Į viršų

Apie kontraceptikus su mokslininke

Iliustracijos autorė Saulė Gimžūnaitė

Naujojo epizodo viešnia – Vilniaus universitete dirbanti Dr. docentė Ramunė Grikšienė, kuri jau daug metų tyrinėja, kaip lytiniai hormonai veikia moterų kognityvines funkcijas bei emocijas. Šiame epizode kalbėsime apie tai, kaip hormoninė kontracepcija veikia moterų nervų sistemos veiklą, aptarsime jų sandarą ir poveikį.

Į organizmą mes įdedame sintetinius hormonus, kurie dalinai turėtų pakeisti natūralius hormonus
ir šiek tiek juos keičia, bet mes nežinome, kaip jie iš tikrųjų veikia.

Klausydami epizodo sužinosite, kaip kontraceptinės tabletės veikia mūsų kūną, emocijas ir sveikatą, kokie jų vartojimo privalumai ir trūkumai, ar hormonų paveiktos mėnesinės yra tikros bei kodėl vis dar nėra hormoninės kontracepcijos, skirtos vyrams.

Į hormonines tabletes reikia žiūrėti kaip į vaistą. Jį reiktų vartoti tada, kai mums to tikrai reikia –
dėl sveikatos problemų arba, pavyzdžiui, kai neplanuotas pastojimas ar jo nutraukimas turėtų
žymiai didesnės žalos nei kontracepcijos vartojimas.

Už galimybę kokybiškai įrašyti užkadrinį balsą dėkojame Lietuvos Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Komentarai (14)

 • Laura

  Kaip sužinoti ar tabletės,kurias vartoju turi androgeninį ar antiandrogeninį poveikį?
  Taip pat, įdomu būtų sužinoti apie galimus šalutinius poveikius nutraukiant hormoninę kontracepciją.
  Pati jau šeštus metus geriu kontraceptines tabletes, vis dažniau svarstau apie jų apie nutraukimą, tačiau labai pergyvenu dėl šalutinių poveikių, ypač didėjančio kūno plaukuotumo (nes jau ir šiaip, kaip mergina, esu per daug apžėlusi :D) ir aknės.

  reply
 • Gabriele

  Sveiki!

  Pirmiausia norėčiau padėkoti, kad kuriate ir kad esate! Žaviuosi jūsų tekstai ir podcast’ais. Deja, šį kartą buvo gan sunku klausyti ir suprasti, nes docentė neturi atsakymų į Beatos klausimus, dažnas atsakymas yra “negaliu pasakyti” , “nežinau”, o tada pasakojama apie kitus tyrimus. Nežinau, ar tai tiesiog tokia tema, bet man asmeniškai trūko konkretumo ir, galbūt, pasiruošimo diskusijai.

  Anyway, nors ir neišgirdau atsakymų į visus Beatos klausimus (kurie man pačiai labaii įdomūs), sužinojau įdomiu dalykų. Sėkmės tolimesniuose darbuose!

  reply
 • Ka.

  Man tai labai patiko. Ačiū už šį sulčių podcasta!

  reply
 • Greta

  Puiki laida. Kadaise teko dalyvauti Ramunės ir jos studentės tyrime, įdomi patirtis, rekomenduoju!

  reply
 • Gintare

  Labai labai patiko, daug puikios informacijos!
  Man kaip tik buvo smagu klausytis tokio žmogiškai paprasto bet ir moksliško pokalbio.
  Jeigu pašnekové nežino atsakymo taip ir pasako, juk negali búti visú galú specialistas:)

