5 mėnesinių mitai
Nuotrauka Donatas Zazirskas
Pateikiu ištraukas iš mūsų skaitytojų žinučių:
„O tai per mėnesines galima mylėtis? Taigi čia pavojinga!“; „Ką ginekologės sako apie sportą per mėnesines? Ar tai nekenkia?“; „Per mėnesines negalima eiti į sauną, galima užsikrėsti pavojingom infekcijom.“
Supratau, kad ir pati jau nebeatskiriu mėnesinių mitų nuo tikrovės ir nutariau pasikonsultuoti su MMA akademijos gydytojomis ginekologėmis.
1. MĖNESINĖS IR SPORTAS: už ar prieš?
Mėnesinių ciklas yra natūralus fiziologinis procesas, vykstantis kiekvienos vaisingo amžiaus moters organizme, išskyrus nėštumo laikotarpį. Todėl šiuo periodu sportas tikrai nėra draudžiamas, o protingas ir subalansuotas fizinis aktyvumas netgi yra rekomenduojamas. Tinkamai pasirinkti sportiniai pratimai palengvina tam tikrus mėnesinių ciklo simptomus: nerimą, nuovargi, galvos skausmą, spazmus, pilvo pūtimą, skatina laimės hormonų (endorfinų) gamybą ir išsiskyrimą organizme, pagerina nuotaiką.
Mėnesinių metu galima daryti jogos pratimus, skirtus kvėpavimui ir atsipalaidavimui, nedidelio ir vidutinio intensyvumo aerobikos treniruotes bei šokių užsiėmimus, o vietoje bėgiojimo rekomenduojama pasirinkti greitą ėjimą ar pasivaikščiojimą.
2. MĖNESINĖS IR SAUNA/PIRTIS: ar galima eiti per mėnesines į sauną?
Taip. Į sauną eiti galite. Manoma, kad šiluma pagerina gimdos kraujotaką, gali sumažinti mėnesinių metu pasireiškiančius pilvo spazminius skausmus, nes veikia raumenis raminamai, juos atpalaiduoja. Be to, maloni šiluma padidina endorfinų išsiskyrimą. Tačiau taip pat būtina nepamiršti, kad dėl geresnės kraujotakos, didesnio kraujagyslių išsiplėtimo, gali suintensyvėti ir mėnesinių kraujavimas, todėl būtina pasirinkti itin efektyvias higienos priemones.
3. MĖNESINĖS IR VANDUO: ar galima per mėnesines maudytis vandens telkiniuose? Su tamponu ar menstruacine taurele?
Atsižvelgiant į šiuolaikines higienos priemones, mėnesinių metu galima lankytis baseinuose, voniose, maudytis atviruose vandens telkiniuose. Aptarsime galimus variantus.
Ar galima maudytis duše?
Taip. Dušas yra mažiausiai rizikos turintis prausimosi būdas. Gilesni makšties plovimai, dar vadinami „makšties dušais“, nerekomenduojami dėl natūralios makšties mikrofloros suardymo (gerųjų bakterijų išplovimo).
Ar galima maudytis vonioje?
Taip. Tačiau jei kraujavimas stiprus, o vanduo jau neskaidrus, tuomet maudynes vonioje atidėkite iki kol menstruacinis kraujavimas bus silpnesnis arba pasibaigęs.
Nbgd: O ar galima lipti į vonią be tampono ar menstruacinės taurelės?
Kaip ir galima! Bet visada išlieka infekcijos pavojus ir šiluma gali padidinti kraujavimą, todėl reikia stebėti save: jei kraujavimas didelis – lipkite iš vonios.
Nbgd: O kokias infekcijas jūs turite minty?
Gali būt makšties, gimdos kaklelio ar endometriumo, gimdos priedų uždegimas. Makštyje gali kartotis bakterinės vaginozės ar pienligės.
Ar galima maudytis atviruose vandens telkiniuose? Jūroje, ežere, upėje? Baseine?
