Kas yra aknė?

Iliustracija: @medadargyte

Su odos būkle, vadinama akne, dažnai susiduria jauni, kartais ir vyresni žmonės. Nors tai gana paplitusi liga, informacijos apie ją gali trūkti. Juk kai kyla įvairių klausimų apie sveikatą, pirmiausia atsakymų ieškome internete, kur mūsų paieškos dažniausiai baigiasi forumų gilumoje. Juose arba prisiskaitome keisčiausių patarimų apie gydymo metodus arba imame ir diagnozuojame sau baisiausią ilgą. Kad taip nenutiktų, šiandien kalbiname BENU Sveikos odos instituto ambasadorę Mildą Darulienę, kuri pasakoja, kas yra aknė, kas ją sukelia ir kaip ją gydyti.

Išgirdus žodį „aknė“ turbūt pirmoji mintis su tuo nesusidūrusiems žmonėms yra spuogai. Čia dažniausiai žinojimas ir baigiasi. Taigi, kas iš tiesų yra toji aknė?

Aknė yra plauko folikulo riebalinės liaukos uždegiminė lėtinė liga. Dažniausiai ji pasireiškia paaugliams, tačiau gali pasitaikyti ir vyresniame amžiuje. Aknė gali būti lengvos ar vidutinės ir sunkios formos. Lengvos ir vidutinės formos aknė pasireiškia keliais spuogais ar inkštirais, o sunkios – skausmingais, uždegiminiais spuogais, cistomis.

Aknės sukelti spuogai gali pasireikšti ne tik ant veido, bet ir ant kitų kūno vietų – krūtinės, pečių, nugaros.

Aknę sukelia sudėtingi biologiniai procesai, todėl ligos pažeistos odos priežiūra reikalauja laiko ir kantrybės. Svarbu pasirinkti tinkamas priemones, nes netinkamai parinktos odos priežiūros priemonės aknę gali dar labiau sustiprinti.

O kaip žinoti, kada tai paprastas bėrimas, o kada jau aknė?

Lengva ar vidutinė aknės forma gali būti palaikyta ir paprastu bėrimu. Tačiau paprastas bėrimas ar vienas kitas iškilęs spuogelis pranyksta per kelias dienas. Aknė, deja, taip greitai ir savaime nepasiduoda.

Pagrindiniai aknės simptomai:

Atviri komedonai (aknės bėrimai): tai dažniausias aknės bėrimas. Atviri komedonai – tai 1-3 mm diametro mazgeliai (taškeliai) juoda viršūne. Atvirą komedoną sudaro susikaupusios suragėjusios ląstelės, riebalai ir bakterijos. Plauko maišelio anga dar nėra pilnai užakusi, todėl odos riebalai, kontaktuodami su oru, oksiduojasi ir patamsėja (susidaro juoda spalva).

Uždari komedonai: savo prigimtimi uždari komedonai yra panašūs į atvirus – tai 1-3 mm diametro mazgeliai (taškeliai) balta viršūne. Uždarą komedoną taip pat sudaro susikaupusios suragėjusios ląstelės, riebalai ir bakterijos. Tik šiuo atveju plauko maišelio anga yra užakusi ir odos riebalai negali patekti ant odos paviršiaus (nevyksta oksidacinis procesas, todėl viršūnėlė išlieka balta).

Sunkesnėms aknės formoms būdingi simptomai:

Papulės: rausvi iki 5 mm diametro odos nelygumai.

Pustulės (arba pūlinukai): taip pat vienas iš uždegiminės aknės požymių – tai smulkūs odos bėrimai pūlinga gelsva viršūne.

Mazgeliai (ir mazgai): tai gilesni odos bėrimai, susiformavę dėl odos uždegimo (giluminiai spuogai).

Cistos: tai ertmės pripildytos skysčio, dažniausiai pūlingo.

Gyjant mazgeliams, mazgams ir cistoms odoje gali likti randai.

Kas gali sukelti aknę? Ar reikėtų bijoti užsikrėsti akne nuo sergančio žmogaus per makiažo priemones, teptukus, rankšluosčius? 

Aknės atsiradimą gali lemti keletas veiksnių: genetika, hormonų disbalansas, stresas, riebalų sintezės pokyčiai, odai netinkamos kosmetikos naudojimas. Aknę iššaukti gali ir netinkama mityba, vartojami vaistai.