  Ačiú:****

  reply
 • Rūta

  ačiū jums, net užsienio portaluose sunku atrasti, kaip iš tikrújú hormonai veikia mus. Kaip tai svarbu mūsú psichinei sveikatai. Net yra toks dalykas kaip menstruacinė psichozė. Įdomu, ar galima natūraliais būdais reguliuoti didelį nuotaikú svyravima del hormonú pokyčiú ciklo metu. Turbūt tiesiog medituoti:) ai, ir vis dėlto keista, kad vyrú testosteronas minimas kaip jiems gyvybiskai būtinas… o estrogenas moteriai? Jei libido krenta geriant tabletes… labai ačiū už pokalbį!! Manau jis labai aktualus.

  reply
 • Marija

  Labai gera klausytis podcast’ų tokiomis temomis, nes internete tiek visokiausios informacijos, kad dažnai tampa sunku suprasti kas tiesa, o kas melas. Laukiu dar daugiau. Ačiū jums!

  reply
 • Saulė

  Sveiki, norėčiau paklausti. Esu skaičius kad vartojant kt ateityje yra galimybė nepastoti, ar tai tiesa?

  reply
 • Laura

  Man 38 metai. Kontraceptikus pradejau vartoti budama 27. Tiesiog jauciausi tikra nepriklausoma moteris reguliuojanti savo likima,nes nenorejau pastoti ,o sexas patiko. Nutraukiau tabletes vartoti pries metus tikedamasi is karto pastoti (juk as kontroliuoju savo kuna ir juk as renkuosi kada man tureti vaika!) . Po metu nesekmingu bandymu nuejome pas gydytojus . Testai. Rezultatai buvo pritrenkiantys – man itariama perimenopauze. Anot gydytoju as netinku netgi buti kandidate invitro , pastojimas anot ju 0% , telieka gerti vitaminus ir gal „netycia“ , bet turbut ne,bet kai kada istinka „sebuklas“. Uzdarytos durys is medicinos puses. Stai, as ir suvokiau ,kad nekontroliuoju savo kuno. esu tas 1% moteru kurios prarado savo kiausidziu rezerva (priezastys? Gal maistas,gal gyvenimo budas ,gal genai? Neistirta sritis tas moteru vaisingumas…) . Kontraceptikai „istashke“ mano progesterona , uzslapste visas galimas sveikatos problemas.,paliko tuscia. Vienas ziauriausiu pasakymu is draugu – „tai isivaikinkit“. Lyg vaikas yra suniukas , lygtais paimti kitu vaika yra lengva tiek emociskai tiek finansiskai. Geriau patyletu,apkabintu ir pasakytu „apgailestauju “ .Pries metus as buciau sakiusi „kontraceptikai jega!“ , dabar..sakyciau labai gerai pagalvokit pries gerdamos. Moteru vaisingumas mazeja del ivairiu isoriniu faktoriu. Tuo isitikini praveres vaisingumo klinikos duris. Ir labai mazai pagalbos kol kas is medicinos puses. Ir siulyciau visoms reguliariai issitirti FSH ir AmH , ypac jei jums virs 35.

  reply
 • Austėja

  Įdomu, kokia būtų mokslininkų nuomonė apie visa šitai: https://youtu.be/mZge_7r0U0g
  Nes, kaip čia jau kažkas minėjo, sunku suprasti kiek kur yra tiesos kartais, kuri informacija skelbiama tiesos ir sveikatos, kuri tik pelno tikslais. Bet šitam video įdomios labai naujovės, ir jau minėta vyriška kontracepcija, kuri egzistuoja ((: o podcastas tai tikrai fainas, galbūt tik trūko medicininių žinių, bet čia tiesiog dėl to kad mokslininkės tyrimų sritis ne ta, tai viskas suprantama. (:

