Beata Tiškevič. Kaip padėti sau po skyrybų?

Nuotrauka: Ugnė Vasyliūtė

Tais metais, kai išsiskyriau su savo buvusiu vyru, praleidau pora artimų draugų vestuvių. Nesugebėjau net nuvilkti savęs iki Santuokos rūmų ir pasveikinti šypsena ar gražių gėlių puokšte. Vien mintis apie dalyvavimą kažkieno kito vestuvėse, manyje sukeldavo gėdos, pykčio ir skausmo bangas. Bijojau, kad kas nors iš svečių, vos man pasirodžius, tuoj pat pripuls prie manęs ir sakys: „Beata, ką čia veiki? Gi ką tik išsiskyrei! Tu neši blogą ženklą!“, dėl to sėkmingai ignoravau savo draugų laimės šventes, įsikuitusi į patalą, ir, stebėdama išsišiepusių veidų kupinus storius, į burną prisižerdavau dar vieną saują čipsų.

Skyrybų skausmas

Turbūt nereikia man jums aiškinti, kas darosi viduje, kai išsiskiriame: tai panašu į smėlio, sumišusio su šiukšlėmis, audrą. Galime jaustis nevykėliais, kad dar vieni santykiai nutrūko, gali klaikiai skaudėti, nes praradome ne tik mylimą žmogų, bet ir daugybę kitų žmonių, kurie buvo tapę artimais: mylimųjų šeimas ir draugus, galime nebemokėti gyventi vieni ir pan. Išsiskirti klaikiai skauda ir to nepaneigsi. Pasidalinsiu sąrašu iš savo skausmingos patirties – kokie veiksmai man padėjo išsiskyrus. Tikiuosi, kad padės ir jums.

Poskyrybinis veiksmų planas

1. Pasirūpinkite savo sveikata. Susiraskite naujų sveikų receptų, kuriuos norėjote išbandyti, užsirašykite į sporto klubą ir, nepaisydami užklupusio tingumo, prisiverskite jį lankyti reguliariai – tai padės išsijudinti ir neužsamanoti liūdesio patale. Gali kilti noras piktnaudžiauti greitu maistu, alkoholiu ar cigaretėmis – nedarykite to. Jums dabar kaip niekad reikia daug meilės, atjautos ir supratimo (iš savęs pačių!).

2. Terapija. Apsvarstykite terapijos galimybę, nes po skyrybų iškyla daug minčių ir jausmų. Nevaidinkite supermenų: „susitvarkysiu pats (-i), čia nieko tokio“. Tai, kad jums skauda, iškyla klausimų, minčių, nereiškia, kad esate silpni. Esu pastebėjusi iš savo aplinkos: terapiją lanko stiprūs, be galo įdomūs žmonės, kurie prisiima atsakomybę už savo gyvenimą ir savo jausmus. Going to therapy is the new sexy.

Taip pat šis laikas gali būti puiki galimybė susipažinti su savimi iš naujo, pareflektuoti, kuo sau patikote ir nepatikote buvusiuose santykiuose, iškalbėti žaizdas ir nuoskaudas bei užmegzti gražų, artimą ryšį su pačiais savimi. Tuomet ir vienatvė niekada nebebus baisi. Be to, iškyla pavojus viską pakartoti iš naujo ir sutikti į buvusįjį labai panašų partnerį, jeigu nepadarysite to svarbaus darbo su savimi.

3. Rašymas. Jūs galite rašyti:

a) ryto puslapius. Tai – rašytojos Julios Cameron pasiūlyta technika, skirta savo kūrybiškumui lavinti, bet tinka ir kaip pagalbos sau priemonė. Prabudę rytais parašykite 3 puslapius nevaržydami savo rankos ir minčių, nesiekdami tobulos gramatikos ar gražaus rašto – tiesiog išpilkite viską, kas yra galvoje ir širdyje. Darykite taip kas rytą;

b) dėkingumo žurnalą. Kiekvieną rytą ar vakarą parašykite 5 dalykus, už kuriuos esate dėkingi ir, pajuskite tą dėkingumą visu kūnu, nuoširdžiai;

c) svajones. Taip, galbūt jūsų gyvenimo situacija šiuo metu nėra pati geriausia, bet ji pasikeis. Rašykite savo svajones esamuoju laiku, kurkite savo gyvenimo scenarijų ir save pačius.