Taip, galima, bet dėl mėnesinių metu plačiau atsivėrusio gimdos kaklelio yra didesnė infekcijos rizika. Taip pat būtina pasirūpinti efektyviomis higienos priemonėmis, juk šalia maudosi ir kiti.
Nbgd: Ar vanduo nenusidažys rausvai?
Niekada negalite būti garantuota.
Jei naudosite neefektyvias higienos priemones ir (arba) naudosite jas netinkamai – infekcijos, mėnesinių kraujo „pratekėjimo“ rizika visada išlieka.
4. MĖNESINĖS IR HIGIENA: ką jūs rekomenduojate – vienkartinius, daugkartinius įklotus, tamponus, menstruacines taureles? Kokia jūsų nuomonė yra šiuo klausimu?
Per mėnesines higiena labai svarbi. Tarpvietėje gausu bakterijų, o kraujingos išskyros mėnesinių metu yra puiki terpė bakterijoms daugintis.
Rekomenduojama išorinius lytinius organus apsiprausti du kartus per dieną, dažnai keisti įklotus ar tamponus (kas 2-3 val.) Svarbu rinktis įklotus, pagamintus iš natūralių medžiagų (medvilnės), be kvapiklių. Tiek įklotai, tiek tamponai nėra rekomenduojami kasdieniam (nuolatiniam) naudojimui dėl padidėjusios infekcijos rizikos ir makšties gleivinės dirginimo.
Labiau ekologiška ir ekonomiška būtų daugkartiniai įklotai ar menstruacinės taurelės. Tačiau daugkartinių įklotų apsauga gali būti mažiau patikima, nėra patogūs naudoti ir dėl didėjančio gyvenimo tempo reta moteris juos renkasi. O menstruacinių taurelių naudojimas didina infekcijos riziką, todėl jei moteris ją naudoja, svarbu dažnai ištuštinti menstruacinės taurelės turinį, turėti galimybę ją dezinfekuoti ar išplauti. Visgi, jos puikiai tinka, jei moteris yra alergiška kitoms priemonėms.
Kalbant apibendrintai, svarbiausia tinkamai naudoti pasirinktą higienos priemonę ir atsižvelgti į savo gyvenimo būdą bei aplinkybes.
5. MĖNESINĖS IR SEKSAS
Nbgd: Vienur yra rašoma, kad seksas per mėnesines gali sumažinti skausmus. Taip pat yra pliusų, kad beveik nėra tikimybės pastoti, taip pat viskas viduje ten daug „slidžiau“.
Kitur yra rašoma, kad per mėnesines mylėtis pavojinga, nes gali patekti infekcijos, o ir pastoti įmanoma.
Ką jūs manote? Kokie „už“ ir „prieš“?
Santykiai per mėnesines gali sumažinti menstruacinį kraujavimą, pagerinti nuotaiką, o kadangi išskyrų daugiau, tai ir lubrikacija didesnė. Orgazmo metu gimdos raumuo susitraukia, o taip greičiau išstumiamas gimdos turinys, todėl kraujavimo kiekis ar trukmė gali sumažėti.
Šiais laikais turime galimybę įsigyti tokią menstruacinę taurelę, kurią galima naudoti ir sekso metu. Viena iš jų – taurelė „Ziggy“. Tai vienintelė taurelė pasaulyje, kurią galima naudoti net ir mylintis. Universalaus dydžio „Ziggy“ pritaikyta naudoti tiek lengviau, tiek gausiau kraujuojančioms.
Lytinių santykių metu pagerėja kraujotaka dubenyje, o orgazmo metu išsiskiria endorfinai, kurie sukelia teigiamas emocijas, todėl gali sumažėti pilvo apatinės dalies maudimas. Jei vargina stiprūs menstruaciniai skausmai ir apie santykius negalit net pagalvot, tuomet versti savęs tikrai nereikia.
