Erotiniai sapnai: ką jie reiškia?

Erotiniai sapnai, kaip ir bet kuris kitas sapnas, nors kartą per mėnesį tikriausiai aplanko visus: vieni jais pasimėgauja, kiti dažnai nesupranta, iš kur jie atsiranda. Atrodo, kad seksualinių patirčių šiuo metu netrūksta. Kodėl tada apie tai sapnuojame?

Erotiniai sapnai: kaip jie veikia ir kodėl juos sapnuojame?

Aptarkime kelias paprastas priežastis, dėl kurių mūsų pasąmonė nusprendžia leisti mums pasimėgauti erotiniais sapnais.

Apie ką galvojame, tą ir sapnuojame

Mūsų sapnų tematikai daug įtakos turi mūsų pačių mintys kasdieniame gyvenime. Jeigu mes daug galvojame apie stresą darbe, tikėtina, kad sapnai bus varginantys, pilni neigiamų emocijų. Kadangi erotinės mintys ir įvairios seksualinės patirtys dažnai pasitaiko mūsų kasdienybėje, visai nenuostabu, kad erotiniai motyvai persikelia ir į mūsų sapnus.

Sapnams įtakos turi ir žmogaus lytis

Vienas tyrimas atskleidė, kad moterų ir vyrų erotinių sapnų veikėjai skiriasi. Moterys dažniau sapnuoja partnerius, su kuriais yra turėjusios lytinių santykių (buvusius arba dabartinius). Taip pat dažnai sapnuose figūruoja žymūs žmonės, vieši asmenys. Vyrai dažniau sapnuoja nežinomus partnerius, su kuriais nėra turėję lytinių santykių, kartais sapnuoja net kelis vienu metu.

Taip pat nuo lyties priklauso ir sapno scenarijus. Aukščiau minėtame tyrime išsiaiškinta, kad patį lytinį aktą sapnuoja abi lytys vienodai. Tačiau, pavyzdžiui, bučinius sapnuoja apie 57 % moterų ir apie 33 % vyrų. Vis dėlto vyrai dažniau sapnuoja sekso preliudiją. 

Santykiai ir erotiniai sapnai

Atliekant kitą tyrimą, buvo nustatyta, kad daugiau nei 95 % apklaustųjų sapnuoja erotinius sapnus. Įdomu, kad santykiuose esančios moterys dažniausiai sapnuoja savo partnerį, o santykiuose esantys vyrai – kitus žmones. Pastebėta, kad ilguose ir laiminguose santykiuose esančios poros, kurios patenkintos savo seksualiniu gyvenimu, erotiniuose sapnuose „dalyvauja“ su savo partneriu (-e). Ir atvirkščiai – poros, kurių santykiai yra trumpesni, erotiškose situacijose dažniau sapnuoja savo buvusius partnerius.

Apie erotinius sapnus kalbėjomės ir su psichologu Dima Kuniskiu.

Kodėl mes sapnuojame erotinius sapnus? Ar tai daryti yra normalu?

„Pirmiausiai turime suvokti, kad erotiniai sapnai nėra nukrypimas nuo normos. Seksualinis aktyvumas yra mūsų gyvenimo dalis, ir nenuostabu, kad tai atsispindi sapnuose. Yra atlikta tyrimų, kurių duomenys rodo, kad vyrai sapnuoja tokius sapnus maždaug 3 kartus dažniau nei moterys. Jų pasirodymui neturi didelės reikšmės nei sapnuotojo socialinis statusas, nei gyvenimo lygis. Dažniau erotinius sapnus sapnuoja jaunuoliai 20–25 metų, kada organizme „siaučia hormonai“. Moterims jie paprastai tampa dažnesni brandesniame amžiuje.