4. Meditacija. Meditacijos pliusus esame jau ne kartą apžvelgę Nebegėdoje. Paskaitykite čia plačiau.

5. Nepamirškite savo seksualinės nepriklausomybės. Tai, kad šiuo metu neturite partnerio (-ės), nereiškia, kad privalote atsisveikinti su seksualiniais malonumais. Priešingai – tai puikus metas save tyrinėti, pažinti ir patenkinti savo poreikius! Išsirinkite vibratorių jus labiausiai jaudinančiai stimuliacijai: klitorio, G taško ar universalų. Vyrams taip pat siūlau nepamiršti savo malonumo ir įsigyti jų poreikius patenkinsiantį masturbatorių. Su juo ne tik susigrąžinsite malonumą, bet ir orgazmo metu išsiskyręs dopaminas bei serotoninas suteiks daug gerų emocijų.

6. Padarykite kažką, kas jums neįprasta ar ko bijote. Aš šokau su guma nuo daugiau nei 50 metrų tilto – visada buvau labai bailus žmogus, nemėgstantis ekstremalių dalykų. Tačiau, kai tai padariau, supratau, kad šita Beata man daug labiau patinka. Tad iki šiol sau vis atrandu iššūkių. Juos įveikusi jaučiu pasididžiavimo savimi jausmą ir tai suteikia pasitikėjimo savimi siekiant tikslų.

7. Darykite tai, ką atidėliojote. Kartais santykiuose taip apkerpėjam, kad nė nepastebim, kaip tampam beveik nejudančiais sofos gyvūnais. Skyrybos – puiki proga prajudėti. Atidėliojote ispanų kalbos pamokas? Tapimą veganais? Nes partneriams ši mintis nepatiko? Dabar jūsų niekas nestabdo ir nevaržo.

8. Atsikratykite sentimentalių daiktelių. Taip, jūs galite taip kelis metus gyventi, žiūrėdami jūsų bendras nuotraukas ar rankose glostydami brangius savo buvusiojo (-iosios) dovanotus daiktus. Jeigu norite judėti toliau – tikiu, kad reikia negailestingai prarūšiuoti savo daiktus, suvenyrus ir atsisakyti to, kam jūsų naujame gyvenime ne vieta. Buvusių sutuoktinių pavardės – irgi. Žiedai, grandinėlės – taip pat.

9. Pasimatymai. Neatidėliokite jų, bet laikykitės saugaus atstumo! Jums nebūtina tuoktis su nauju žmogumi, kurį sutikote. Galite jam iškart papasakoti, kad esate ką tik išsiskyręs (-usi) ir tiesiog norite smagiai praleisti laiką. Galite smagiai bendrauti, šokti, juoktis, mylėtis, pažinti vienas kitą. Ne visiems žmonėms reikalingi rimti santykiai, tačiau svarbu, kad būtumėte sąžiningi ir iš karto pasakytumėte, kaip jaučiatės.

10. Spintos inventorizacija. Ši dalis yra panaši kaip sentimentalūs daikteliai. Kartais mūsų drabužiai mums primena tai, ką veikėme su savo buvusiais mylimaisiais. Aš manau, kad su tokiais drabužiais reikia atsisveikinti ir įsigyti naujų, kurie paskui save nevilks prisiminimų.

11. Jausmai. Meilė ir jausmai nesibaigia tą minutę, kai išsiskiriat. Kartais ir per metus ar dvejus nesibaigia ir tai yra visiškai ok. Net gražu, kad galėjote taip mylėti. Tačiau neverta su tuo jausmu užsiliūliuoti. Taip, jaučiate ilgesį buvusiam (-iai) mylimajam (-ai), bet tuo pačiu metu jaučiate ir alkį, ir mieguistumą, ir nuobodulį neįdomiame pokalbyje – stebėkite visus savo jausmus ir pojūčius, ne tik tą vieną.

12. Keliaukite (žinoma, po karantino). Keliaudama viena supratau, kad:
a) keliaudama niekada nesu viena – mane nuolat supa kiti žmonės: traukiniuose, lėktuvuose, hosteliuose. Nuolat įsiveldavau į labai įdomius ir smagius pokalbius;
b) romantikai sukurti pakanka manęs vienos. Aš puikiausiai viena galiu užsiropšti ant kalno, laužyti prancūzišką bagetę, užsigerti vynu, klausydama Serge Gainsbourg – Je t’aime dainos. Būti vienai yra didelis pliusas – nereikia prie nieko derintis, niekam aiškinti savo veiksmų ar dienos plano. Tai – ne vienatvė, tai – laisvė! Mėgaukitės ja, žaiskite, juokitės, šokite, masturbuokitės, fantazuokite.

13. Nusikratykite primestąjį (-ąją) save. Mūsų partneriai, kartais visiškai to nenorėdami, prilipina mums apibūdinimų, kuriais patikim. Išsikratykite juos! Jūs esate tai, kas jūs galvojate, kad esate. Kiti žmonės į mus gali projektuoti savo jausmus, vizijas ar lūkesčius. Nereikia visko tįsti su savimi.