Svarbu nepamiršti, kad menstruacijų metu gimdos kaklelis yra kiek praviras ir todėl padidėja infekcijos patekimo rizika: ne tik moters lytinių organų ar lytiškai plintančių infekcijų, bet ir kraujo keliu plintančių (tokių kaip ŽIV, hepatitas C).
Pastoti mėnesinių metu tikrai galima. Pastojimo galimybės priklauso nuo moters ciklo ilgumo ir kurią mėnesinių dieną santykiai vyksta. Taigi, šiuo atveju prezervatyvai saugotų ne tik nuo neplanuoto pastojimo, bet ir sumažintų infekcijos riziką.
Svarbiausia, kad mylėjimasis mėnesinių metu būtų priimtas bendru poros sutarimu ir nė vienam nesukeltų psichologinio ir (ar) fizinio diskomforto.
Pastoti mėnesinių metu tikrai galima. Pastojimo galimybės priklauso nuo moters ciklo ilgumo ir kurią mėnesinių dieną santykiai vyksta.
Menstruacinė taurelė pradedančiosioms „Lily Cu ...
37.95 € su PVMIntimina, Intimina taurelės, Mėnesinės, Menstruacinės taurelės, Sekso prekės
Servetėlės intymiai higienai „Silky (S)wipes“
8.95 € su PVMEkologiškos mėnesines, Intymiai higienai, Joninės, Mėnesinės, Menstruacinės taurelės, Priežiūros priemonės, Sekso prekės, Smile Makers
Miglė
Skaitau jūsų straipsnius ir kyla klausimas: o kada pastoti TIKRAI neįmanoma? Nejau nėra tokios dienos kai gali mėgautis seksu be jokios baimės?
Lina
Patikimiausias būdas tokias dienas žinoti – išmokti sekti ir pažinti savo vaisingumą. Būna kursai (tiesa, dažnai juos organizuoja katalikiškos organizacijos, bet ne tik jos), yra medžiagos internete ir knygose, taip pat fb grupės palaikymui ir klausimams, nes jų, ypač pradžioje, tikrai daug. Šiaip dabar manoma, kad ovuliacija vyksta maždaug 18 valandų, spermatozoidai, jei sąlygos jiems palankios, gali išgyventi kokią savaitę, o visu kitu metu pastoti neįmanoma. Tačiau ovuliacija, net ir su laikrodiškai tiksliu ciklu, neprižada vykti iš anksto paskirtu laiku, tad ciklą stebėti tokiu atveju tenka nuolat.
Elena
Iš straipsnio dalies apie sportą supratau tiek, kad galima neintensyviai sportuoti. O kas atsitiks sportuojant intensyviai?
Gimnastika, svorių kilnojimas? Kaip su stovėjimu žemyn galva, persivertimais?
Meda
Esu jogos mokytoja ir mūsų anatomijos dėstytojas sakė, kad atvirkštinių pozų menstruacijų metu atlikti negalima, nes yra galimybė atsirasti infekcijai dėl galimo kraujo patekimo į pilvo ertmę.
Balta
Ka tik parasiau ilgiausia komentara ir jis dingo nes bepildydama apatinius laikus netycia paspaudziau paremk Nebegeda. Cia telefone. Grizus komentaro nebeliko. Tai cia pastaba jums.
Beata Tiškevič
Tai galėjote ir paremti :))
Balta
Kas sake, kad neremiu. As labai komentara norejau parasyti :))
Balta2
O komentaras tai antrinant Miglei – lygis visos zinom kad vaisingu dienu nedaug. Kad jos per viduri ciklo. Zinom kad prisideda tai kad spermatozoidai aktyvus gali islikti keleta dienu. Tai gal galima scenariju kokio ilgio turi buti mano ciklas ar kada turi ivykti ovuliacija, kad galeciau pastot per menesines? Galiu isivaizduot kad gal penkta diena mylintis plius penkios dienos spermatozoidui, bet vis tiek ovuliacija desimta diena? Jeigu tarkim 28 dienu ciklas? Taip buna? Na zodziu faktas kad cia kazkokia mistika ir atsakymas tiketina bus – jei norite nesisaugoti naudokite budus vaisingoms dienoms suzinoti ir plius saugokites pries jas ar kazkas panasaus..
