Dovanų pakavimo idėjos tvaresnėms Kalėdoms

Iliustracija: Greta Cibulskaitė

Ar ir jums suskausta širdį matant, kaip staigiai dovanų pakuotės ir metrai kalėdinių dovanų popieriaus virsta niekam nebereikalingomis atliekomis? Truputis statistikos. Štai Didžiojoje Britanijoje, lyginant su visais metais, šventiniu periodu išmetama papildomai apie 30 proc. atliekų. Didelę jų dalį sudaro pakavimo popierius, kaspinai, dovanų kortelės… Jeigu norite šiais metais šventes pasitikti tvariau, turime jums kelis patarimus. Rugilė Matusevičiūtė, tinklalaidės apie ekologiją ir tvarų gyvenimą Išpakuota bendraautorė pataria, į ką pati atsižvelgia pakuodama kalėdines dovanas. Be to, pasidairėme, kaip kalėdines dovanas šiemet pakuoja ir instagramo žmonės.

Mažiau dovanų pakavimo popieriaus

Pirkti popieriaus ar maišelių dovanoms pakuoti tikrai nereikia – garantuoju, kad namuose visi turite alternatyvų. Dovanų pakavimo popierius nėra perdirbamas, todėl mažiau jo naudodami padėsite ne tik savo kišenei, bet ir planetai. Jeigu dovanos jau supirktos ir beliko jas supakuoti, pradžioje siūlau gerai apžiūrėti namus ir paieškoti tokių alternatyvų: senų laikraščių, žurnalų, namie jau nugulusių pakavimo popieriaus likučių, dovanų maišelių, skrajučių, medžiagų atraižų.

Dovanoms pakuoti puikiai tinka medžiagos, kurios po vieno naudojimo nepraranda savo vertės, pavyzdžiui, audinių atraižos.

Pakuotę galime panaudoti ne vieną kartą

Ir ne tik dovanoms pakuoti! Mano namuose jau įsivyravo taisyklė, kad išpakavę dovanas su namiškiais medžiagas atiduodame atgal dovanotojui, kad jos vėl galėtų būti panaudojamos. Svarbu suprasti, kad pakuotė yra tik grožio ir staigmenos detalė ir jos vertė išnyksta iškart išpakavus dovaną. Jeigu pakuotę grąžinate atgal, žmogus joje galės paslėpti dar daug dovanų ateityje. Dėl šios priežasties labai kviečiu šeimoje paskatinti „pakuotės grąžinimo“ taisyklę.

Atsimenu, kaip į tą pačią lino medžiagą vyniojau dovanas visiems šeimos nariams visus metus, o dabar iš jos pasiuvau lininius maišelius – taip viena medžiaga tapo ilgaamžė ir daugiafunkcinė.

Pakuotė kaip… dovana?

Yra kita puiki dovanų pakavimo alternatyva – lininiai maišeliai. Tokiu atveju pati pakuotė tampa dovana. Galite pasvarstyti padovanoti daugkartinius maišelius vaisiams ar daržovėms bei lininius maišelius su rankenomis daiktams susidėti. Taip pat galima dovaną įpakuoti į mielą rankšluostuką arba skarelę, kuriuos vėliau galima būtų panaudoti ir pagal funkciją.

Jeigu žmogui dovanojate šiltas kojines ar pirštines – jos irgi gali pasitarnauti kaip pakuotė. Jeigu dovana nedidelė, ją galite sudėti į dailų stiklainį arba nenaudojamą dėžutę.

Nebūtina viską pakuoti

Taip pat yra dovanų, kurių pakuoti išvis nereikia, ypač tokių, kurios jau ir taip yra dailiose pakuotėse. Galbūt užtenka dovaną įrišti į kaspiną ir papildomai papuošti gėlyte ar nedidele eglės šakele?

Alternatyvų tikrai gausu. Ieškant, kaip įpakuoti dovanas, galima apeiti ir turgų bei jau naudotų prekių parduotuves. Galbūt ten rasite seno popieriaus, sąsiuvinių, medžiagų ar dar ko nors, kas tiktų dovanoms pakuoti. Visada pravartu paklausti draugų, ar jie neturi nereikalingo popieriaus dovanoms pakuoti, kuriuo galėtų pasidalinti su jumis. Jeigu draugai žinos, kad mielai prikeliate tokius dalykus antram gyvenimui, vis daugiau jų pasijungs į pakavimo alternatyvų žaidimą!

Tvarių kalėdinių dovanų idėjos pagal Rugilę:

• naminės uogienės;
• bilietai į renginius;
• daugkartiniai apsipirkimo krepšiai;
• ekologiška kosmetika, higienos prekės;
• rankų darbo dovanos;
• laiškai, nuotraukos;
• užsiėmimai kartu;
• dovana, skatinanti pasilepinti;
• kepiniai;
• dovanos iš antikvariato;
knygos;
• paaukojimas to žmogaus vardu;
• sutaisyti sulūžusį daiktą;
• vakarienė/pasimatymas;
zero waste namų apyvokos prekės.

Domina tvaraus gyvenimo idėjos? Paskaityk šį tekstą: „Menstruacinė taurelę – visiškai taip“

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.