14. Eat, Pray, Love. Su draugėmis juokėmės, kad tai – išsiskyrusių moterų filmas. Bet jis padeda! Jis taip taikliai atspindėjo mano poskyrybinius jausmus ir net elgesį bei suteikė vilties, kad tas etapas amžinai nesitęs.

Ko išmokau po skyrybų?

1. Kad aš sau esu labai faina kompanija.
2. Plaukti.
3. Kad mano svajonės pildosi mano pačios rankomis, o ne jaunikaičių, kuriuos įsimyliu.
4. Man nereikia tapti kažkieno susižavėjimo objektu, kad pati savimi žavėčiausi.
5. Aš galiu kurti pati savo gyvenimą! – be vyrų ar su jais.
6. Esu drąsi, protinga ir stipri.
7. Esu puiki pašnekovė – tą man sakė pakeleiviai mano solo kelionėse.
8. Vyrai nesibaigia – jų visada bus, jeigu tik norėsiu juos sutikti.

Na, ką, tikiuosi, jums tai naudinga! <3

Daugiau skyrybų tema sužinosite šioje tinklalaidėje: Skyrybos: tragedija ar galimybė?

Komentarai (8)

  • Venezuela

    Ačiū už tekstą. Patiko! Tokios temos visada lieka aktualios ir svarbios. Aš dar pridėčiau punktą, kad skaitymas (psichologinės, saviugdos knygos) labai padeda šiuo momentu. Pavyzdžiui, moterims rekomenduoju – “bėgančios su vilkais” (Clarissa Pinkola Estes) – tai labai įkvepianti knyga.

    reply
  • LaisvasNelaisveje

    O vyrams?

    reply
  • Gintarė

    Beata, ačiū 💛. Dalis apie tai, kad keliaudami nesame vieni – labai įvepia. Manau, apskritai, būtų nuostabu, jog įsikabinimas į žmogų (savo visų vilčių, prasmių turėjimas į tą vieną) pamažu nyktų su mintimi, jog jis nėra likęs vienas vientelis šioje žemėje 🌍. Ir kitų pagalba, žodis, šypsena – ją galima priimti! Ir net stengtis tai imti, negalvoti, kad nuo to baisaus taško, kurį pasiekiame, negalime priimti naujų žmonių, nuotykių ir kurti naujų prisiminimų ❤️🤲🏼.

    reply
  • Saulius

    Svarbiausia neskubėti grimzti į naujus santykius. Skyrybos – puiki proga išmokti būti vienam, pačiam su savimi, pamilti save, atrasti, kaip save užimti, kad tam nereikėtų kito žmogaus. Viengungystė – savęs atradimo metas. Santykiai/santuoka – tai kaip torto papuošimas, kuris dedamas tada, kai pagrindas jau sustingęs.

    reply
    • Edita

      “Santykiai/santuoka – tai kaip torto papuošimas, kuris dedamas tada, kai pagrindas jau sustingęs.”- puikus apibūdinimas 🙂

      reply
  • Giedrė

    Dar viena asmeniškai įžvelgta problema, pasiliekanti po pasibaigusių santykių, bandymas visiems įtikti, prisitaikyti, būti tokia, kokią nori matyti kiti. Supratau, kad reikalingas bendravimas, neturint kažkokių super lūkesčių, tiesiog savęs atradimui, o gal naujam suformavimui. Nes toks jausmas, kad po santykių nebeaišku kas tu, norisi susilipdyti save atgal, arba susilipdyti iš naujo, iš naujų potyrių, pasiekimų, norų… Dėl laiko su savimi – tai yra žiauriai fun! Ir labai reikalinga. Puikus tekstas ❤

    reply
  • Pasiklydau

    Beata įkvepia! Žaviuosi jos drąsa. Nesu ryžtinga, bet kaip tik šiuo metu nusprendžiau dėti tašką toksiškuose santykiuose. Sunkiausia suvokti, kad būsiu pasmerkta vienišumui, nors pati mielai rinkdavausi vienatvę kaip asmeninę laisvę. Tai, į kur bėgau, pasivijo mane kita forma. Čia kaip kelionėje: būdamas namie nori išvažiuoti, išvažiavęs nori grįžti namo. Gailiuosi vieno- pristigusios drąsos prieš daugybę metų, kai liūdnas finalas švietėsi ir taip, bet žmogus galvoja, kad pasistengus gali būti kitaip, deja, stengtis turi abu, kai to nėra, privalai paleisti, kad išmoktum gyventi su savimi.

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.