Dėl ko vyrai plinka?

Tekstą iliustruoja Gabija Zava kūryba

Gavome skaitytojo laišką:

„Gal parašytumėt kokį straipsnį apie plikus vyrus, kad galbūt kažkiek pakeistume ir merginų/moterų mąstymą? Aš per savo gyvenimą sulaukiau labai daug atstūmimo iš moterų, kurios dar ir pabrėždavo: „tu plikas“. Dabar labai sunku sukaupti tiek drąsos, kad net kažkam parašyčiau tą „labas“… Atrodo, kad niekas vis tiek nenorės su manim draugauti.“

Portalo „Lietuvos žinios“ duomenimis, plikimas arba androgeninė alopecija ištinka 58 proc. vyrų ir 45 proc. moterų, vyresnių nei 50 metų amžiaus. Tai gali būti paveldima ir iš motinos, ir iš tėvo. Maždaug 90 proc. subrendusių vyrų kaktos šonuose pastebimas plaukų retėjimas, bet su tolimesniu plikimu susiduria tik apie 50 proc. stipriosios lyties atstovų.

Nutarėme pasikonsultuoti su gydytoja dermatovenerologijos rezidente Agne Dapšauskaite apie plikimą – dėl ko jis vyksta, ar jį galima pristabdyti ir ką daryti, kai jis jau įsibėgėjęs?

Nbgd: Vyrų plaukų slinkimas – ar tai yra liga? Kaip tai vadinasi?

Androgeninis plikimas, arba androgenetinė alopecija (AGA) – tai progresuojanti nerandėjanti alopecija, atsirandanti dėl paveldėtos savybės plaukų folikulams neįprastai reaguoti į normalų kraujyje esančių vyriškų lytinių hormonų (androgenų) kiekį.

Nbgd: Nuo kada tai gali prasidėti?

Androgeninė alopecija yra dažniausia iš visų (> 90 proc.) alopecijų. Dažniausiai pacientai į gydytojus kreipiasi apie 50-uosius metus, tačiau pirmieji požymiai gali būti pastebimi vyrams jau paauglystėje, o moterims būdingi du pikai: paauglystėje bei pomenopauziniame periode.

Nbgd: Kokios galimos priežastys?

Dažniausiai androgeninis plikimas būna paveldimas genetiškai (paveldima savybė plauko folikulams jautriau reaguoti į androgenus – testosteroną). Androgeninė alopecija prasideda dar nesant ligos simptomų, paauglystės metu organizmui aktyviau gaminant androgenus. Veikiant šiems veiksniams trumpėja plauko augimo fazė, pamažu nyksta plaukų folikulai, todėl plaukų skaičiaus sumažėjimas gali būti pastebimas tik po kelių ar kelių dešimčių metų.

Nbgd: Kaip androgeninė alopecija pasireiškia?

Vyrams plaukų slinkimas prasideda smilkinių srityse (ryškesni „trikampiai“ kaktos šonuose) bei viršugalvyje. Pamažu šios zonos plečiasi ir susijungia. Plaukai lieka tik pakraščiuose apie ausis ir sprando srityse.

Moterų plikimo modelis kiek kitoks: joms plaukai išretėja visose srityse ir krenta viršugalvio srityje, tačiau priekinė plaukų augimo zona lieka nepažeista.

Nbgd: Ar yra įmanoma pristabdyti plikimą?

Pristabdyti įmanoma, tačiau išgydyti – ne.

Nbgd: Ar plaukų slinkimas gali būti rimtesnių sveikatos problemų pranašu?

Dažniausiai ši androgeninė alopecija neturi sąsajų su rimtesnėmis sveikatos problemomis. Moterims kartais įtakos gali turėti geležies trūkumas arba hormoniniai pokyčiai.

Nbgd: Ar egzistuoja gydymas? Koks jis?

Lietuvoje šiuo metu yra geriamų vaistų, slopinančių testosterono veiklą, taip pat vietinio veikimo tepamų priemonių bei įvairių procedūrų (mezoterapija, PRP), tačiau gydymą, atsižvelgiant į individualią situaciją, paskiria gydytojas dermatovenerologas.

Nbgd: Rūpinantis savo plaukais į ką vertėtų sukoncentruoti savo dėmesį – į išorę (šampūnai, balzamai, kitos plaukų priežiūros priemonės) ar vidų (imuniteto stiprinimas, organizmo praturtinimas naudingomis medžiagomis)?

Dėmesį reikėtų atkreipti į abu dalykus. Daugybė kosmetikos gamintojų, randamų vaistinėse, turi sukūrę specialias kosmetikos linijas, skirtas plaukų slinkimui mažinti (šampūnai, balzamai, aliejai ir t.t.) Kalbant apie vartojamus papildus, įrodyta, kad vitaminas B1 (tiaminas), keratinas, L-cisteinas turi įtakos plaukų būklei ir naudojamas kovojant su plaukų plonumu, nelankstumu, lūžinėjimu.

