, sunkumui kojose) lengvinti – 2 tabletės per parą.
Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu nepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta interneto svetainėje www.vvkt.lt. Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Išsami informacija apie detralex vaistinį preparatą pateikiama https://vapris.vvkt.lt/ ir https://www.detralex.lt./hemorojus/.
Pingback: Mitai ir tikrovė: sergant hemorojumi Nebegėda.lt - modernios sekso prekės tavo malonumui