  reply
 • Gintare

  Įdomus podcastas, ir žinoma kad Dr. Docentė negali turėti atsakymų į visus pasaulio klausimus, tad tą “nežinau” išgirdusi džiaugiuosi daug labiau, nei kokiu bandymu spekuliuoti į formacija. Visgi būtų labai naudinga ir įdomu išgirsti atsakymus į neatsakytus Beatos klausimus iš medicinos specialisto (bet tokius pat moksliškai pagrįstus, o ne farmacijos parduotus). Man pvz su pirma kontraceptikų tablete prasidėjo dideli galvos skausmai, kasdieną, nors iki tol nesiskundžiau migrena ir galvą suskausdavo gal kartą per metus. Atkentėjau mėnesį, tada pakeičiau 21-7 tabletę į pakuotę, kur tabletes reikia vartoti kasdien. Galvos skausmai dingo, bet kartu pasiėmė ir libido. Mečiau. Galbūt ateityje ir norėčiau pabandyti dar kartą, bet po tokių pojūčių jau sunkiau mane įtikinti, kad “nieko tokio” tos tabletės. Gal aš ir viena iš milijono kuriai pasireiškė šalutinis poveikis, o gal yra dar milijonas tokių, kurioms jis yra, tik nesijaučia?
  Kartais lyginu kontraceptikus su cigaretėm. Šešiasdešimtaisiais jas taip pat reklamavo kaip stiliaus detalę ir niekas nekalbėjo apie pasekmes, kurias laikas gan greit atskleidė. Kontraceptikai dar jauni, įdomu kaip keisis apie juos nuomone suaugus šiai moterų kartai ir jų vaikams.

  reply
 • Liuka.

  Sveiki,
  Ačiū už dar viena puikią sulčių dozę.
  Puikiai susiklausė. Nors sudėtinga tema, bet tikrai labai aiškiainir suprantamai išdėstyta.
  Pati labai džiaugiuosi turėdama labai nuostabią ginekologę, kuri daugelį mitų man labai gražiai yra nuneigusi.
  Šiaip labai aktuali tema, manau dar tikrai neišsemta, ir verta dar ne vienų sulčių 😉

  reply
 • Ieva

  Man visad atrodo, kad kontraceptikus gydytojai pateikia kaip saugų, ištirtą variantą, t.y. ,,imk ir nesijaudink dėl nėštumo“, tačiau retas, kuris bando atkalbėti, ar pabrėžti kokius neigiamus faktus… Rodos, tai kaip tabletės nuo skausmo -imk ir vartok. O realybė yra tokia, kad kiekvienas organizmas individualus ir kontraceptikai gali turėti skirtingą poveikį (juolab ilgalaikį). Mokslininkai tiria ir daro išvadas pagal rezultatus daugumai, tačiau kur tu papulsi statistikoje – nežinia. Asmeniškai aš vartoju dėl užtikrintumo – žinau, kad nebus netikėto nėštumo, tačiau vis dar manau, kad reikia labai atsakingai į tai žiūrėti. Rodos, vartojant ,,ramu“ gyventi (t.y. netenka panikuoti, jei vėluoja mėnesinės), tačiau dėl savo ramybės -kažkokią kainą tikrai sumoku… Ir juolab,nors vartoju trumpai (~6mėn), padarius pertrauką jaučiasi pokytis mėnesinių intensyvumo. Taip pat tikrai būtų įdomus gydytojo komentaras dėl ilgalaikio poveikio nes mano draugė vartojo nuo paauglystės (dėl skausmingų, gausių mėnesinių) ir dabar būdama 27 metų turi sunkumų pastojant (dėl hormonų). Žinoma, tai gali būti jos genetinis polinkis, tačiau, galbūt, kažkokį poveikį padarė ir tabletės…

  reply
 • Liute

  Labas. Tema labai labai labai labai aktuali. Prasau, jei galite ateityje paruoskite podcast kur butu pakviesta gydytoja/-as ir galetu placiau pakomentuoti kai kuriuos klausimus i kuriuos nelabai galejo atsakyti gerb. Docente. Butu tikrai aktualu daugiau informacijos gauti kontracepsijos tema, nes internete sunku rasti patikimu informacijos saltiniu. Aciu uz si podcast ir sekmes ruosiant kitus podcastus!

  reply

Komentuok

Paremk Nebegėdą →