Karolina
Nera, todel kad spermatozoidas gali isgyventi tavo viduje nuo tos saugios nevaisingos dienos iki tos kai jau gali pastoti. Istvermingas spermatozoidas gali tave apvaisinti net pora dienu po sekso. Be to, moters kunas ne laikrodukas. Paveikta streso, intensyvaus sporto net maisto papildu moteris gali butivaisinga veliau nei tikejosi ar anksciau.
Rerich
Žodžiu, karšta vonia palauks, kol pasibaigs mėnesinės. Kraujoplūdis reikalas rimtas, gali būti ir mirtinas.
Asta
Nežinau, kaip gali kilti vyrui noras mylėtis per mėnesines, kišti penį ten, kur kraujuotos išskyros. Juolab kad per pirmas dienas ten jaučiamas lengvas maudimas, pati nenorėčiau sekso
Karolina
Yra visokiu vyru. Mano vyrui nusispjaut tas kraujas, o man ne. O kam nenusispjaut, tai tikiu kad buna paveikti panasaus aplinkos poziurio koki jus dabar destote. Mano vyras svencia mano menesines, jia sako mano kad jos rodo koks gyvibingas ir pajegus atsinaujinti yra mano kunas. Menesines tai gebejimo kurti gyvybe simbolis. Nemalonu, kad moteris apie savo kune susiformavusia vilti gyvybei kalba su pasislykstejimu. O dar nemaloniau, kad moteris slykstisi savim vyro akimis.
Marija
Kaip tik menstruacinės taurelės sumažina infekcijų riziką, kadangi yra pagamintos iš visoms tinkamo silikono. O su tamponais ir įklotais daug prasčiau – ne visada turima laiko juos taip dažnai keisti, plius jei daug nepribėga, ir dėl finanasinės pusės leidi ilgiau ten tam įklotui pabūti. O tada, manau, ir infekcijų rizika daug didesnė, nes nuolat tą įklotą matai, dargi kvapas gali pasireikšti nemalonus, trina ir pnš. Ir be visa ko, taurelė daug paprasčiau – įsidedi ryte ir pamiršti iki vakaro, žodžiu, naudojant jau beveik du metus beveik galima pamiršti apie mėnesines 😉
Gabija
TAIP! Taurelė – pats geriausias atradimas. Visiška revoliucija. Ir gi gamtai mažiau teršia.
Vaida
Labas vakaras. Labai geras straipsnis! Turiu klausimą, į kurį vis nesulaukiu atsakymo, o laikas mažėja, kyla stresas..Ką patartumėte, jeigu mergina menstruodama turi kurį laiką leisti miške (1-2paras)? Kaip neteršti gamtos, nepasigauti infekcijos, neprakraujuoti visų turimu kelnių? Ką geriau rinktis-tamponus,paketus ar taurelę? Kur viską išmesti, jeigu nėra šiukšlinių? Manau daug moterų, kurios tarnauja kariuomenėje kelia tokį klausimą. Labai ačiū už atsakymą,jeigu toks bus.
Lina
Pati stovyklaudama miške (ir ne tik) naudoju taurelę, manau, kad tai – patogiausias būdas. Taurelės turinys tikrai neužterš gamtos, apsivalyti galima su šlapiomis servetėlėmis, o taurelę reikia pasikeisti tik kas +/- 12 val., t.y. ryte ir vakare, tad mažiau rūpesčių dienos eigoje. Tiesa, jei nesate įgudusi taurelės naudotoja, gali būti sudėtinga užsiimti tokiais eksperimentais miške, nes pirmus kartus gali būti sudėtinga sklandžiai ir tinkamai įsidėti taurelę, tam reikia praktikos. Tokiu atveju siūlau naudoti įprastai naudojamas priemones ir šlapias servetėles, o visas šiukšles kaupti sandariame maišelyje (kaip ir siūlė Loreta).
