Aromaterapija: kaip, ir ar tikrai ji veikia?

Nuotrauka: Akimirkų Gaudyklė

Jei esi alternatyviais sveikatos gerinimo būdais besidomintis žmogus, tikrai girdėjai apie eterinių aliejų naudą. Apie aromaterapiją egzistuoja įvairių nuomonių, bet iš esmės skeptikai teigia, kad tai pramanas, o išbandę tikina, kad tikrai jaučia jos poveikį. Kaip ten yra iš tiesų?

Apie tai, kaip ir kodėl mus veikia eteriniai aliejai, paprašėme papasakoti aromaterapeutę, chemikę Aistrą Kazlaukienę. Aistra dar yra parfumerijos ir kosmetikos gamybos lektorė bei interneto svetainės www.gamtoskvapai.lt kūrėja. Jos teigimu, aromaterapija yra veiksmingas įvairiais moksliniais tyrimais pagrįstas būdas gerinti emocinę ir fizinę būklę. Paskaitykime.

Iš istorijos

Aromaterapija – eterinių aliejų ir kitų augalinių ekstraktų naudojimas siekiant pagerinti psichologinę bei fizinę gerovę. Nėra duomenų, kad terminas aromaterapija buvo vartojamas iki XX amžiaus, bet įvairių aromatinių augalų, dervų ir aliejų naudojimas įvairiose kultūrose buvo žinomas nuo seno. 2005 metais archeologai Kipre atrado maždaug 4000 metų senumo molinį distiliavimo aparatą, kurio dalyse aptikta levandų, rozmarinų ir kitų žolelių pėdsakų.

Kedrų, gvazdikėlių, cinamono, muskato riešuto ir miros aliejus egiptiečiai naudojo mirusiesiems balzamuoti. Tiesa, šie aliejai, kaip spėjama, galėjo būti gaminami užpilant žaliavą aliejumi – dabar mes tai vadintume ištraukų, fitolių, maceratų gamyba. Prancūzų chemikas René-Maurice Gattefossé pirmą kartą pavartojo terminą „aromaterapija“, nuo tada eteriniai aliejai tapo plačiau naudojami – yra duomenų, kad per karą juos taikė sužeistiems kariams gydyti, o kiek vėliau eteriniai aliejai pradėti naudoti ir kosmetikoje.

Kodėl į aromaterapiją žvelgiama skeptiškai?

Aromaterapija ne visi supranta kaip mokslą. Daugelis į ją žvelgia skeptiškai, nes daugelyje šaltinių galime rasti apibūdinimą, kad eteriniai aliejai yra vadinami, pavyzdžiui, augalo siela. Keliuose seminaruose Lietuvoje esu girdėjusi šį palyginimą, kuris neturi jokio logiško paaiškinimo ir verčia abejoti. Eteriniams aliejams išgauti naudojami fizikocheminiai metodai – distiliavimas arba šaltasis spaudimas. Juos sudaro daugybė cheminių komponentų. Augalo siela eterinius aliejus gali vadinti tik paviršutiniškai apie jų naudojimą, sudėtį ir veikimo principus žinantis asmuo. Norėdamas suvokti aromaterapijos veikimą, turi ne tik žinoti apie eterinius aliejus ir jų naudojimą, bet ir suprasti kur, kokiomis sąlygomis pasodinti augalo sėklą, kaip prižiūrėti augalą, kada jį rinkti, kaip iš jo išgauti norimą ekstraktą. Taip pat – tirti įvairiais būdais ir suprasti, kokiais principais rinktis tinkamą eterinį aliejų ir kaip jį naudoti.

Aromaterapijoje susijungia agronomijos, botanikos, farmakognozijos, chemijos, biochemijos, fizikos ir kitų sričių žinios bei patirtis.

Žinoma, negalima nuginčyti, kad bet kurio produkto naudojimas turi būti paremtas tikėjimu ir pasitikėjimu. Jei kam nors duotume aromaterapinį eterinių aliejų mišinį, galintį padėti palengvinti negalavimus, bet žmogui nepatiktų jo kvapas, tekstūra ar kitos savybės, mišinys būtų panaudotas kelis kartus ir nustumtas į tolimesnę lentyną.

Kaip ir kam naudojami eteriniai aliejai?

