Beata Tiškevič. Pakalbėkim apie girtus vyrus
Kartą „The Guardian“ pamačiau straipsnio pavadinimą, kuris skambėjo taip: „Neblaivūs vyrai kelia pavojų moterims, ar feministės turėtų to imtis?“ (vėliau straipsnio pavadinimas buvo pakeistas, straipsnį galite rasti čia). Niekuomet nesu pagalvojusi apie alkoholio vartojimą per feministinę prizmę. O, pasirodo, tam buvo pagrindo.
19 a. pabaigoje ir 20 a. pradžioje JAV veikė judėjimas už blaivybę. Blaivybės judėjimo aktyvistai pasiekė savo tikslą – prohibicijos (arba sausąjį) įstatymą, dėl kurio 1920–1933 m. JAV buvo uždraustas alkoholio gaminimas ir pardavinėjimas.
Galiausiai šis įstatymas nepasiteisino – žmonės vartojo alkoholį nelegaliai ir visi geri norai, keliavę su šiuo įstatymu, pavirto į pajuoką. Tačiau, kaip rašo „The Guardian“, blaivybės judėjimo lyderių motyvacija buvo kiek gilesnė ir kitokia, nei tai, kaip juos matė visuomenė – judėjimo aktyvistai nenorėjo primesti savo moralės kodų visiems piliečiams, jie nebuvo religinės davatkos, o pirminės idėjos šio įstatymo siekimui kilo dėl… moterų saugumo. Šis judėjimas kovojo su smurtu prieš moteris.
Smurtas prieš moteris ir alkoholio draudimas? Kaip tai susiję?
Pirmiausia pažvelkime į statistiką:
• Pasaulinės Sveikatos Organizacijos 2005 m. duomenimis, iš 76,4 milijonų žmonių visame pasaulyje susiduria su alkoholio vartojimo sutrikimais: 63,7 milijonų – vyrai ir 12,7 milijonų – moterys.
• 88 proc. JAV universitetų miestelių prievartautojų buvo vartoję alkoholį prieš nusikalsdami arba atlikdami nusikaltimą. (plačiau čia)
• JAV vienas atliktas tyrimas parodė, kad fizinio ar seksualinio smurto artimoje aplinkoje vykdytojai 61 proc. atvejų vartojo alkoholį ar kitas svaiginančias substancijas, o 76 proc. – alkoholį vartojo prieš nusikaltimą. (Brecklin, L.R., Ullman, S.E. 2001)
• Lietuvoje smurto artimoje aplinkoje aukomis daugeliu atvejų tampa moterys (2019 m. 8 iš 10 registruotų smurto aukų – moterys). (plačiau čia)
Žinoma, kad piešti tiesioginio ryšio tarp neblaivus vyras = smurtautojas prieš moterį visai nenoriu, tai nelogiška. Tačiau noriu pakalbėti apie tai, kaip mūsų mąstymą ir elgesį paveikia alkoholis.
Kaip mus veikia alkoholis?
„The Guardian“ rašo, kad nėra aišku, ar būtent alkoholio vartojimas prievartautojams sužadina norą atlikti seksualinius nusikaltimus (t. y. ar išgėręs vyras spontaniškai suvokia, kad jis nori kažką išprievartauti), ar noras kažką išprievartauti sužadina troškimą išgerti daugiau alkoholio (t. y. vyras suvokia, kad jis nori kažką išprievartauti ir dėl to geria, kad įgytų daugiau drąsos). Tačiau akivaizdu, kad girti vyrai yra labiau linkę smurtauti prieš moteris – fiziškai ir / ar seksualiai.
Taip gali manyti, kad taip nutinka dėl visuomenės stereotipų arba / ir lūkesčių, nes nesaikingas alkoholio vartojimas siejamas su padidėjusiu libido. Pavyzdžiui, tyrimai rodo, kad daugybei paauglių pirmoji lytinė sueitis įvyksta, kai jie būna neblaivūs. Daugumai, ypač merginų, pirmas kartas (ir ne tik) įvyksta prieš jų valią arba net esant verčiamoms tai daryti, rašo PSO.
Alkoholis ir padidėjęs seksualumas
Psichologė seksologė Laura Butvilaitė SULČIŲ tinklalaidėje „Girtas seksas: kodėl ne?“ pasakojo apie vieną atliktą mokslinį eksperimentą, kuriame buvo tiriamas alkoholio poveikis vyrų libido:
„Vieni eksperimento dalyviai tikėjosi, kad gaus alkoholinį gėrimą ir gavo jį. Kiti vietoj alkoholinio gavo nealkoholinį gėrimą. Kiti tikėjosi gausią nealkoholinį gėrimą, tokį ir gavo, o dar kiti, tikėjosi gausią nealkoholinį, tačiau gavo alkoholinį.