Vaida
Sveiki. Ką patartumėte merginoms, kurios dirba kariuomenėje ir menstruodamoms reikia nakvoti miške, kur nėra jokių patogumų?? Kaip apsisaugoti nuo infekcijos, kaip neteršti gamtos, ką geriau rinktis iš higieninių priemonių, kur išmesti ar padėti panaudotus paketus-tamponus? Ačiū už atsakymą. Jis labai būtinas.
Meda
Siūlau naudoti taurelę – jos turinį galite tiesiog išpilti miške po kokiu krūmeliu, tai dar ir patręšite jį. Tik, manau, čia svarbu nors kokia galimybė nusiplauti rankas, kad galėtumėte švariai išsitraukti ir įsistumti taurelę į makštį.
Loreta
Labas Vaida, esu tik tinklapio lankytoja, bet galiu pasidalinti patarimu ka darau stovyklaudama. Visu pirma butinai pasiimu higieniniu dregnu serveteliu, patartina vaikisku, nes jos naturalesnes. Jas naudoju vietoj apsiplovimo vandeniu.
Panaudotas higienines galima deti i zip lock (toki kaip maiseliai skirti i lektuvus nestis skysciams) maiseli ir nestis su savimi bei imesti kai pasitaikys proga.
Deja dazniausiai stengiuosi gamtoje nesimaudyti ir nesuslapti todel negaleciau nieko patarti jeigu Jums pratybos kur nors pelketoje vietoje ☹️
Sekmes!
Mėlynakė
Puikus straipsnis. Sex puikus ir per mm jei abu parneriai nori, sportuoti į valias galima, maudytis taip pat, tai tiesiog kraujas….mm negali būti tas dalykas, kuris jus sustabdo nuo jūsų mėgstamų veiklų, įprasto gyvenimo būdo, kelionių,sekso…
Merginos mėgaukitės gyvenimu..mm ne kliūtis.
Karolina
Kaip gaila kai moterys kaip komentatore Asta slykstisi seksu per menesines is vyro prizmes. Sako kaip galima megautis lieciant moters kune uzgymusi krauja ir gleives. Manau turiu gera pavyzdi. Taip paciai kaip, kai isipjauni pirsta vyras pabuciuoja kai ipjovima kai isipjauni pirsta ir susitepa lupas krauju, bet pasislykstejimo nejaucia. Taip paciai, kaip moteris nuryja sperma ir nejaucia pasislykstejimo. Taip paciai kaip buciuojantis liezuviu seiles malasi po dvi burnas, o tose burnose ir zaizdeles ir pusleles ir sugedes dantis, bet jaucia tik malonuma. Kodel moters kraujas irodantis jos kuno sveikata, gyvibinguma ir kuriancios butybes galimybes turetu buti slykstu? Ir kodel, vyrai nesako “nesuprantu, kaip jai neslykstu kai mano sperma issilieja jai i burna?” jie sako sexy! Kodel?
Ruta
Sveiki. Aciu uz info apie sexa mm metu. Gydytojos nedrysdavau klausti. Bijojau kad palaikytu nenormalia 🙂 net nepagalvojau kad vyrui gali buti šlykstu… gal ta poziuri sukuriame pacios?