Aromaterapija gali padėti jaustis geriau tiek fiziškai, tiek emociškai. Nors daugeliu atvejų pakaktų ir eterinių aliejų teisingo naudojimo, negalime spjauti į tradicinės medicinos pažangą. Aromaterapiją galima pasitelkti esant emociniams negalavimams – stresui, depresijai, apatijai, slogiai nuotaikai. Į žmogaus organizmą eterinių aliejų komponentai gali patekti juos įkvepiant (inhaliacijos, garinimas), tepant ant odos (masažai, įtrynimai, kremai), vartojant į vidų (aromaterapija gali būti naudojama net virtuvėje), taip pat galimi ir rektalinis bei vaginalinis eterinių aliejų naudojimo būdai. Vieni geriausių eterinių aliejų taikymo būdų – inhaliacijos, uostymas, garinimas.

Viena svarbi taisyklė – eterinių aliejų kvapas turi būti vos juntamas, ne per intensyvus. Jei jaučiate, kad susierzinate, pradeda skaudėti galvą, dirgina kvėpavimo takus – mažinkite eterinių aliejų dozes arba nutraukite jų naudojimą.

Ar yra tyrimų, atskleidžiančių aromaterapijos naudą?

Aromaterapijoje dažnai vadovaujamasi ir atliktų mokslinių studijų rezultatais, o jie nustebina net ir didžiausius skeptikus.

Pavyzdžiui, moksliškai nustatyta, kad uostant rozmarinų eterinį aliejų galime pagerinti atmintį net 75 procentais.

Kaip tai įrodyta? Šio tyrimo metu viename kambaryje buvo paskleistas rozmarinų eterinis aliejus 5 minutes prieš įžengiant tyrimo dalyviams, o kitame kambaryje nebuvo naudojama jokių eterinių aliejų. Tyrimo dalyviai buvo paskirstyti į dvi grupes ir atskiruose kambariuose atliko testą, skirtą įvertinti jų atminties funkcijas. Buvo tirtas ir dalyvių kraujas, siekiant įvertinti sąsają tarp naudoto rozmarinų eterinio aliejaus ir testo rezultatų. Rezultatai parodė, kad dalyviai, buvę kambaryje, kuriame tvyrojo rozmarinų eterinio aliejaus molekulės, užduotį atliko geriau.

Daugelis eterinių aliejų jau yra tapę studijų objektais, pavyzdžiui, bergamočių (lot. Citrus bergamia) eterinis aliejus, išgaunamas šalto spaudimo būdu, yra žinomas kaip atpalaiduojantis, padedantis kovoti su stresu ir nemiga, pagrindiniai jo komponentai yra limonenas ir linalolis. Žalias, šviežias, Earl Grey arbatą primenantis šio vaisiaus kvapas nepalieka abejingų.

Dar vienas tyrimas

Štai dar vieno tyrimo metu nustatyta, kad aromaterapija gali sumažinti operacijos laukiančių pacientų nerimą. Atliekant tyrimą buvo naudotas bergamočių eterinis aliejus ir tie, kuriems būnant tyrimo patalpoje buvo garinamas bergamočių eterinis aliejus, parodė geresnius rezultatus lyginant su kontroline grupe, kuri mėgavosi vandens garais be jokių papildomų eterinių aliejų. Visiems tyrimo dalyviams buvo atliekami vienodi tyrimai, vertinamas širdies ritmo ir kraujospūdžio pokytis prieš ir po eksperimento.

Kitas tyrimas parodė, kad inhaliacijos naudojant eterinius aliejus gali būti laikomos efektyviu būdu sumažinti psichologinį stresą ir kortizolio kiekį serume, taip pat hipertenzija sergančių pacientų kraujospūdį. Tyrimo metu inhaliacijoms naudotas levandų, Ylang Ylang (kvapiųjų kanangų) ir bergamočių eterinių aliejų mišinys.

Levandų, bergamočių ir frankincenso eterinių aliejų mišinys buvo naudotas ir kito tyrimo metu, kuriuo nustatyta, kad aromaterapinis rankų masažas mažino ligonių, sergančių vėžiu, skausmą ir depresiją.

Buvo nustatyta, kad masažas su šiais eteriniais aliejais turi geresnį poveikį nei masažas be eterinių aliejų.

