Apie kontraceptikus su mokslininke

Iliustracijos autorė Saulė Gimžūnaitė

Naujojo epizodo viešnia – Vilniaus universitete dirbanti Dr. docentė Ramunė Grikšienė, kuri jau daug metų tyrinėja, kaip lytiniai hormonai veikia moterų kognityvines funkcijas bei emocijas. Šiame epizode kalbėsime apie tai, kaip hormoninė kontracepcija veikia moterų nervų sistemos veiklą, aptarsime jų sandarą ir poveikį. Į organizmą mes įdedame sintetinius hormonus, kurie dalinai turėtų pakeisti natūralius hormonus ir šiek tiek juos keičia, bet mes nežinome, kaip jie iš tikrųjų veikia.

Klausydami epizodo sužinosite, kaip kontraceptinės tabletės veikia mūsų kūną, emocijas ir sveikatą, kokie jų vartojimo privalumai ir trūkumai, ar hormonų paveiktos mėnesinės yra tikros bei kodėl vis dar nėra hormoninės kontracepcijos, skirtos vyrams.

Į hormonines tabletes reikia žiūrėti kaip į vaistą. Jį reiktų vartoti tada, kai mums to tikrai reikia –
dėl sveikatos problemų arba, pavyzdžiui, kai neplanuotas pastojimas ar jo nutraukimas turėtų
žymiai didesnės žalos nei kontracepcijos vartojimas.

Už galimybę kokybiškai įrašyti užkadrinį balsą dėkojame Lietuvos Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai.

Komentarai (22)

  • Laura

    Kaip sužinoti ar tabletės,kurias vartoju turi androgeninį ar antiandrogeninį poveikį?
    Taip pat, įdomu būtų sužinoti apie galimus šalutinius poveikius nutraukiant hormoninę kontracepciją.
    Pati jau šeštus metus geriu kontraceptines tabletes, vis dažniau svarstau apie jų apie nutraukimą, tačiau labai pergyvenu dėl šalutinių poveikių, ypač didėjančio kūno plaukuotumo (nes jau ir šiaip, kaip mergina, esu per daug apžėlusi :D) ir aknės.

    reply
  • Gabriele

    Sveiki!

    Pirmiausia norėčiau padėkoti, kad kuriate ir kad esate! Žaviuosi jūsų tekstai ir podcast’ais. Deja, šį kartą buvo gan sunku klausyti ir suprasti, nes docentė neturi atsakymų į Beatos klausimus, dažnas atsakymas yra “negaliu pasakyti” , “nežinau”, o tada pasakojama apie kitus tyrimus. Nežinau, ar tai tiesiog tokia tema, bet man asmeniškai trūko konkretumo ir, galbūt, pasiruošimo diskusijai.

    Anyway, nors ir neišgirdau atsakymų į visus Beatos klausimus (kurie man pačiai labaii įdomūs), sužinojau įdomiu dalykų. Sėkmės tolimesniuose darbuose!

    reply
  • Ka.

    Man tai labai patiko. Ačiū už šį sulčių podcasta!

    reply
  • Greta

    Puiki laida. Kadaise teko dalyvauti Ramunės ir jos studentės tyrime, įdomi patirtis, rekomenduoju!

    reply
  • Gintare

    Labai labai patiko, daug puikios informacijos!
    Man kaip tik buvo smagu klausytis tokio žmogiškai paprasto bet ir moksliško pokalbio.
    Jeigu pašnekové nežino atsakymo taip ir pasako, juk negali búti visú galú specialistas:)

    Ačiú:****

    reply
  • Rūta

    ačiū jums, net užsienio portaluose sunku atrasti, kaip iš tikrújú hormonai veikia mus. Kaip tai svarbu mūsú psichinei sveikatai. Net yra toks dalykas kaip menstruacinė psichozė. Įdomu, ar galima natūraliais būdais reguliuoti didelį nuotaikú svyravima del hormonú pokyčiú ciklo metu. Turbūt tiesiog medituoti:) ai, ir vis dėlto keista, kad vyrú testosteronas minimas kaip jiems gyvybiskai būtinas… o estrogenas moteriai? Jei libido krenta geriant tabletes… labai ačiū už pokalbį!! Manau jis labai aktualus.