Po to vyrai buvo paprašyti įvertinti savo seksualinį susijaudinimą. Stipriau savo seksualinį susijaudinimą vertino tie vyrai, kurie galvojo, kad gaus alkoholinį gėrimą, nepriklausomai nuo to, ar jį gavo ar ne. Tai reiškia, kad, kai mes vartojame alkoholį ir jeigu aplink dar būna kažkiek flirto, mums atrodo, kad susidaro tokia wow situacija.“
Žurnalistas Malcolm Gladwell savo knygoje „Talking to strangers“ aprašė gana dažną situaciją: „Kiekvienais metais visame pasaulyje įvyksta galybė tokių įvykių: 2 jauni žmonės, kurie gerai nepažįsta vienas kito, susitinka, pasikalba. Tai gali būti trumpas pokalbis. Arba tęstis kelias valandas. Jie gali kartu nuvykti namo. Bet viename vakaro taške dalykai gali pakrypti visiškai bloga linkme.“
Apytiksliai 1 iš 5 Amerikos koledžų studenčių teigia, kad ji buvo seksualinio smurto auka.
Sutikimas seksui – kas tai?
Jis ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje dar yra suvokiamas miglotai ir kiekvienas žmogus jį interpretuoja pagal save, o seksualiniai nusikaltėliai dažnai taip, kaip jiems tuo metu patogu.
Malcolm Gladwell savo knygoje pateikė vieną apklausą, kurios metu studentų nuomonės apie tai, ar drabužių nusiėmimas, prezervatyvo išsitraukimas, linktelėjimas, bučiavimasis ir glamonės, gali būti užskaitomi kaip sutikimas seksui ar ne. Žurnalistas rašo: „Kiekvienu iš šių klausimų, yra moterų, kurios galvoja vienaip, o kitos – kitaip, yra vyrų, kurie galvoja, kaip dalis moterų, tačiau yra tokių, kurie su tuo nesutinka, ir gluminančiai daug žmonių, kurie išvis neturi nuomonės.“ Kai neturime vienareikšmiškų susitarimų ir taisyklių, kaip atrodo tvirtas ir tikras sutikimas seksui, tol išlieka labai liūdnų pasekmių tikimybė. Dar blogiau – kai kalbame apie nuo alkoholio stipriai apsvaigusius asmenis.
Aš nekalbu apie atvejus, kai seksualinio smurto auka yra be sąmonės, negalinti judėti, pasipriešinti, apsiginti, arba kai ji tvirtai priešinasi, šaukiasi pagalbos – tokiais atvejais viskas yra visiškai aišku – tai yra prievarta ir taškas.
Malcolm Gladwell savo knygoje analizuoja atvejį, kuris nutiko Stanfordo universiteto miestelyje, kai vaikinas išprievartavo merginą, kuri, liudininkų teigimu, buvo be sąmonės.
Kaip paaiškėjo teismo proceso metu, Turneris, kuris buvo apkaltintas ir nuteistas už seksualinę prievartą, ir nusikaltimo auka Emily susitiko vakarėlio sūkury, persimetė keliais žodžiais, šoko, abudu buvo viršiję suvartoto alkoholio normos ribas – Emily kraujyje buvo apie 2,5 promilės, o Turnerio – 1,7 promilės alkoholio. Kaip buvo nustatyta vėliau, Emily beveik nieko neatsimena, kas vyko tą naktį, o Turneris Emily veiksmus ir bendravimą su juo interpretavo kaip sutikimą seksui – jis teigė, kad ji sutiko kartu su juo išeiti iš namo, kuriame vyko vakarėlis, bučiavosi, kai jie nukrito ant žolės, ir teigiamai reagavo į kitus seksualinius veiksmus. Jis nepastebėjo, kad ji buvo be sąmonės.
Žinoma, kad tai, ką jis atliko, yra prievartos aktas, tačiau noriu kelti klausimą apie alkoholį.