Sima
Kreipiuosi į moteris, kurios tikrai jau ilgai mėgaujasi seksu. Ar leidžiate savo partneriui įeiti į jus be prezervatyvo? Aš velniškai bijau pastoti, tad neleidžiu vaikinui net su prezervatyvu baigti viduje, tik išorėje. Noriu to tikro sekso, be prezervatyvo, ir kad baigtų išorėje. Ar saugu? Artėja mėnesinės, tai mus mano nevaisingos dienos, labai noriu pabandyti…
Greta
Labas, mes su partneriu jau apie 4 metus užsiimam seksu be prezervatyvo, nes abiems taip yra nepalyginamai maloniau. Aš jokios papildomos kontracepcijos nenaudoju, tiesiog partneris visuomet baigia išorėje. Žinoma, negaliu garantuoti, kad visoms toks būdas veiktų, čia labai svarbus ir partnerio gebėjimas save kontroliuoti. Taip pat, kai būna vaisingos dienos būnam atsargesni, bet prieš mėnesines galim atsipalaiduoti 🙂
Martyna
Galiu pasidalinti savo patirtim. Nežinau, ar tiesiog labai mėgstu kontrolę, bet pati vyrui visos atsakomybės dėl kontracepcijos nepalieku ir pati vartoju hormoninę kontracepciją – žiedą. Tada nebėra jokio skirtumo, kur ir kiek ir kada partneris baigia. Man asmeniškai atrodo, kad prezervatyvai turint pastovius monogamiškus (kai nebereikia jaudintis dėl LPL) santykius kiek atgyvena, nebent moteriai tikrai netinka hormoninė kontracepcija, nors dabar toks kontracepcijos pasirinkimas, kad yra ir nehormoninių variantų.
Ieva
Neįsivaizduoju sekso per mėnesines, bent jau 4 dienas. Ne dėl to, kad šlykštu būtų. Tiesiog, kai kraujo daug, viską skauda, makštis ir viskas aplink sujautrėję (tikrai ne maloniaja prasme), maudžia… Skauda net pagalvoti apie kažkokią penetraciją. Ir šiaip, nenorint sukurti siaubo filmo scenos dekoracijų, reikėtų gerookai pasiruošti sekso vietą (jei dušas netinka). Sveikinu, jei jums neilgos ir neskausmingos dienos 🙂
Rerich
Pritariu, Ieva. Pirmosiomis dienomis būtų daug vargelio norint pasiruošti vietą – reiktų tiestis kokį seną rankšluostį po savimi ir pan., kad nepriteplioti visur. Ir tikrai, pirmas 1-2 nėra net minties apie seksą, dėl visų pilvo maudimų ir kitų dalykų. Paskutiniosiomis gal ir nieko tokio.
Viktorija
Visgi, man kartais būna be galo sunku suvokti, tai kada gi yra ta tikroji ovuliacijos diena… vieni šaltiniai rašo 28 ciklo dieną įvyksta ovuliacija… hmm.. bet kitur randu, jog 12 – 16 ciklo dienomis.. Tai kada iš tikrųjų.. ??
O kas, jei mėnėsinių ciklai būna nevienodi, nereguliarūs.. tuomet ovuliacija vistiek vienaip ar kitaip įvyksta apie 12-16 dieną po pirmosios mėnesinių dienos? Kaip nepasimesti ir kaip pasitikėti… 😉
Indrė
Norinčioms geriau pažinti savo ciklą siūlau parsisiųsti nemokamą apps’ą ‘Clue’ kur galima žymėtis nuotaikas ir įvairius kitus potyrius ciklo metu. Čia toks kaip ciklo kalendorius, o kuo dažniau ir plačiau jį pildysit, tuo tikslesnė informacija bus ir galėsit pačios matyti, kada vyksta jūsų ovuliacija.
P.S. Pamiršau pažymėti, kad sutinku su duomenų saugojimu, tai išmetė error’ą, o grįžus atgal komentaras buvo išsitrynęs. Teko rašyti iš naujo.
Pingback: Laikas suprasti mėnesinių kraujo naudą Nebegėda.lt
Julia
Mane labai domina vienas dalykas. Ar galima per mėnesines su tamponu šokinėti į baseiną? Žinoma nuo šokinėjumui skirtų vietų. Man klausimas ar šokinėjant nuo smūgio į vandenį negali nutikti “nelaimių” ir įdėtas tamponas tarkim pakeisti poziciją, kaip nors iškristi? Nebūtinai tai pirmosios mėnesinių dienos, tarkim kad ir 3-4 bet vis tiek vis dar einama su tamponu.