Erotinis sapnų turinys paprastai būna susijęs su būdravimo metu patirtais išgyvenimais, mintimis. Tokie sapnai tampa dažnesni, kai šis motyvas ima dominuoti sapnuotojo gyvenime. Jų pasirodymas gali priklausyti nuo organizmo būklės, aplinkos dirgiklių miegant (garsai, kvapai), net nuo kūno padėties lovoje.“

Nuo ko priklauso mūsų sapnų turinys?

„Čia esama niuansų – ir gana reikšmingų. Turime atsižvelgti į tai, kad sapnų turinys paprastai išreiškiamas simboliškai. Z. Froido nuomone, daugelis sapnų turi seksualinę prigimtį. Mes sapnuojame erotinius sapnus žymiai dažniau, nei mums atrodo. Bet jų erotinis pobūdis maskuojamas simboline išraiška. Taip sapnai atspindi mūsų nuslopintus poreikius. Yra atskleistos kai kurių simbolių reikšmės: pagal Froido teoriją, susapnuoti pailgi daiktai simboliškai gali vaizduoti falą, o apvalūs objektai, skylės – moters lyties organus. Šių simbolių interpretacija nėra paprastas darbas ir gali prireikti specialisto nuomonės. Taip aiškinant seksualinio turinio sapnų išties padaugėja.

Taip pat svarbu paminėti, kad ne visais atvejais erotinis sapnas pagal formą reiškia seksualinio gyvenimo nesklandumus būdravimo realybėje. Mūsų pasąmonė kreipiasi į mus simbolių kalba. Taigi, erotiniai nuotykiai sapne gali turėti ir kitą reikšmę.“

Kokios tai reikšmės?

„Norėčiau pažymėti vieną svarbų dalyką: sapnuojamų scenų simbolinę reikšmę geriausiai gali atskleisti tik pats sapnuotojas, o kiti žmonės (taip pat ir profesionalūs specialistai) gali padėti, nukreipti, palaikyti, patarti. Bet galutinai priimtiną interpretaciją žino tik pats tą sapną sapnavęs žmogus, nes šį sapną pasąmonė skyrė būtent jam. Todėl apibendrinti aiškinimai, perskaityti sapnininkuose, neretai gali nuvesti klaidingu keliu. Todėl sapnus reikia nagrinėti individualiai, atsižvelgiant į asmeninę sapnuotojo mitologiją. Ir dar – analizuojant sapną svarbu atsižvelgti į jo sukeliamą emociją. Tai neretai gali pasakyti daugiau tiesos apie sapną, negu jo tiesioginis turinys.“

Ką reiškia, jeigu sapnuojame erotinį sapną ne su savo partneriu? Ar tas žmogus, kurį sapnuojame, mums kažką reiškia?

„Seksą su nepažįstamu sapne galima suprasti kaip užuominą, kad jums jūsų gyvenimas atrodo monotoniškas ir kad gal verta kažką jame keisti.

Seksas su pažįstamu žmogumi gali reikšti, kad jums imponuoja kai kurios jo asmeninės savybės. Ir jūs norite, kad jūsų realus partneris perimtų šias savybes.

Jei sapnuojate neištikimybės savo žmonai ar vyrui situaciją, tai nebūtinai reiškia pasiruošimą taip pasielgti realybėje. Bet toks sapnas gali signalizuoti apie užslėptą nepasitenkinimą savo partneriu. Verta susimąstyti ir jums, ir jūsų partneriui.

Seksas su nemaloniu žmogumi sapne – taip gali pasireikšti vidinis protestas prieš jūsų dabartinį gyvenimo būdą. Taip pat tas sapnas gali reikšti poreikį dominuoti santykyje su šiuo žmogumi.

Bet visais šiais atvejais turime nepamiršti, kad visi aiškinimai yra daugiau apibendrinto pobūdžio ir iš tikrųjų sapno prasmių atskleidimas yra individualus.“

 

Šaltiniai:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1158136019300970

https://www.proquest.com/openview/753fd9a88b6f37724fd3fb0ea7d28618/1?pq-origsite=gscholar&cbl=60962

http://www.psichologaskuniskis.lt/

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.