Ar normalu vestis vaiką į persirengimo kambarį sporto klube?

Iliustracija: Rugilė Merkevičiūtė

Prieš kurį laiką Nebegėdos pašte sulaukėme tokio skaitytojos klausimo: „O ar normalu, kad mamos atsiveda berniukus, kokių 6-7 metų ar net vyresnius, į moterų rūbinę sporto klube? Net nežinau, kam ten labiau nejauku – ar tam vaikui, ar moterims“. Pabandysime į šį klausimą atsakyti. Tiesa, pamąstymui: įdomu, ar vyrai vedasi savo mažametes dukras į vyrų persirengimo rūbines?

Sekėjos nusakyta situacija turbūt pažįstama daugeliui. Nors vieni jos nė nesureikšmintume, kitiems gi ji gali kelti įvairių jausmų. Į šį sekėjos klausimą atsakyti paprašėme Įvairovės ir edukacijos namų atstovių Akvilės Giniotaitės ir Linos Januškevičiūtės, kurios vienbalsiai teigia, kad tokia situacija – puiki proga pasikalbėti su vaiku apie lytiškumą ir apskritai panagrinėti, kaip mes suvokiame ir priimame kūną.

Ką svarbu žinoti vaikui, einančiam į persirengimo kambarį?

Nesvarbu, ar lankomi su tėčiu, ar su mama, pirmiausia persirengimo kambariai turėtų būti apie privatumo suvokimą. T.y., jau nuo pat mažų dienų vaikams svarbu suprasti, jog jų kūnai priklauso tik jiems ir privačios jų kūno vietos nėra rodomos viešai. Galima vaikui sakyti taip: Niekas negali prašyti rodyti tavo privačių kūno vietų, o tu taip pat negali kitų prašyti to daryti. Galima netgi pasikartoti privačių kūno dalių pavadinimus: vulva, penis, krūtinė, užpakalis.

Persirengimo kambarys vienu metu yra ir privati, ir vieša erdvė – ten žmonės apsinuogina.

Vis dėlto į tas kūno dalis (kaip ir apskritai į žmogų) tiesiog vėpsoti, jų komentuoti nedera. Taip yra todėl, kad kito kūną turime gerbti. Jeigu asmeniui nejauku ir jeigu yra galimybė, persirengti vertėtų kitoje patalpoje, kuri suteikia visišką privatumą ir saugumo jausmą. Būtų puiku, jei mokyklose, sporto klubuose, baseinuose, spa ir kitų viešų vietų persirengimo kambariuose būtų ir privačių kabinų, kad žmonėms nereikėtų vaikščioti persirenginėti į tualetus.

Kalbėtis apie lytiškumą

Jeigu dar nepradėjote, pasinaudokite šia situacija kaip proga pasikalbėti su vaiku apie lytiškumą, žmogaus kūnų panašumus ir jų skirtumus. Galima kalbėtis apie tai, kad kūnų būna įvairiausių, tačiau nepriklausomai nuo to jie visi vertingi; be to, kūnas negali būti pajuokų objektas, tad ir savo, ir kito kūną reikia gerbti.

Pradėkite pažindinti vaiką su idėja, kad augant kūnas bręsta, keičiasi, kad kito žmogaus kūnas mums gali kelti įvairius jausmus. Pasikalbėkite, kaip vaikas jaučiasi eidamas (-a) į persirengimo kambarius, kas, galbūt, jam(jai) kelia nerimą ir kas padėtų jiems šioje situacijoje jaustis patogiai.

Normalu-nenormalu

Kalbėdami pabandykime vengti žodžių „normalu“ ir „nenormalu“ – šie žodžiai mus gali įstatyti į dvi dėžutes, kuriose labai sunku visavertiškai funkcionuoti. Kiekviena istorija (kodėl mama/tėtis atsiveda į persirengimo kambarius savo vaikus) yra skirtinga ir unikali ir mūsų interpretacijos gali užkirsti kelią dialogui.

Nuogas kūnas nėra kažkas gėdinga ir nejauku

Nuogas kūnas yra tai, ką kiekvienas turime. Kam nejaukiausia persirengimo kambaryje, kuriame yra vaikas ir suaugusieji, tai tiems, kas tą kūną tuo metu seksualizuoja, suvulgarina.

Šiaip jau neretai kūnas gali būti tik kūnas, o ne jo funkcijos.

Vaikas, su kuriuo kalbamasi apie žmogaus kūną, kuriam suaugusieji (tėvai) padeda suprasti naujas situacijas ir vaikas, kurio jausmų paisoma, kuo puikiausiai jausis ir persirengimo kambaryje. O jei ten jis jausis nejaukiai – gebės savo tėvams apie tai pasisakyti.

Taip, nuoga(-s) jūs galite jaustis nejaukiai

Vis dėlto, nejaukumo šaltinio greičiausiai nevertėtų ieškoti išorėje… Ir ypač jo nereiktų ieškoti pirmoko ar dar į pirmą klasę neinančio vaiko buvime kartu su jumis kambaryje. Šiuo atveju, jeigu jums nejauku, ir jeigu yra galimybė, persirengti vertėtų kitoje patalpoje (pavyzdžiui, tualete), kuri suteikia visišką privatumą ir saugumo jausmą. Na, o jeigu (ne jūsų) vaikas jau labiau paauglys ir jūsų nuomone persirengimo kambaryje elgiasi netinkamai, pasikalbėkite apie tai su jo(jos) mama ar tėčiu, su sporto klubo administracija ir, tikime, rasite šiai problemai tinkamiausią sprendimą.

Daugiau apie vaikų lytinį ugdymą skaityk Vaivos Rykštaitės tekste Vulva, varpa ir kiti žodžiai, kuriuos taip pat turi žinoti jūsų vaikas

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.