Daugybė jaunų žmonių ir Lietuvoje taip leidžia laiką: bendrauja, šoka, suvartoja didžiules alkoholio dozes, o vėliau leidžiasi į seksualinius santykius. Dalis jų vyksta su abiejų sutikimu ir noru, tačiau…, ar žmogaus, kuris yra pasiekęs vidutinį girtumo laipsnį, sutikimas seksui yra vis dar tas pats sutikimas seksui kaip ir blaivo?
Seksologė Julia Lepiochina straipsnyje apie sutikimą seksui teigė: „Jeigu žmogus yra per girtas šnekėti, tai jis yra per girtas mylėtis. Jeigu žmogus yra per girtas, kad pasakytų „taip“, tai reiškia „ne“, aš jau nekalbu apie girtą, negalintį pajudėti žmogų. Liūdniausia, kad dažniausiai tai yra du girti žmonės, kurie nesupranta, ką daro, bet jeigu tu esi blaivesnis, tai tau tenka didžioji atsakomybės dalis.“
Girtos smegenys yra girtos smegenys
Psichologai Claude Steele ir Robert Josephs pristatė miopijos teoriją, kuri teigia, kad pagrindinis alkoholio sukeliamas efektas mums – susiaurinti mūsų emocinius ir psichologinius matymo laukus. Alkoholis paryškina dalykus, kurie yra pirmame plane, o tuos, kurie į jį nepatenka, padaro visiškai nereikšmingus ir nematomus. Dėl to greiti sprendimai tampa labai svarbūs ir reikšmingi, o sprendimai, kuriems reikia ilgesnio ir dėmesingesnio pasvarstymo, išgaruoja iš mūsų galvos.
Alkoholį vartojantį žmogų labiausiai veikia aplinka, kurioje jis vartoja – jeigu žmogus alkoholį vartos futbolo varžybose, džiaugsmingų aistruolių apsupty, tikėtina, jo nuotaika pagerės, tačiau, jeigu jis gers alaus bokalą atokiame baro kampe vienas, jam taps dar liūdniau. Jeigu alkoholį vartosime hiperseksualizuotoje aplinkoje, apsupti erotinių šokių ir panašių dalykų, tikėtina, kad ir patys taip pradėsime jaustis.
Malcolm rašo, kad jau pirma alkoholio taurė paveikia mūsų smegenų dalis, atsakingas už dėmesingumą, motyvaciją, planavimą, mokymąsi, mes tampame šiek tiek labiau atbukę ir mums sunkiau priimti kompleksinius sprendimus.
Taip pat tam tikrais atvejais, ypač jeigu išgeriame daug alkoholio labai greitai, jis paveikia mūsų smegenų dalį, kuri yra atsakinga už atmintį. Tokiu būdu mums gali atsirasti blackout’ai – būsenos, kai aplinkiniams žmonėms galėjome atrodyti sąmoningi, netgi su jais bendrauti, tačiau tuo metu mūsų sąmonė buvo visiškai atsijungusi ir mes to nebeatsiminsime kitą dieną. Blackout’us tyrinėjantis mokslininkas Aaron White teigia: „Tai reiškia, kad tu, kaip moteris, gali nueiti į vakarėlį, gali prisiminti, kad išgėrei kokteilį, bet neatsiminsi, kad tave išprievartavo. Bet tu atsiminsi, kaip įlipai į taksi.“ Žmonės teigia, kad jie daro sudėtingiausius dalykus blackout’o metu: perka bilietus, keliauja, bendrauja, o vėliau visiškai to neatsimena. Jie gali daryti viską, kam pakanka trumpalaikės atminties.
Aplinkiniams suprasti, kad žmogus yra blackout’e ar jis yra tiesiog neblaivus, dažniausiai neįmanoma.
Mes turime mokytis gerti
…arba negerti išvis. Nebūti tarp girtų žmonių. Neiti penktadieniais į miestą. Vengti draugų gimtadienių ir klubų. Gal tai visai būtų protingi sprendimai. Bet netikiu, kad įmanoma visiems to laikytis. O ką daryti? Mums reikia mokytis gerti.
Psichologė-seksologė Laura Butvilaitė pataria:
• pasirūpinkite savo draugais. Jeigu kažkas yra labai girtas, vietoj to, kad juoktumėtės iš jo, pasirūpinkite jais – kad saugiai grįžtų namo ir miegotų saugioje aplinkoje;
• jeigu matote, kad jūsų draugas (-ė) padaugino alkoholio, turėtumėte pasiūlyti jam (-ai) išgerti vandens, užkąsti, padaryti pertrauką;
• tai, kad žmogus labai girtas, tai nereiškia, kad jis nužmogėjęs ir iš jo galima tyčiotis – tad padėkime ir padauginusiems nepažįstamiesiems.