Riebalinė liauka (jų daugiausiai yra veide) atsiveria į plauko (odos gyvaplaukio) išvedimo į odą lataką (folikulą) ir gamina odos riebalus (sebumą). Sebumas yra išskiriamas į odos paviršių ir atlieka itin svarbią funkciją – saugo odą nuo išsausėjimo. Vis dėlto, ypač paaugliams pasireiškiantis hormonų disbalansas suaktyvina riebalinių liaukų veiklą. Riebalinės liaukos padidėja, pradeda gaminti per daug sebumo, pasikeičia jo sudėtis – išsivysto hiperseborėja. Hormonai taip pat stiprina odos ragėjimą (hiperkeratinizaciją). Raginės odos ląstelės užkemša plauko maišelio lataką ir riebalai negali prasiskverbti į odos paviršių – taip susidaro pirmieji aknės bėrimai komedonai.

Dėl seborėjos ir suaktyvėjusio odos ragėjimo ant odos normaliai gyvenančios bakterijos pradeda daugintis plauko folikuluose. Tuomet pasireiškia odos uždegimas ir susidaro uždegiminiai aknės bėrimai – papulės, mazgeliai, mazgai, cistos.

Paskatinti aknės proveržius gali saldumynai, pieno produktai, greitas maistas. Taip pat per agresyvus odos prausimas, odos poras kemšančios kosmetikos priemonės. Taip pat intensyvus sportas ir saulė. Visa tai suaktyvina riebalinių liaukų veiklą ir skatina inkštirų susidarymą.

Aknę sukelia vidiniai biologiniai procesai, priklausantys nuo žmogaus gyvenimo būdo ypatybių, genetikos, naudojamų odos priežiūros priemonių. Tai nėra užkrečiama liga.

Net jei labai norisi, ar vertėtų vengti spausti aknės spuogus?

Spuogų spaudyti nerekomenduojama, nes spaudžiant spuogą galima „įspausti jį į vidų“. Dėl to turėsime skausmingą, gilesnius odos audinius apimantį bakterinį uždegimą. Taigi, pagrindinis ir vienintelis pavojus – savarankiškai infekuoti odą nuo jau esamų bėrimų.

Akne sergantys žmonės dažnai skundžiasi jos sukeliamu diskomfortu ir skausmu. Kaip galima tai malšinti?

Skausmui malšinti įprastai vartojami vaistai nuo skausmo, kurių veiklioji medžiaga yra, pvz., ibuprofenas.. Taip pat rekomenduočiau drėkinti odą, tuomet mažėja tempimo ir patinimo jausmas. Galima ant veido papurkšti terminio vandens.

Į kokias rūšis skirstoma aknė ir kaip žinoti, kuri yra sunkesnės formos?

Aknė skirstoma į kelis tipus, atsižvelgiant į ligos sunkumą ir simptomus:

komedoninė aknė: švelniausia aknė, kuriai būdingi inkštirai (atviri arba uždari), dažniausiai atsirandantys ant veido, kaktos ir nosies;

uždegimo aknė: be tipinių inkštirų, yra spuogų ir pustulių ant veido, nugaros, pečių ir iškirptės srities odos;

pūlinė aknė: sunkiausia aknės forma su matomais uždegimo ir cistiniais pūliniais spuogais, dažniausiai atsirandančiais veido, iškirptės, pečių, nugaros srityse.

Ar norint nustatyti aknę bei ją gydyti būtina kreiptis į kosmetologą ar dermatologą?

Susidūrus su lengvesne aknės forma, dėl odos priežiūros ir inkštirų gydymo galima pasikonsultuoti su vaistininku. Vaistininkas patars, kaip prižiūrėti aknės pažeistą odą, rekomenduos specialiai į aknę linkusiai odai skirtas kosmetikos priemones.

Jeigu naudojant specialias odos priežiūros priemones aknė nesitraukia ar esant sunkesnei aknės formai, rekomenduojama kreiptis į gydytoją dermatologą, kuris nustatys odos būklę, galimas aknės priežastis bei paskirs gydymą ir vaistus.

Dažnai žmonės pataria, kuo gydytis aknę ir kas padėjo jiems, ar verta tokių patarimų klausyti?

Kiekvienas žmogus yra individualus, jo odos būklė taip pat. Gali skirtis aknės priežastys, gali skirtis odos tipai, gali skirtis aknės stadijos, todėl nereikėtų užsiimti savigyda, pasikliaujant kitų žmonių aknės gydymo patirtimi. Jeigu aknės forma nėra sunki, pirminę konsultaciją dėl odos priežiūros galima gauti ir vaistinėje. Tad visada geriausia pasikonsultuoti su specialistu, esant poreikiui – su dermatologu.