    reply
  • Marija

    Labai gera klausytis podcast’ų tokiomis temomis, nes internete tiek visokiausios informacijos, kad dažnai tampa sunku suprasti kas tiesa, o kas melas. Laukiu dar daugiau. Ačiū jums!

    reply
  • Saulė

    Sveiki, norėčiau paklausti. Esu skaičius kad vartojant kt ateityje yra galimybė nepastoti, ar tai tiesa?

    reply
  • Laura

    Man 38 metai. Kontraceptikus pradejau vartoti budama 27. Tiesiog jauciausi tikra nepriklausoma moteris reguliuojanti savo likima,nes nenorejau pastoti ,o sexas patiko. Nutraukiau tabletes vartoti pries metus tikedamasi is karto pastoti (juk as kontroliuoju savo kuna ir juk as renkuosi kada man tureti vaika!) . Po metu nesekmingu bandymu nuejome pas gydytojus . Testai. Rezultatai buvo pritrenkiantys – man itariama perimenopauze. Anot gydytoju as netinku netgi buti kandidate invitro , pastojimas anot ju 0% , telieka gerti vitaminus ir gal “netycia” , bet turbut ne,bet kai kada istinka “sebuklas”. Uzdarytos durys is medicinos puses. Stai, as ir suvokiau ,kad nekontroliuoju savo kuno. esu tas 1% moteru kurios prarado savo kiausidziu rezerva (priezastys? Gal maistas,gal gyvenimo budas ,gal genai? Neistirta sritis tas moteru vaisingumas…) . Kontraceptikai “istashke” mano progesterona , uzslapste visas galimas sveikatos problemas.,paliko tuscia. Vienas ziauriausiu pasakymu is draugu – “tai isivaikinkit”. Lyg vaikas yra suniukas , lygtais paimti kitu vaika yra lengva tiek emociskai tiek finansiskai. Geriau patyletu,apkabintu ir pasakytu “apgailestauju ” .Pries metus as buciau sakiusi “kontraceptikai jega!” , dabar..sakyciau labai gerai pagalvokit pries gerdamos. Moteru vaisingumas mazeja del ivairiu isoriniu faktoriu. Tuo isitikini praveres vaisingumo klinikos duris. Ir labai mazai pagalbos kol kas is medicinos puses. Ir siulyciau visoms reguliariai issitirti FSH ir AmH , ypac jei jums virs 35.

    reply
    • Klaudija

      Labas 🙂 na nenusimink.. as nuo pat paauglystes turejau nereguliarias menesines, kt niekada nevartojau. Ciklas budavo 40-50dienu, taip ir gyvendavau ”patogiai”. Siais metais sumasciau, kad reikia issitirt hormonus, deja bet buvo nustatytas pks sindromas, kuris sunkina pastojima, nes kiausinelis nespeja ovuliuoti. Jei buciau vartojus kt jau seniau, tikrai buciau galvojus, kad viskas tik del kt. Vaiku kolkas neplanuoju, todel ”vienintelis” gydymas – kt ir as dziaugiuos kad pagaliau turiu tikra standartini cikla 🙂 be gausaus kraujavimo, skausmo ir baisiausio pms..

      reply
  • Austėja

    Įdomu, kokia būtų mokslininkų nuomonė apie visa šitai: https://youtu.be/mZge_7r0U0g
    Nes, kaip čia jau kažkas minėjo, sunku suprasti kiek kur yra tiesos kartais, kuri informacija skelbiama tiesos ir sveikatos, kuri tik pelno tikslais. Bet šitam video įdomios labai naujovės, ir jau minėta vyriška kontracepcija, kuri egzistuoja ((: o podcastas tai tikrai fainas, galbūt tik trūko medicininių žinių, bet čia tiesiog dėl to kad mokslininkės tyrimų sritis ne ta, tai viskas suprantama. (:

