Hemorojus po gimdymo. Kaip jį įveikti?

Iliustracija: Meda Dargytė

Apiehemorojų kalbėjome jau gana daug – turbūt atrodo, kad nebėra ką ir pridėti. Vis dėlto šiandienos tekste norime pakalbėti paskutine šios nemalonios ligos tema – apie hemorojų, kuris užklumpa po gimdymo.

Hemorojus, atsiradęs po gimdymo, gana dažnas atvejis. Daug moterų jau nėštumo metu patiria nemalonius hemorojaus simptomus. Būna, kai po gimdymo simptomai net pasūmėja, tačiau, žinoma, apie tai reta kuri yra linkusi kalbėti garsiai. Juk tuo metu visą dėmesį stengiasi sutelkti į kūdikį – moters kūnas atsiduria antroje ar kažkelintoje vietoje. Į simptomus daugelis numoja ranka ir tikisi, kad po poros mėnesių viskas susitvarkys. Tačiau ne visuomet taip nutinka.

Vis dėlto hemorojaus ignoruoti kartais nepavyksta ir dažniausiai to daryti nereikėtų. Tačiau jeigu nėra laiko ar galimybės greitai patekti pas specialistą pasitarti, pateikiame keletą atsakymų į dažniausiai užduodamus klausimus apie hemorojų po gimdymo. Kad informacija būtų kuo tikslesnė, pakalbinome Kauno chirurgijos klinikos vadovą bei abdominalinės chirurgijos gydytoją koloproktologą Algimantą Tamelį.

Kodėl nėštumo arba gimdymo metu dažnai padidėja hemorojiniai mazgai ir gali atsirasti nemalonių hemorojaus simptomų?

Gimdymo metu moters organizme vyksta ir hormoninės pusiausvyros pokyčiai, kurie turi įtakos jungiamojo audinio stiprumui, todėl tai sudaro sąlygas ir hemorojiniam audiniui padidėti. Kartais gimdymo metu dėl per stipraus stanginimosi hemorojaus audinys išstumiamas iš išangės, sutrinka kraujotaka ir jame atsiranda trombų. Tai vadinama ūminiu hemorojumi.

Kaip galima sumažinti tikimybę pabloginti hemorojaus būklę po gimdymo?

Reikia stengtis palaikyti įprastinį tuštinimosi dažnį ir išmatų konsistenciją, kad nebūtų vidurių užkietėjimo ir stanginimosi, kurie dar labiau padidintų hemorojaus atsiradimo riziką.

Svarbu į maisto racioną įtraukti daug ląstelienos turinčio maisto. Ląsteliena ypatinga tuo, kad gerai sugeria drėgmę, todėl išbrinksta ir tokiu būdu suminkština išmatas bei padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Ląstelienos yra tokiuose produktuose kaip šviežios daržovės ir vaisiai, įvairios kruopos, ruginė duona, sėklos, sėlenos. Taip pat labai svarbu gerti daug vandens.

Įprastai po gimdymo moterys eina tuštintis praėjus 2–3 dienoms, todėl reikėtų skirti tam pakankamai laiko. Svarbu viską atlikti švelniai, kadangi po gimdymo dubens dugnas gali būti susilpnėjęs.

Kokie simptomai gali varginti susirgus hemorojumi?

Dažniausias simptomas – kraujavimas. Jei atsiranda hemorojaus trombozė ir uždegimas, vargina padidėję skausmingi mazgai šalia išangės, skausmas tuštinantis. 

Koks hemorojaus gydymas po gimdymo yra saugiausias?

Dietos pokyčiai, kad tuštinimasis būtų sklandus, be stanginimosi. Taip pat šiltos sėdimos vonelės, jei atsirado ūminis hemorojus. Kartais – vietinis gydymas tepalais. 