Skaitydami ar žiūrėdami video apie žmonių susidūrusių su akne istorijas, matome skirtingas patirtis ir gydymo rezultatus. Taigi, ar aknę galima visiškai išgydyti ir kaip tai padaryti?

Tinkamai prižiūrint odą ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus aknę galima išgydyti. Tačiau reikia nusiteikti, kad gydymo procesas reikalauja laiko ir kantrybės. Vartojant gydytojo paskirtus vaistus, efekto gali reikėti laukti ir 4-6 savaites. Prieš vartojant bet kokius medikamentus aknei gydyti, reikia pasitarti su gydytoju dermatologu.

Yra keli aknės gydymo būdai:

Vietiniai gydymo būdai. Vietinis aknės gydymas dažniausiai skiriamas ilgą laiką, kartais vieni vaistai keičiami kitais, todėl pačiam šiais vaistais gydytis nederėtų, nes neteisingai naudojant vaistus ne tik pasireiškia odos sudirgimas, bet ir didėja bakterijų atsparumas vaistams.
• Vitamino A derivatai retinoidai: tai vieni iš pagrindinių aknei gydyti skirtų vaistų. Jie mažina odos ragėjimą, todėl mažėja komedonų kiekis odoje. Juos naudojant gali pasireikšti odos išsausėjimas, paraudimas, perštėjimas.
• Benzoilo peroksidas: kita dažnai aknės gydymui naudojama priemonė, kuri naikina bakterijas ir mažina odos uždegimą. Šis vaistas dažniausiai naudojamas su vietiniais antibiotikais, nes taip išgaunamas greitesnis odos būklės pagerėjimas ir sumažėja pašalinių reiškinių (odos dirginimas, paraudimas).
• Azelaininė rūgštis: taip pat vietiškai veikianti medžiaga, mažinanti komedonų kiekį, šiek tiek – odos uždegimą.

Sisteminiai gydymo būdai. Sunkios aknės (skausmingi, uždegiminiai spuogai, cistos) gydymui, siekiant efektyvaus rezultato, gali būti skiriami geriamieji vaistai.
• Vieni iš pagrindinių sisteminių (geriamų) aknei gydyti skirtų vaistų yra retinoidas – izotretinoinas. Tai stiprus ir labai efektyvus sunkiai aknei gydyti skirtas vaistas, veikiantis tiek komedonų susidarymą, tiek seborėją, mažinantis bakterijų kiekį ir odos uždegimą. Vis dėl to, šis vaistas turi daug apribojimų ir nemažai pašalinių reiškinių, taigi skiriamas tik gydytojo dermatologo prieš tai įvertinus paciento būklę ir atlikus tam tikrus tyrimus. Skiriant šį vaistą būtina reguliariai kas 1-3 mėn. lankytis pas dermatologą ir laikytis visų jo nurodymų, kad sau nepakenktumėte ir pasiektumėte gerų gydymo rezultatų. Taip pat būtina visapusiška apsauga nuo saulės. Gydymas skiriamas 3-12 mėn., priklausomai nuo paciento odos būklės ir vaisto dozės.
• Kita grupė vaistų, kurie gali būti skiriami aknės gydymui – tai geriami antibiotikai. Jie ne tik naikina bakterijas, bet ir mažina odos uždegimą.
• Merginoms ir moterims, sergančioms akne, ypač virš 25 m. amžiaus, gali būti skiriamas gydymas tam tikrais antiandrogeninį poveikį turinčiais geriamais kontraceptikais. Šis gydymas skiriamas kartu su vietiniais vaistais. Rekomenduojama jį tęsti bent 12 mėn.

Fiziniai aknės gydymo būdai. Aknė gali būti gydoma šviesos terapija. Tam tinkamiausia mėlynoji arba raudonoji šviesa. Gali būti taikomas gydymas tam tikrais vaistais ir raudonosios šviesos lempomis (fotodinaminė terapija). Yra atlikta nemažai klinikinių tyrimų ir apie aknės gydymą lazeriu. Tačiau kol kas šie gydymo būdai laikomi papildomais, bet ne pagrindiniais siekiant įveikti aknę.

Dažniausia priežastis, kodėl spuogų gydymas neduoda pakankamo efekto yra ta, kad žmonės per anksti nutraukia gydymą – ima eksperimentuoti, naudoja per daug ir netinkamų priemonių, taip tik dar labiau išbalansuodami savo odą.