    reply
  • Gintare

    Įdomus podcastas, ir žinoma kad Dr. Docentė negali turėti atsakymų į visus pasaulio klausimus, tad tą “nežinau” išgirdusi džiaugiuosi daug labiau, nei kokiu bandymu spekuliuoti į formacija. Visgi būtų labai naudinga ir įdomu išgirsti atsakymus į neatsakytus Beatos klausimus iš medicinos specialisto (bet tokius pat moksliškai pagrįstus, o ne farmacijos parduotus). Man pvz su pirma kontraceptikų tablete prasidėjo dideli galvos skausmai, kasdieną, nors iki tol nesiskundžiau migrena ir galvą suskausdavo gal kartą per metus. Atkentėjau mėnesį, tada pakeičiau 21-7 tabletę į pakuotę, kur tabletes reikia vartoti kasdien. Galvos skausmai dingo, bet kartu pasiėmė ir libido. Mečiau. Galbūt ateityje ir norėčiau pabandyti dar kartą, bet po tokių pojūčių jau sunkiau mane įtikinti, kad “nieko tokio” tos tabletės. Gal aš ir viena iš milijono kuriai pasireiškė šalutinis poveikis, o gal yra dar milijonas tokių, kurioms jis yra, tik nesijaučia?
    Kartais lyginu kontraceptikus su cigaretėm. Šešiasdešimtaisiais jas taip pat reklamavo kaip stiliaus detalę ir niekas nekalbėjo apie pasekmes, kurias laikas gan greit atskleidė. Kontraceptikai dar jauni, įdomu kaip keisis apie juos nuomone suaugus šiai moterų kartai ir jų vaikams.

    reply
  • Liuka.

    Sveiki,
    Ačiū už dar viena puikią sulčių dozę.
    Puikiai susiklausė. Nors sudėtinga tema, bet tikrai labai aiškiainir suprantamai išdėstyta.
    Pati labai džiaugiuosi turėdama labai nuostabią ginekologę, kuri daugelį mitų man labai gražiai yra nuneigusi.
    Šiaip labai aktuali tema, manau dar tikrai neišsemta, ir verta dar ne vienų sulčių 😉

    reply
  • Ieva

    Man visad atrodo, kad kontraceptikus gydytojai pateikia kaip saugų, ištirtą variantą, t.y. ,,imk ir nesijaudink dėl nėštumo”, tačiau retas, kuris bando atkalbėti, ar pabrėžti kokius neigiamus faktus… Rodos, tai kaip tabletės nuo skausmo -imk ir vartok. O realybė yra tokia, kad kiekvienas organizmas individualus ir kontraceptikai gali turėti skirtingą poveikį (juolab ilgalaikį). Mokslininkai tiria ir daro išvadas pagal rezultatus daugumai, tačiau kur tu papulsi statistikoje – nežinia. Asmeniškai aš vartoju dėl užtikrintumo – žinau, kad nebus netikėto nėštumo, tačiau vis dar manau, kad reikia labai atsakingai į tai žiūrėti. Rodos, vartojant ,,ramu” gyventi (t.y. netenka panikuoti, jei vėluoja mėnesinės), tačiau dėl savo ramybės -kažkokią kainą tikrai sumoku… Ir juolab,nors vartoju trumpai (~6mėn), padarius pertrauką jaučiasi pokytis mėnesinių intensyvumo. Taip pat tikrai būtų įdomus gydytojo komentaras dėl ilgalaikio poveikio nes mano draugė vartojo nuo paauglystės (dėl skausmingų, gausių mėnesinių) ir dabar būdama 27 metų turi sunkumų pastojant (dėl hormonų). Žinoma, tai gali būti jos genetinis polinkis, tačiau, galbūt, kažkokį poveikį padarė ir tabletės…

    reply
  • Liute

    Labas. Tema labai labai labai labai aktuali. Prasau, jei galite ateityje paruoskite podcast kur butu pakviesta gydytoja/-as ir galetu placiau pakomentuoti kai kuriuos klausimus i kuriuos nelabai galejo atsakyti gerb. Docente. Butu tikrai aktualu daugiau informacijos gauti kontracepsijos tema, nes internete sunku rasti patikimu informacijos saltiniu. Aciu uz si podcast ir sekmes ruosiant kitus podcastus!

