6 knygos pradedančiosioms feministėms

Iliustracija: Rugilė Merkevičiūtė

Feminizmas yra kažkas panašaus į kokį nors dievą – niekas jo nematė, bet vieni juo tiki ir paskiria jam visą savo gyvenimą, kiti su juo aršiai ginčijasi ir žemina jo pasekėjus, apie jį yra rašomos knygos, kuriami mitai ir legendos. Taip pat, jeigu esate jauna feministė, ne kartą jau buvote pavadinta „neteisinga feministe“ arba apšaukta be priežasties. Visa tai – normalu.

Man feminizmas yra tikėjimas lyčių ekonomine, politine ir socialine lygybe. Taip pat – labai įdomus būdas tyrinėti pasaulį ir pastebėti dabartinės visuomenės konstruktus, turėti drąsos juos kvestionuoti, o kai kurių – atsisakyti.

Noriu parekomenduoti kelias knygas pradedančioms feministėms – gali būti, kad jums kyla klausimų, bet neturite su kuo visa to aptarti, tad griebkite į kompaniją vieną iš šių knygų.

Viktorija Aprimaitė, Viktorija Urbonaitė „VAKARO ISTORIJOS LIETUVOS MERGAITĖMS“

Visiškai šviežiai iškepta knyga, pasakojanti 100 istorijų apie Lietuvos moteris, gyvenusias įvairiais laikais. Perskaitysite apie iškiliausią šių laikų dirigentę, apie moterį lakūnę, apie šturmanę, motociklininkę… Kiek daug gyvenimo scenarijų padovanosite savo mažoms dukroms, skaitydami joms šią knygą vakarais. Kiek daug apie moteris, kurias istorija buvo linkusi palikti šešėlyje, sužinosite! Kaip stipriai gali pasikeisti tas stereotipas apie tai, kokia turi būti moteris. Kaip matome, ji gali būti visiškai visokia – tokia, kokia tik nori būti.

Donatas Paulauskas „FEMINIZMAS – ŽODIS, KURIO NEGALIMA MINĖTI“

Donatas Paulauskas yra knygų autorius, lyčių studijų dėstytojas, taip pat jis dirba Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje. Jo žinios apie feminizmą – beribės, o šioje knygoje jis labai aiškia, suprantama kalba, įpindamas tikslių pavyzdžių iš savo gyvenimo, paaiškina, kas yra tas feminizmas. Po šios knygos netapti feministu yra labai sudėtinga.

Beata Tiškevič „VYVENIMAS“

Ši knyga yra mano autobiografinė istorija apie mano pačios gyvenimą – su visu nuogu skausmu, nežinojimu, dvejonėmis. Plačiai aprašiau savo ankstyvus dvidešimtuosius ir tai, kaip jie mane atlydėjo į feminizmą. Paaiškinau, kodėl save laikyti feministe ir tikėti lyčių lygybe man atrodo labai logiškas sprendimas.

Mona Chollet „NESUNAIKINAMA MOTERŲ GALIA: STIPRIOS, RAGANIŠKOS, NEPRIKLAUSOMOS“

Ar žinojote, kad pirmosios feministės buvo raganos? Raganos, be jokios kaltės nukankintos, sudegintos, prievartautos. Mona Chollet teigia, kad viduramžiais klestėjusi raganų medžioklė dažniausiai savo aukomis pasirinkdavo vienišas ir nuo vyrų nepriklausomas moteris. Ši knyga yra apie nepaklūstančias visuomenės normoms moteris ir apie šiuolaikines raganas. Autorė išsamiai apžvelgia visuomenės rėmus, brėžiamus moterims, ir iš kur jie kilo. Sužinosite daug įdomių faktų ir pasisemsite daug stiprybės gyventi taip, kaip norisi jums, o ne kaip iš jūsų reikalauja patriarchalinė visuomenė.

Emily Nagoski „TAIP, KAIP TAU NORISI“

Kadangi ilgą laiką į moterų seksualumą buvo žiūrima kaip į reprodukuojantį ir tas mūsų malonumas visiškai niekam nerūpėjo, dėl to mes vis dar kenčiame nuo tokio mąstymo pasekmių: neturime artimo ryšio su savo kūnu, jo nepažįstame arba gėdijamės. Nesijaučiame vertos orgazmų arba išvis nesame jų patyrusios. Ši knyga suteiks labai daug svarbių žinių ne tik apie moterų kūną, bet ir apie mūsų geismo specifiką. Po jos daug drąsiau imsite malonumą į savo rankas ir gal net išdrįsite savo poreikius komunikuoti partneriams, jeigu iki šiol tai padaryti buvo sunku.

Simone de Beauvoir „ANTROJI LYTIS“

Nebegėdos komandos narės man sakė, kad ši knyga tikrai nėra skirta pradedančiosioms, bet nesusilaikiau jos čia nepaminėjusi. Ši knyga man yra feminizmo biblija. Parašyta 1949 m., turi labai daug sąsajų su dabartimi. Simone apžvelgia įvairius moters gyvenimo etapus ir su kiekvienu žodžiu kasa senas nuostatas iš galvos.

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.