Taip pat keletas patarimų: neužlaikykite tuštinimosi – jeigu atsiranda noras, geriausia iš karto eiti, kadangi užsilaikiusios išmatos žarnyne kietėja ir jas vėliau sunkiau pašalinti. Venkite kietų kėdžių – geriau rinkitės sėdėti ant minkštų paviršių arba daugiau laiko praleiskite gulėdamos. 

Atsižvelkite į higieną ir net į tualetinį popierių – geriausia, kad jis būtų minkštas ir be jokių kvapiųjų medžiagų. Sudirgusią vietą valykite naudodamos purškiamą buteliuką su šiltu vandeniu bei kuo švelnesnes drėgnas servetėles.

Ar yra tikimybė, kad po gimdymo hemorojaus simptomai pranyks?

Dažniausiai taip, bet kartais lieka padidėjusi odos raukšlė. Ji taip pat ne visada vargina, tik kai kada. Jei raukšlė yra labai didelė (2–3 cm skersmens), ji trukdo palaikyti tarpvietės higieną, trinasi į apatinius drabužius, niežti ir dirgina. Tai atvejais tenka padaryti nedidelę operaciją ir šią raukšlę pašalinti.

Tačiau susidurti su hemorojumi po gimdymo nėra neįprasta. Ir jeigu išbandėte visus anksčiau aprašytus patarimus, didelė tikimybė, kad hemorojaus simptomai išnyks patys (maždaug per 6 savaites). Jeigu jaučiate, kad toks gydymas nepadeda – kreipkitės į specialistą, kuris nukreips jus tinkama gydymo linkme.

—————————————————————————————————————-

Šis tekstas parengtas bendradarbiaujant su hemorojaus simptomus mažinančių vaistų gamintoju „Les Laboratoires Servier“.

detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra venų tonusą didinantis ir kraujagysles saugantis (didina smulkiųjų kraujagyslių pasipriešinimą) preparatas. Šis vaistas gaminamas iš natūralių flavonoidų, susmulkintų specialiu mikronizacijos būdu, taip pagerinant vaisto įsisavinimą ir efektyvumą.

detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės yra skiriamos paūmėjusio hemorojaus atveju, kurios vartojamos taip: 6 tabletės per parą pirmas 4 dienas, po to 4 tabletės per parą 3 dienas. Preparatas greitai mažina šiuos hemorojaus simptomus: kraujavimą, skausmą, tinimą, niežėjimą.

Kas yra hemorojus? Nebegėda.ltdetralex 500 mg plėvele dengtos tabletės:

SUDĖTIS: Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 500 mg mikronizuotos ir išgrynintos flavonoidų frakcijos (atitinka 450 mg diosmino ir 50 mg flavonoidų, apskaičiuotų pagal hesperidiną).

INDIKACIJOS: Apatinių galūnių venų nepakankamumo simptomų: kojų sunkumo, skausmo bei ankstyvojo rytinio neramumo, lengvinimas. Simptomų, susijusių su hemorojaus paūmėjimu, lengvinimas.

DOZAVIMAS IR VARTOJIMO METODAS: Rekomenduojama dozė yra 2 tabletės per parą – viena vidudienį, antra – vakare, valgio metu. Paūmėjusio hemorojaus atveju – 6 tabletės per parą pirmas 4 dienas, po to 4 tabletės per parą 3 dienas.

NĖŠTUMAS IR ŽINDYMO LAIKOTARPIS Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.

Nėštumas Laikantis atsargumo reiktų vengti vartoti detralex nėštumo metu.

Žindymo laikotarpis Kadangi nėra duomenų apie vaisto išsiskyrimą į motinos pieną, žindyti gydymo laikotarpiu nerekomenduojama.

KONTRAINDIKACIJOS: Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.

ĮSPĖJIMAI: Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti detralex. Jeigu Jums yra simptomų, susijusių su hemorojaus paūmėjimu, detralex galima vartoti trumpai. Jei simptomai neišnyksta, kreipkitės į gydytoją.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.