Ar sekso gali būti per daug?

Kalbėti apie seksą (kaip ir kitomis temomis) yra subjektyvu – kas vienam atrodo per daug, kitam gali būti per mažai. Tačiau kai iš begėdžių gavome klausimą, ar sekso gali būti per daug, nusprendėme tuo giliau pasidomėti. Ar yra konkretus kiekis, kurį pasiekus galima suprasti, kad sekso yra per daug? Ar dažnas seksas turi neigiamų pasekmių fizinei ar psichinei sveikatai? O gal kuo daugiau sekso, tuo mums geriau? Pabandykime atsakyti į šiuos klausimus.

Koks yra normalus sekso dažnis?

Teisingo atsakymo į šį klausimą nėra – viskas priklauso nuo asmens ir jo poreikių. Vienam normalu mylėtis kasdien, kitam užtenka karto per savaitę. O treti gali nesimylėti visą mėnesį. Visi šie įvardyti mylėjimosi įpročiai yra normalūs.

Pavyzdžiui, Kinsey instituto, tyrinėjančio seksualumą ir santykius, duomenimis, 18–29 metų amžiaus žmonės seksu užsiima vidutiniškai 112 kartų per metus. Štai 30–39 metų amžiaus žmonės mylisi 86 kartus per metus, o 40–49 metų amžiaus žmonės – 69 kartus.

Žinoma, tai tik vienas tyrimas – kitų tyrimų statistika skiriasi, kadangi viskas priklauso ne tik nuo tiriamojo amžiaus, bet ir gyvenamosios vietos, kultūros, įpročių ir kitų veiksnių.

Svarbiausias dalykas, kurį reikia paminėti šiame tekste, – nėra tokio dalyko kaip „per daug“ sekso. Viskas, ką reikia daryti, tai stebėti savo kūną ir savijautą. Jeigu jaučiamės pavargę, vargina sausumas, dirginimas, patinimas ir kitos panašios problemos, tada galbūt reikėtų susilaikyti nuo lytinių santykių. Jeigu savijauta gera, mėgaukitės seksu tiek, kiek norite.

Kasdieninio sekso privalumai

Kodėl mylėtis dažnai yra naudinga?

  • Nauda fizinei sveikatai: reguliarus seksualinis aktyvumas yra siejamas su pagerėjusia imunine funkcija, mažesniu kraujospūdžiu, sumažėjusia širdies ligų rizika ir net skausmo malšinimu dėl endorfinų išsiskyrimo.
  • Emocinė gerovė: mylintis išsiskiria endorfinai, kurie yra natūralios nuotaiką gerinančios cheminės medžiagos, atsakingos už laimės jausmą ir atsipalaidavimą. Endorfinai gali padėti sumažinti stresą, nerimą ir pagerinti bendrą emocinę būseną.
  • Pasitenkinimas santykiais: seksualinis aktyvumas yra svarbus daugelio romantiškų santykių aspektas. Reguliarūs ir pasitenkinimą teikiantys seksualiniai potyriai gali padidinti intymumą ir skatinti emocinį ryšį tarp partnerių. 
  • Hormonų pusiausvyra: seksualinis aktyvumas gali paskatinti įvairių hormonų išsiskyrimą organizme, įskaitant oksitociną. Šis hormonas gali sustiprinti emocinį ryšį tarp partnerių ir skatinti prisirišimo bei pasitikėjimo jausmą.
  • Pasitikėjimas savimi ir kūno įvaizdis: teigiama seksualinė patirtis gali prisidėti prie teigiamo savęs įvaizdžio kūrimo ir sustiprinti pasitikėjimą savimi. 
  • Miego kokybė: endorfinai ir kita sekso metu išsiskirianti cheminė medžiaga, vadinama oksitocinu (kuris kartais vadinamas meilės hormonu), ypatingi tuo, kad abu mažina kortizolį – streso hormoną. Tad po sekso jaučiamės ramesni, labiau atsipalaidavę, tad ir miegame geriau.
  • Geresnė seksualinė funkcija. Tyrime, paskelbtame „American Journal of Medicine“, Suomijos mokslininkai nustatė, kad reguliarus seksas (apibrėžiamas kaip seksas kartą per savaitę ar dažniau) apsaugo nuo erekcijos disfunkcijų išsivystymo vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrams.

Tad jeigu jaučiatės gerai, mėgstate ir norite mylėtis dažnai – kodėl gi ne?

Ar dažnas seksas gali neigiamai paveikti mūsų savijautą?

Visų pirma, nėra jokių mokslinių įrodymų, kad seksas kiekvieną dieną kenkia jūsų fizinei ar psichinei sveikatai. Yra tik keli paprasti faktoriai, kuriuos pastebėję galite priimti sprendimą šiek tiek pailsėti nuo seksualinės veiklos.

Pavyzdžiui, pernelyg dažnas seksas gali sukelti makšties sausumą – gali skaudėti įsiskverbimo metu, todėl bus sunku patirti orgazmą. Todėl mylintis pajutus skausmą reikėtų kuriam laikui nutraukti lytinius santykius. Kurį laiką pailsėkite: makšties mikroflora atsistatys, išvengsite tinimo, skausmo, makšties plyšimo. Visi šie negalavimai ilgainiui gali sukelti makšties uždegimą.

Jeigu jūs ir jūsų partneris (-ė) prieš seksą nepasirūpinsite tinkama higiena, besaikis seksas gali sutrikdyti natūralų makšties pH balansą ir padidinti ginekologinių ligų riziką. 

Svarbu paminėti ir fizinį nuovargį. Dažnas ar užsitęsęs seksualinis aktyvumas be tinkamo poilsio gali sukelti fizinį išsekimą, turėti įtakos bendrai savijautai ir rezultatams kitose gyvenimo srityse. Be to, svarbu išlaikyti sveiką pusiausvyrą tarp seksualinės veiklos ir kitų gyvenimo aspektų, tokių kaip darbas, santykiai ir asmeniniai užsiėmimai. Šių sričių nepaisymas dėl pernelyg didelio seksualinio aktyvumo gali sukelti emocinį nepasitenkinimą.

Taip pat svarbu seksualinis suderinamumas. Todėl jei vienas partneris nori žymiai daugiau sekso nei kitas, tai gali sukelti įtampą, pasipiktinimą ar kitus nemalonius jausmus. Labai svarbu atvirai bendrauti ir ieškoti abipusės pusiausvyros.

Svarbu pažymėti, kad tai, kad vienam asmeniui atrodo per daug sekso, kitam gali būti visiškai normalu arba net nepakankama. Labai svarbu pirmiausia atvirai bendrauti, išsiaiškinti, ar abu nori mylėtis, ir abiem ieškoti pasitenkinimo seksualinėje veikloje. Intymūs santykiai neturi daryti neigiamos įtakos kitiems gyvenimo aspektams ir nekelti pavojaus jūsų gerovei. Jei nerimaujate dėl savo seksualinių įpročių, prisiminkite – jeigu fiziškai ir psichologiškai jaučiatės gerai ir tai netrukdo kitiems jūsų gyvenimo aspektams – su jumis viskas yra gerai.

Jeigu vis tiek neramu, apie tai galite pasikalbėti su specialistu.

Ar gali sekso būti per daugTaip pat skaityk: Kaip suprasti, kad čia TAS žmogus? Atsako psichologė

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.