Ar galima apsieiti aknę gydant namuose, be įvairių brangių preparatų ir procedūrų?

Internete galima rasti įvairiausių patarimų, kaip gydyti aknę natūraliomis priemonėmis. Tačiau reikia žinoti, kad natūralumas nebūtinai reikš efektyvumą. Be to, kaip minėjau, užsiimti savigyda nerekomenduojama, nes galima dar labiau pažeisti odą ir paskatinti aknės pasunkėjimą.

Jei visgi nuo aknės pasveikstama, ar vėliau būtina nuolat laikytis prevencijos?

Siekiant ilgalaikių rezultatų, ir pasveikus nuo aknės svarbu tinkamai rūpintis savo oda. Aknė yra atsinaujinti linkusi odos būklė, todėl dermatologinė odos priežiūra turi tapti kasdieniu įpročiu. Taip pat ne mažiau svarbu ir prižiūrėti kitas gyvenimo būdo sritis – vengti aknę sukeliančių priežasčių.


Gal gali atrodyti, kad gyvenimas sustoja turint aknę ir dabar svarbiausia turėti lygią odą. Tačiau mes raginame priimti savo odą, kokia ji bebūtų ir pamilti ją. Juk jei nuolat atidėliotume gyvenimą dėl savo išvaizdos, tada turėtume atidėti ne tik dėl nelygios odos, bet ir neplokščio pilvo, nepakankamai putlių lūpų ar per mažai riesto užpakalio. Tai kada spėsime pagyventi?

 

 

#NUOGAODA

Manome, kad savo odą visų pirma reikia priimti tokią, kokia ji yra šiandien ir išmokti ja pasirūpinti. Tai daug labiau gydo ir padeda nei kasdienis maskavimas ir viduje tarpstanti gėda. Projekto „Daugiau meilės savo odai“ metu, pasitelkę specialistus į pagalbą ir bendradarbiaudami su BENU sveikos odos institutu dalinsimės naudinga informacija ir kviesime jus dalintis savo #nuogaoda ir jos istorijomis savo Instagram paskyrose.

Papasakokite, kokių iššūkių jūsų oda jums kelia – ar galite išeiti į gatvę, pasirodyti artimiems žmonėms jos nemaskavę? Jeigu turite aknę, baltmę, rausti linkusią odą ar pan.? Pasidalinkite savo odos nuotrauka ir patirtimi, pridėję grotažymę #nuogaoda savo Instagram paskyroje. Pastebėkite, kaip jūs jaučiatės su savo oda tokia, kokia ji yra – kokios baimės, atradimai, džiaugsmai iškyla? Kas jums padeda ją priimti ir pamilti čia ir dabar?

Kiekvieną savaitę apdovanosime po vieną savo iššūkiais pasidalinusį žmogų projekto partnerio BIODERMA paruošta dovana, kuri, neabejojame, pasitarnaus jums kaip puikus bendražygis meilės savo odai kelyje.

Komentarai (3)

  • Jonas

    Esu pensininkas-invalidas, turėjęs skrandžio operaciją. Jau keletą metų kamuoja spuogai (atrodo kaip mažyčiai pūlinukai – gelsvi) lūpų srityje (kampučiuose), kartai jų atsiranda ir nosies srityje virš lūpų). Vaistinėje man buvo išrašę kažkokio tai tirpalo, kad kiekvieną rytą po skutimosi aš juo valyčiau tas vietas, kur buvo spuogai, nes skutantis jie nori-nenori nusibraukia. Tačiau jie vis vien kitą rytą atsiranda jei ne toje pačioje vietoje, tai šalia. Be abejo, turiu vartoti man priskirtus vaistus nuo virškinimo sutrikimų, kurie deja labai dažni. Aišku, esu invalidas, todėl nuolat jaučiu nervinę įtampą dėl savo sveikatos. Pas gydytojus lankytis nebegaliu, nes man reikia toli važinėti. Ką man Jūs patartumėte, kaip man kovoti su šiais spuogais? Iš anksto nuoširdžiai dėkoju.

    reply

Komentuok

Nebegėda pateikiama informacija ir prekės yra skirtos asmenims vyresniems nei 18 metų.

Jei esate vyresni nei 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir bus saugoma nuo nepilnamečių.

Svetainėje yra naudojami slapukai ("cookies"). Plačiau apie slapukų naudojimą sužinokite čia.