Nbgd: Ką daryti, jeigu šis slinkimo procesas jau vyksta negrįžtamai – kaip elgtis? Juk tai gali paveikti ir žmogaus savivertę? Kokių priemonių galima būtų imtis? Ką jūs patartumėte?

Plaukų slinkimas neabejotinai pažeidžia žmogaus savivertę, tačiau privalu suprasti, kad procesas yra negrįžtamas. Jei pacientams sunku susitaikyti su šia būkle, galima apsvarstyti plaukų transplantaciją, kurios metu persodinami šimtai plaukų folikulų į nuplikusią odą (esant pakankamam donorinių plaukų kiekiui). Taip pat vienas iš populiarėjančių problemos sprendimo būdų yra perukai, kurie šiais laikais atrodo labai natūraliai.

Nbgd: Ar vyrų, kurie ateina pas jus su šia problema, yra daug? Ką pastebite? Koks jų amžius? Ką jie turi bendro? Galbūt tai susiję su hormonais?

Vyrų, turinčių šią problemą yra nemažai (manoma, kad artėjant link penkiasdešimtmečio, beveik pusė visų vyrų susiduria su plaukų slinkimu). Kaip minėjau, dažniausiai androgeninės alopecijos priežastis yra neįprasta folikulų reakcija į normalų hormonų kiekį, dėl to bendras dalykas, siejantis šiuos pacientus, yra genetiniai faktoriai. Pastebima, kad vis dažniau į gydytojus dermatovenerologus kreipiasi jaunesnio amžiaus žmonės, kuriems plaukai dar tik pradeda slinkti, norėdami sustabdyti procesą.

Nebegėda komentaras:

„Šio straipsnio iliustravimui iš pradžių norėjome surinkti plikų vyrų, kurie yra puikūs savo profesijos atstovai, įdomūs pašnekovai bei gerbiami Lietuvos visuomenėje arba pasaulinio lygio žvaigždės, nuotraukų. Bet nusprendėm, kad tai nėra etiška. Bet norime pasakyti, kad visi turime kompleksų, trūkumų savo kūnuose, įbrėžimų, kuriuos kartais sunku priimti. Tačiau svarbu nepamiršti, jog artimų žmonių esame mylimi ne už savo išvaizdą, o už tą abipusį ryšį, kurį kartu auginame. Jeigu jūs šiandien jaudinatės dėl plikimo, rekomenduojame kreiptis į dermatovenerologą, bet nematyti gyvenimo galimybių vien per jūsų plaukų turėjimo – neturėjimo prizmę.“

Turite ką pasakyti šia tema? Pasidalinkite komentaruose <3

Komentarai (9)

 • Vitaly

  Net nusišypsijau..Jei surinktume krūvoje 20 vyrukų- atkreipsiu dėmesį pirmiausia į..visai be plaukų. Man taip gražu ir stilinga!! Buvusiuam vyrui siuliau nekompeksuot, o visai nusiskust. Negirdėjo. Mane kaip tik užveda pažinčiai:)

  reply
 • Praplikusios pažastys

  Hmmm.. šiek tiek keista “nuotaika” šio straipsnio. Apie moterų plaukuotumą, jų teisę neskusti pažastų, kojų ir t.t. jūs taip drąsiai ir pozityviai pasisakėte bei kone gynėte tą poziciją, o vyrų (ir ne tik) plikimas aprašomas ne tokia linksma gaida…
  Toks įspūdis jog jei (ypatingai vyrai) plinka tai būtinai tai turi būti siejama su kompleksais, nelaime, liga, negrįžtamumu, arba kaip jūs įvardinot – “įbrėžimais, kuriuos kartais sunku priimti”… Kitaip tariant – gėda. Suprantu iš kur ateina straipsnio tematika ir pati jo esminė priežastis, bet man pritrūko to pozityvumo ir palaikymo. Galų gale, gi yra merginų ir moterų kurioms ne tik nelabai svarbu, bet net ir patinka praplikę vyrai, jie ypatingai sexy. O čia dabar gavosi “paaiškinimas” kodėl yra plinkama ir kaip tai pristabdyti – ypatingai užkibo jūsų antraštė (“… Ir parengėme jam atsakymą! Dėl ko vyrai plinka, kaip tai sustabdyti?”)….
  Na, viskas labai super, ir tikrai daug svarbios ir reikšmingos informacijos, bet galbūt nuotaika galėtų būti šiek tiek pozytivesnė 🙂