Taip pat patys vartokime alkoholį saikingai ir prisiminkime, kaip jis paveikia mūsų smegenis. Dėl to geriausia stipriai padauginus, paprašyti draugų, kad pargabentų jus į namus ir jokiu būdu neitumėte su niekuo į lytinį santykį, nes, tikėtina, kad padarysite klaidų: neblaivūs žmonės atsainiau žvelgia į apsaugą sekso metu, jie mažiau linkę nubrėžti savo ribas, dažniau būna neištikimi savo antroms pusėms ar netgi smurtauja prieš kitą, nepaisydami jo ribų.
Malcolm Gladwell savo knygoje „Talking to strangers“ cituoja žurnalistę Emily Yoffee, kuri rašė:
„Jauni vyrai gauna klaidingą žinutę, kad gėrimas iki atsijungimo yra nekenksmingas socialinis elgesys. Tikroji žinutė turėtų būti ta, kad kai tu prarandi savo paties veiksmų kontrolę, tu drastiškai padidini tikimybę, kad padarysi seksualinį nusikaltimą. Suvokimas, kokią įtaką tokiems veiksmams daro alkoholis, neatleidžia nuo atsakomybės.“
Malcolm pratęsia jos mintį teigdamas, kad problema yra ne tame, kaip vyrai elgiasi su moterimis, kai jie yra blaivūs, didesnė problema slypi tame, kaip jie elgiasi, kai būna paveikti alkoholio. Pagarba žmonėms reikalauja sudėtingų smegenų apsukų: suvaldyti savo įnorius, apgalvoti, kokių pasekmių ateičiai turės mūsų dabartinis elgesys, galvoti apie kažką kita, negu apie tai, kas dabar yra prieš mūsų akis. Miopija, kurią paskatina alkoholis, šiuos procesus padaro kur kas sudėtingesniais.
Vartokime atsakingai.
Birute
Gera tema. As sugebejau jaunystej rasti ta balansa, ejau i vakarelius ir klubus, keleta kartu esu daugiau pasigerus, bet ne karto iki samones netekimo ar nesuvokimo, kas vyksta. Kazkaip reikia tas ribas jausti ir nesigedyti, kad as ne cool jei maziau isgersiu. Taip pat esu gavusi gera patarima, kuomet yra daug alkoholio, gerti labai daug vandens 🙂. Atvykus i Anglija buvo kulturinis sokas, kiek daug geria merginos, kad pasakyti jog si savaitgali prisigersiu, kaip kazkoks fainas dalykas. Taip pat esu gavus atsakyma, kai norejau drauges ikaususia drauge “istraukti”, kad nevaziuotu namo su neaiskiu tipu, atsakymas buvo, ne musu reikalas, tai jos pasirinkimas. Tada iskilo klausimas, tikrai, ar man spresti, gal ji norejo prisigert ir permiegot su bet kuo. Geriausia is anskto susitarti, kaip elgtis tokiais atvejais.
O apie “sutikima seksui” isvis komplikuota tema. Jaudinuosi del dukru ateityje, bet ne ka maziau jaudinciausi, jei tureciau sunu. Kaip jaunam vaikinui visus tuos zenklus gerai iskaityti, kai viena minute mergina rodo nora, o po ivykio jau sako, kad ji visai to nenorejo. Kiekvienas iki paskutines sekundes turi teise persigalvoti. Geriausia isvis butu vengti atsitiktiniu santykiu, bet tame ir beda, kad alkoholis apsvaigina prota ir blaivu situacijos vertinima.
Lina
Labai gera tema, ačiū!
Manau ir pastebiu, jog yra tam tikra žmonių grupė kuri turi pavojingą santykį su alkoholiu. Sunkiau “jaučia” ribas ir yra žymiai lengviau paveikiami pačios priklausomybės, nepaisant socialinio statuso, išsilavinimo ir pan.. pati esu iš giminės, kurioje yra be galo daug visiškai priklausomų alkoholikų. Esu išsilavinusi, moderni, norinti tobulėti, tačiau jaučiu, jog man alkoholis yra žymiai pavojingesnis nei “normaliai” visuomenei. Tikiu, jog mūsų šalyje tokių žmonių yra nemažai, deja. Atrodo, jog tai kelių kartų problema. Labai pritariu, jog tik edukacija ir kalbėjimas gali mus išsaugoti.