    reply
  • Indre

    As vartojau kontraceptikus be pertraukos nuo 17-os metu iki 34-eriu, ty lygiai 17 metu. Per visus tuos metus, keiciau “branda”, nes po tam tikro laiko islisdavo kazkoks salutinius poveikis ir gydytoju patarimu, pereidavo prie modernesnio varianto. Niekad nebuvau naivuole ir nemaniau, kad tai nekaltas zaidimas. Jeigu nori laisvai uzsiimti seksu be pasekmiu, kazka turi paaukoti, ir nesitiki, kad galetu buti kitaip. Pertrauka nusprendziau padaryti, nes su amzium pasidare idomu, koks tas mano naturalus ciklas ir kaip mane veiktu hormonai, jeigu kasdien negauciau sintetines ju dozes. Be to, randantis vis daugiau tyrimu apie kontraceptiku vartojima ir psichine sveikata, kartais pamastydavau, kad galbut blogos nuotaikos ar nerimo priezastimi yra butent tai. Taigi po 17-os metu kontraceptikus meciau. Jauciausi PUIKIAI. Tai buvo kazkoks pabudimas is nemalonaus sapno, apie kuri net nenutuokiau, manydama, kad toks turi buti mano gyvenimas. Buvau visapusiskai geros nuotaikos nepaisant jokiu dienos ivykiu, toks jausmas, kad mano smegenis kazkas sukeite :))) Vienintelis minusas buvo tas, kad metus tabletes, nesulaukiau menesiniu. 3,4, veliau ir 7 menesius. Tuomet jau kreipiausi i gydytoja, nors tobula psichine bukle manes neapleido, visgi suvokiau, kad tai nera normalu, nes nesu tokia jau sena. Dabar zvelgdama atgal galiu drasiai teigti, kad tai buvo laimingiausi mano gyvenime menesiai, ir nors nesu medike ir negaliu uztikrintai teigti, kad tai buvo sutrikusiu hormonu isdava, bet labai juokinga pagalvojus, jeigu tikrai imanoma buti TOKIAI laimingai tik sveikatos (tiksliau, moteriskos sveikatos) saskaita…kaip visgi uzknisa buti moterimi. Taigi, po 8 menesiu menesiniu nebuvimo, gydytoja man padare visus hormoninius tyrimus (jau komentare kazkieno minetus – estradioli, progesterona, FHS, prolaktina, testosterona, DHEA, SHBG) ir paaiskejo, kad pas mane itin zemas progesterono kiekis. Sprendimas paprastas – hormonu kursas kas menesi kelis kartus, kol organizmas vel “isivaziuos” ir prades gaminti progesterona naturaliai. Va cia istorija ir tampa dviprasmiska. Viena vertus, dziaugiuosi, kad taip lengvai viskas susitvarke – po antro kurso vaistu, hormonu sistema “uzsikure” ir visas ciklas tapo normalus ir tikslus naturaliai. Kita vertus, vel tapau “sveika moterim”, kas reiskia su visais hormoniniais svyravimais ir nemaloniais pojuciais, lydinciais juos. Dabar jau praejo nemazai laiko, kai gyvenu nevartodama jokiu hormonu ir bandau priimti savo cikla toki, koks jis ir turi buti. Bet polinkis i saves pazinima ir domejimasis savo vidine jausena man neduoda ramybes, kai prisimenu, jog tuo metu, kai buvau “sutirkusi”, jauciausi kaip niekad laiminga. Ir visgi zvelgiant filosofiskai, galbut galima kabinetis prie to, kad kontraceptiku vartojimas mane atvede prie tos iliuzijos apie laiminga, hormonu nelieciama gyvenima – juk jei niekada nebuciau ju vartojusi, jie nebutu sutrike ir nebuciau zinojusi, kad moteris gali jaustis kitaip nei kai kas menesi velnias zino kas darosi jos smegeninej 😀 Labai tikiuosi, kad ta busena sugris atejus menopauzei 😀

    reply
    • Edita

      Sveiki,
      atleiskite, kad klausiu. Susiduriu su panašiomis problemomis. O ar Jums buvo suplonėjusi gimdos gleivinė ir ar po hormonų vartojimo ji jums susitvarkė? Labai būčiau dėkinga už atsakymą…

      reply
      • Indre

        Sveiki, galite klausi drasiai 🙂 Taip, man buvo suplonejusi gimdos gleivine. Labai suplonejusi. Po dvieju kursu Duphaston vaistu, menesines grizo.