Aromaterapijos nauda kūdikiams

Aromaterapija gali būti naudojama ir naujagimiams, kūdikiams bei vaikams, tačiau vietoje intensyvių eterinių aliejų aromatų rekomenduojama pasirinkti augalinius aliejus, hidrolatus. Itin veiksmingos vonelės su hidrolatais ramiam kūdikio miegui (ramunėlių, melisų, rožių, nerolio), augalinių ir eterinių aliejų mišiniai pilvuko skausmams malšinti, tepalai ir balzamai šerpetojančiai, iššutusiai odai raminti (ypač pasitarnaus sviestmedžių aliejus).

Nėščiosioms ir pagimdžiusioms

Nėščiosios, gimdyvės ir neseniai pagimdžiusios moterys taip pat gali naudoti eterinius aliejus savo būsenai palengvinti. Jei esate nėščia ir pirmą kartą išgirdote apie eterinius aliejus, geriau jų ir nenaudokite, bet jei prieš nėštumą praktikavote aromaterapiją – sumažinkite eterinių aliejų dozes, pasirinkite šiuo jautriu laikotarpiu tinkamus eterinių aliejų taikymo būdus ir panagrinėkite rekomenduojamus naudoti eterinius aliejus, bet venkite naudoti esant nėštumo komplikacijoms.

Į gimdymo palatą pravartu atsinešti buteliuką savo mėgiamo eterinio aliejaus, pauostyti jo užlašinto ant servetėlės ar į asmeninį inhaliatorių, galimi ir įvairūs mišiniai, padedantys sumažinti skausmą (su tikrųjų levandų, ramunėlių, pelargonijų ir kt. eteriniais aliejais) ir atsipalaiduoti (tikrųjų levandų, bergamočių, mandarinų, kvapiųjų kanangų).

Pogimdyvinis laikotarpis gali būti sudėtingas tiek fiziškai, tiek emociškai, bet kūno skausmus padės sumažinti apsiplovimai šiltu vandeniu (į vandenį įpilkite levandų hidrolato ir kelis lašus pražangialapių mirtenių eterinio aliejaus), naudingos ir šiltos vonios su atpalaiduojančiais eteriniais aliejais – į druską šliūkštelkite alyvuogių aliejaus ir įlašinkite kelis lašus jus atpalaiduojančio eterinio aliejaus (levandų, bergamočių, vetiverijų) ir mėgaukitės vonia.

Kelios pagrindinės aromaterapijos taisyklės

• Vadovaukitės taisykle „mažiau yra daugiau“, nenaudokite grynų eterinių aliejų tiesiai ant odos, skieskite juos su augaliniais migdolų, alyvuogių ar kitu aliejumi (1 proc. eterinių aliejų mišinį pagaminsite į 30 ml aliejaus buteliuką įlašinę 6 lašus eterinio aliejaus).
• Prieš naudodami aromaterapinę priemonę ant odos, išbandykite odos lopo testą – užtepkite priemonės ant nedidelio ploto odos ir stebėkite ar neatsiranda niežulys, paraudimas, bėrimas. Jei juntate nemalonius pojūčius – priemonės nenaudokite.
• Nenaudokite eterinių aliejų į vidų, nebent konsultavotės su specialistu, kuris šį metodą pritaikė atsižvelgdamas į tikslią jūsų anamnezę.
• Saugokite eterinius aliejus nuo mažamečių vaikų ir gyvūnų, prarijus ar užlašinus ant gleivinių akių zonoje pasekmės gali būti nepataisomos.
• Nerekomenduojama naudoti eterinių aliejų tiesiai ant gyvūnų odos ar kailio (smulkiems gyvūnams gali pasireikšti toksinės reakcijos).
• Nenaudokite fototoksiškų citrusinių eterinių aliejų (gali padidinti nudegimų tikimybę veikiant ultravioletiniams spinduliams) – bergamočių, citrinų, greipfrutų – tiesiai ant odos, jei keliaujate į šiltus kraštus, ar šviečiant kaitriai saulei.
• Eterinius aliejus uostykite užlašinę ant servetėlės ar į asmeninį inhaliatorių, taip juos išlaikysite ilgiau.
• Eteriniai aliejai turi būti atsargiai naudojami nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu.

Pats saugiausias būdas naudoti eterinius aliejus – garinti juos difuzoriuje, inhaliuoti, uostyti užlašinus ant audinio skiautės, veltinio ar servetėlės.

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.