  reply
 • Sonata

  Siaip nieko ten nepristabdysi, jei jau nebera folikulu ir galva plika 🙂 Man atrodo pasitaike zmogui kvaila moteris, kuri skaudziai ikando su zodziu PLIKAS, bet juk ne plikume esme 🙂 yra n plius ka vyru su plikom galvom, kad ir kareiviai, ir netrukdo sukuosenos nebuvimas. Esme vyrams suprasti, kad jie gali tureti ir kitu savybiu, kuriomis gali zaveti. Svarbiausia myleti save, nes kai to nera, tada ir ranku pirstai gali trukdyti susirasti antra puse. Tas pasitikejimas savimi, ryztingumas, drasa ir plati sypsena gali duoti plikai galvai daug sarmo ir charizmos 😀 p.s. Slopinti testosterono gamyba vaistais nera iseitis, nes uzaugs vyrams papai, kas, man atrodo, gali buti dar rimtesne psichologine kliutis, nei plika galva.

  reply
 • Plinkantis Vaikinas

  Būtų labai cool pamatyti šitos temos pratęsimą. Pašnekinkit barzdaskučius, kirpėjus arba psichologus. Kaip stilizuoti, prižiūrėti esamus plaukus, kaip priimti šį procesą kaip natūralų ir priimtiną virsmą. Panašią šio straipsnio info rašo visur ir nesinori, kad nebegėda virstų tik moterų empowermento platforma kur pasakojama kas yra ir būna vyrams. Straipsnis informatyvus, bet jo žinutė kaip minėta komentaruose aukščiau yra neaiškaus tono. Maždaug “nepergyvenk ir susitaikyk, 50 proc. Plinka, yra perukai ir moterim visai nieko.” Vaikino laiškas irgi atidėtas šalin. Nepriimkit dviprasmiškai, labai smagu, kad ši tema paliesta tik atrodo, kad pirmas blynas prisvilo.

  reply
  • Guoda

   Taip! Sutinku. Tai butu labai geras pratesimas.

   reply
 • Guoda

  As irgi manau, kad tema nepakankamai paliesta ir ispletota. Dauguma komentuoja (po instos postu) apie visiskai plikus vyrus, o ne plinkancius, tame procese apie 20 metu galincius buti vyrus. As pastebejau, kad labai daznai komentarai (gyvai) apie plinkancius vyrus yra pakankamai socialiai priimtini. Labai gaila.

  reply
 • Asta

  zinote, jei man reiketu rinktis tarp kudloto garbaniaus, kruto kirpimo ar pliko, rinkciausi plika. Man visada tas ju sukuosenos nebuvimas atrode labai vyriskai ir tikrai sexy. Ir dar tas posakis, kad plinka tik protinga galva 😉
  Man plikumas yra gražu, higieniška ir keliantis mažiau rūpesčių. Cool. Atstumti mane galėtų tik dėl savo plikumo dejuojantis, nešiojantis peruką arba desperatiškai auginantis tuos kelis likusius plaukus vyras. O jeigu plikas vyras yra tvarkingas, o iš plikumo dar ir pasijuokia (einu susišukuosiu) – jis tiesiog paauga mano akyse.

  reply
 • Pirmyn

  Man atrodo, didžiausia plinkančių vyrų problema ta, kad jie žūtbūt bando išsaugoti plaukus ir slėpti plikumą. Gal tada ir atsiranda dar didesni kompleksai, kai ir paslėpti sunku, ir plaukai tolau slenka. Gatvėje vis matau žavių plinkančių vyrų, prie kurių taip ir norisi prieiti ir pasakyti, kad jie daug geriau atrodytų nusiskutę visiškai. Jei kompleksuojama dėl to, gal vertėtų dėmesį nukreipti ne į plaukų išsaugojimą, kas visgi sunkiai įmanoma, o į bendrą savo išvaizdos pagerinimą, tarkim dabar taip populiaru barzdos, kurios, lyg makiažas vyrams. 🙂 Begaliai moterų ir merginų nėra svarbu plaukai ir tikrai nemažai daliai pliki vyrai patinka labiau bei labiau siejasi su vyriškumu nei nepliki. Aš į savo vyrą kažin ar būčiau atkreipusi dėmesį, jei nebūtų buvęs plikas. 🙂 Laiško autoriui linkiu pamiršti kas ką kada sakė ir labiau pasitikėti savimi, nes kompleksai tikrai labiau trukdys bendrauti su moterimis nei plikimas 🙂

  reply
 • .

  galite papildyti straipsnį, kad yra suburta Nacionalinė alopecijos asociacija http://www.alopecia.lt
  jei neklystu, ją įkūrė moteris, kuri susirgo šia liga ir visiškai prapliko. Ir galvos neslepia po perukais 😉 Beje, labai graži ji ir be plaukų 🙂 ne plaukai žmogų puošia, o darbai ir gera širdis

  reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.