        reply
  • Dovilė

    Prasidėjus mėnesinėms paauglystėje, ciklas buvo reguliarus. 16 metų nusprendžiau pradėti vartoti kontraceptikus, nes turėjau nuolatinius lytinius santykius ir nenorėjau „netyčiuko“. Jokių šalutinių poveikių tada nemačiau.
    Po maždaug 5-6 metų nustojau vartoti KT, ciklas tiesiog išsireguliavo, mėnesinės būdavo kas 2-3 mėnesius..
    Pradėjau tirtis, nustatė hormonų disbalansą, policistinį kiaušidžių sindromą. Lankiausi pas tris skirtingas ginekologes ir visų jų siūlomas gydymas yra pradėti vartoti kontraceptikus. Prašiau alternatyvų, tačiau jų nėra, arba bent jau visos trys daktarės pas kurias lankiausi, vienintelę išeitį, kaip sureguliuoti ciklą matė KT.
    Aišku, kiekvienos organizmas skirtingas, tačiau aš visiškai įsitikinusi, kad mano hormonai sutriko dėl prieš tai ilgą laiką vartotų tablečių. Todėl dabar visiškai nebenoriu vėl jų į save dėti..

    Atradau vitaminus CycleBalance. Jie nauji, per daug atsiliepimų rasti sunku, tačiau jau 4 mėnesius mėnesinės reguliarios.
    Gal kas yra gavę panašių diagnozių, ką darėt, kaip sprendėt, ar rinkotės tabletes?

    reply
  • Karolina

    Sveiki, matau, jog yra susidomėjimas šia tema. Kaip tik šiuo metu atlieku sveikatos psichologijos magistrantūros baigiamąjį tyrimą apie hormoninių kontraceptinių priemonių poveikį moters pasitenkinimui santykiams ir seksualinei gyvenimo kokybei. Toms, kurios užpildys, galėsiu atsiųsti apibendrintus rezultatus. Tyrimo nuoroda: http://www.manoapklausa.lt/apklausa/1071528499/

    reply
  • Justina

    Aš turėjau implantą rankoje, tai jis mane velniškai veikė, gydytojas pasakė kad negaliu vartoti jokių antidepresantų kad numalšinti savo hormonus, tai patarė kontraceptikus skirtus kiekvienai dienai tai labai patenkinta. Aš esu viena tų kuriai ši apsisaugojimo priemonė geriausiai tiko😄 merginos paeksperimentuokit, nes tik taip sužinosite kas jums tinka o kas ne.

    reply
  • Vilija

    Man nustojus vartoti KT (kurias gėriau dėl PKS ir spuogų kokius gal 4-5 metus) labai labai nevaldomai labai bėrė veidą, veidas buvo pilnas žaizdų nuo tų didžiulių spuogų, tada išsigandus puoliau vėl vartoti KT, veidas susitvarkė, tada išsigandus ką aš darau su savo kūnu, mečiau su visam. Dabar turiu randuotą veidą, kurio turbūt niekada nepataisysiu, jokios depresijos ir pan. Mėnesinės kaip laikrodukas, kraujavimas net gražu žiūrėt kaip pas tikrą moterį. Labai gera turėti nuotaikų svyravimus per PMS – juk aš moteris ir kaip gera ja būti! Tokių baisių spuogų prieš KT nesu turėjusi, tad nežinau, ar tik nebūsiu susigadinus sau gyvenimo vien dėl KT, (kas norės turėti žmoną su tokiu randuotu veidu?) kurias gydytojai kiša net nepadarę tyrimų.

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.